U TEŠKOĆAMA 

Cimos u Sloveniji zatvara tvornicu i otpušta radnike, a u Istri otvara nova radna mjesta, i to u Buzetu i Roču!

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
(G. Č. Š.)

(G. Č. Š.)


Dok su za slovenski dio Cimosa trendovi silazni, a dio se proizvodnih linija seli u Hrvatsku, za hrvatski dio oni su uzlazni jer se zbog povećanog opsega posla otvaraju nova radna mjesta. S obzirom na to da radnike ne može naći u okruženju, buzetski Cimos ih preko agencije za privremeno zapošljavanje, zapošljava iz Bugarske, Makedonije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Ukrajine, Uzbekistana…

Cimos zatvara tvornicu u Mariboru, a dijelu radnika nudi posao u svojim tvornicama u hrvatskom dijelu ove međunarodne grupacije, u Buzetu i u Roču, prenose slovenski mediji.

Mariborski Cimos zapošljava oko 240 radnika, njih 150 navodno bi dobilo otkaz, a ostali bi bili preraspoređeni u druge tvornice Cimosa, najvjerojatnije u Vuzenicu, ali nije isključena ni Hrvatska. U Cimosovoj upravi procjenjuju da je pedesetak radnika viška i u Senožeću, a nekoliko također u Kopru. Zatvaranje tvornice u Mariboru obrazlaže se teškoćama povezanim sa pandemijom koronavirusa, smanjivanjem narudžbi, i uopće s teškim stanjem u automobilskoj industriji. 

Uprava Cimosa insistira na planu tehnološkog viška, a kako se ne slažu s takvim namjerama poslodavca, tako će radnici mariborske tvornice pokrenuti arbitražni postupak. Stav Sindikata metalne i elektroindustrije Slovenije je da bi se program otpuštanja i preraspodjele trebao izraditi jedinstveno, za cijeli Cimos. Vodstvo Cimosa je, međutim, ustrajno na zatvaranju tvornice u Mariboru i iz programa izuzima Vuzenicu. U priopćenju za medije, Cimosova uprava, koju predvodi Gino Berti, napisala je da će "tvrtka u potpunosti poštivati sve zakonske okvire i nastaviti razgovarati sa sindikatima, nastojeći pronaći odgovarajuće rješenje za obje strane".

Cimos je neovisno o koroni, već duže vrijeme u teškoćama, još je krajem 2019. godine u internom glasilu izvršni direktor Gino Berti najavio da ovaj poznati proizvođač autodijelova u vlasništvu investicijskog fonda, talijanske tvrtke TCH, poslovnu godinu završava s gubitkom i da je zaposlenih previše te "ukoliko žele ostati u igri, kupcu moraju dati više, a ujedno rezati troškove proizvodnje, posebice kada je poznato da će 2019. godina završiti s crvenim brojkama". Također je ustvrdio da u Cimosu "trebaju postati učinkovitiji i fleksibilniji, smanjiti broj zaposlenih koji je previsok u odnosu na pad prodaje".

No dok su za slovenski dio Cimosa trendovi i dalje silazni, čak se i dio proizvodnih linija iz Slovenije seli u Hrvatsku, za hrvatski dio Cimosa oni su uzlazni jer se zbog povećanog opsega posla otvaraju nova radna mjesta. S obzirom na to da radnike ne može naći u okruženju, preko agencije za privremeno zapošljavanje, buzetski Cimos zapošljava ih iz Bugarske, Makedonije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Ukrajine, Uzbekistana…. Ljetos je tražio kandidate za radno mjesto ljevač/ljevačica za rad u proizvodnji na lijevanju aluminijskih odljevaka u ljevaonicama Buzet, odnosno Roč.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter