OKRUGLI STOL

TVRTKA HOLCIM MEĐU PRVIMA U HRVATSKOJ POTPISAO POVELJU O RAZNOLIKOSTI: Nedopustivo je da žene dobivaju manju plaću za isti posao, treba ih više u upravama

Poslovne žene Istre na okruglom stolu u Koromačnu

Poslovne žene Istre na okruglom stolu u Koromačnu


Inicijativa je pokrenuta u 20 zemalja EU, a temelji se na načelima dobrovoljno prihvaćenim od strane potpisnika u svrhu promocije raznolikosti, nediskriminacije, uključivosti i jednakih mogućnosti na radnom mjestu, istaknula je Mirjana Matešić, ravnateljica HPSOR-a

U Koromačnu je održan okrugli stol na temu Povelje o raznolikosti, na kojem je predstavljeno pozitivno iskustvo Holcima u ostvarivanju politike ravnopravnosti spolova, a jedna od tema bila je poticanje mladih žena za školovanje u STEM područjima (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika).

- Poslodavci su shvatili da gube velik dio kompetencija ako ne omogućavaju raznolikost zaposlenika. Stoga je ova inicijativa pokrenuta u 20 zemalja EU, a temelji se na načelima dobrovoljno prihvaćenim od strane potpisnika u svrhu promocije raznolikosti, nediskriminacije, uključivosti i jednakih mogućnosti na radnom mjestu, istaknula je Mirjana Matešić, ravnateljica Hrvatskog poslovnog savjeta za održivi razvoj (HPSOR). Okrugli stol organiziran je upravo u Holcimu jer je među prvima u Hrvatskoj potpisao Povelju o raznolikosti.

U Istarskoj županiji smo dvije načelnice

- Potpisivanje ove povelje bio je prirodni put za Holcim. Zaposlenike vrednujemo prema doprinosu i radu, a ne prema spolu. Primjerice u upravi Holcima nalazi se 50 posto žena, u višem menadžmentu je 56 posto, a srednjem menadžmentu više od 40 posto žena. S obzirom da današnjim događanjem želimo posebno motivirati žene u tzv. STEM zanimanjima, ponosna sam što mogu reći da su 32 posto Holcimovih inženjera žene, rekla je Virna Višković Agušaj, predsjednica uprave Holcima u Hrvatskoj.

- U tzv. muškom poslu sam od srednje škole, jer sam izabrala smjer strojarski tehničar, koji sam nastavila kroz diplomski i postdiplomski studij upravo na Tehničkom fakultetu. Kad sam upisala fakultet bilo nas je 110, od toga je bilo devet žena. Nažalost, zaostajemo u poticanju žena u tehničkim strukama. Nadalje, još uvijek nemamo dovoljno žena u politici, pa u Istarskoj županiji imamo 41 grad i općine, a dvije načelnice, rekla je Glorija Paliska, načelnica Općine Raša.

Jasna Jaklin Majetić, predsjednica HGK Komore Pula istaknula je da su u Gospodarskom vijeću HGK, koje je prava slika istarskog gospodarstva, žene vrlo vidljive.

- Drago mi je da su u Holcimu dvije žene u upravi. U ovom sastavu danas s nama su i Nada Orbanić-Sapundžić, predsjednica strukovne grupe arhitekata i Dolores Sorić, predsjednica strukovne grupe upravitelja nekretninama, a u Istri postoje još i druge tvrtke koje zapošljavaju žene u tehničkim zanimanjima. Ovakva događanja i razmjene iskustava su stoga prilika za nadogradnju te prilika da i ostale tvrtke čuju takve primjere i omoguće jednaku priliku ženama, rekla je Jaklin Majetić.

Inicijativa za osnivanje "Kluba 30%"

Gordana Deranja, predsjednica uprave Tehnomonta, predsjednica Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) i istarskog ogranka udruge Krug istaknula je da je nedopustivo da žene dobivaju manju plaću za jednaki posao.

- Zato su kanadsko veleposlanstvo i HUP pokrenuli inicijativu za osnivanje "Kluba 30%" kojom se želi potaknuti veća zastupljenost žena na najvišim upravljačkim pozicijama, a kako bi se postigao omjer od najmanje 30 posto žena u upravnim odborima tvrtki. Nadalje, trebamo promijeniti sklop u glavama, jer je u svakom poduzeću svako zanimanje važno, bez zaposlenika ne može se napraviti posao. A danas nam nedostaje radne snage, trebamo razvijati strukovno obrazovanje. Rast BDP-a temeljen na osobnoj potrošnji tj. trgovini nije dobar. Ne može turizam imati 20 posto udjela u BDP-u. U Hrvatskoj se gasi proizvodnja, pa postavljam pitanje: Želimo li biti zemlja za tuđi odmor ili želimo biti moderna država s proizvodnim, tehničkim tvrtkama koje rade sa cijelim svijetom?, upitala je Deranja.

Potpisivanje povelje u Zagrebu u studenom

Moderatorica događanja bila je Gordana Restović, ravnateljica Pula Film Festivala i predsjednica udruge Krug, koja je ovom prilikom naglasila da udruga na području cijele Hrvatske djeluje više od 26 godina, stvarajući platformu za umrežavanje žena i pružajući podršku u osmišljavanju poslova. Jedna od aktivnosti udruge Krug je i dodjela godišnje nagrade za poduzetnicu i za menadžericu godine te za poduzetnicu u socijalnom poduzetništvu. Sljedeće javno potpisivanje Povelje o raznolikosti bit će u Zagrebu na Konferenciji o društveno odgovornom poslovanju 20. i 21. studenog. Trenutno se na razini EU razvijaju alati koji povelju prilagođavaju malom i srednjem poduzetništvu, a svi koji su zainteresirani mogu se informirati na internetskim stranicama HRSPOR-a.

Na skupu je sudjelovalo šezdesetak žena, a organizatori su bili HGK Županijska komora Pula i Nacionalna udruga poslovnih žena Krug, suorganizator Hrvatski poslovni savjet za održivi razvoj, a domaćini Općina Raša i Holcim.

Komentar koji je izazvao burne reakcije

Kroz jedan od komentara publike, koji je izazvao burnu reakciju, postavljena je teza da je različito poticati raznovrsnost u malim i velikim tvrtkama, jer vlasnik ako ima pet zaposlenika pa jedan ode na porodiljni dopust, to je 20 posto manje radne snage što znači da će poduzetnik radije zaposliti muškarca. Poduzetnice u publici jednoglasno su odbile takvu tvrdnju, a Mirjana Matešić rekla je da u Finskoj primjerice i tata i mama moraju u određenom vremenu ići na porodiljni, tako da ondje to nije zapreka kod zapošljavanja. (Branko BIOČIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter