Zbog obnove zvonika izmijenjena je vizura starog dijela Tara (D. ŠIŠOVIĆ)
Prepoznatljiva vizura Tara sa zvonikom župne crkve Sv. Martina koji se izdaleka vidi kako nadvisuje okolne kuće nedavno je izmijenjena jer je zvonik "obučen" građevinskom skelom i zaštitnim pokrovom: u tijeku je prva faza njegove obnove, vrijedna 700.000 kuna.
Prema projektu arhitektice Elisabeth Foroni i inženjera Dina Ružića iz porečke tvrtke Inženjering radove izvodi žminjska tvrtka Kapitel, inače specijalizirana za restauracije kulturno-povijesnih spomenika. Tarski zvonik, zaštićeni kulturni spomenik, visok je 35 metara, a građen je potkraj 18. stoljeća.
Kao građevina imao je dosta dinamičnu povijest: stotinjak godina nakon njegove izgradnje prvi put je dotjerivan u području lože za zvona i piramidalne kape, a kako je u njemačkom bombardiranju tijekom Drugog svjetskog rata bio lakše oštećen, odmah poslije rata su na njemu obavljeni i popravci odnosno manji restauratorski radovi. Od tada do danas praktički nije diran, pa je sadašnja restauracija, u prvoj fazi usmjerena upravo na njegov najatraktivniji i najvidljiviji dio, piramidalnu kapu, prva sustavna obnova zvonika otkako je izgrađen.
Ova faza obnove tarskog zvonika košta oko 700.000 kuna od čega općina Tar-Vabriga i njezina Turistička zajednica pokrivaju 415.000 kuna, a potporom talijanske regije Veneto, na čiji se natječaj s projektom obnove tarskog zvonika javila Zajednica Talijana Giovanni Palma iz Tara, osiguran je preostali iznos. Već se planira i druga faza obnove zvonika čija se vrijednost procjenjuje na 800.000 kuna, saznajemo od Gaetana Benčića, zamjenika načelnika općine Tar-Vabriga.
Općina se s projektom druge faze obnove zvonika javila na natječaj Ministarstva kulture čiji se rezultati očekuju, a ponovno se očekuje i potpora regije Veneto. U toj drugoj fazi građevinski će se obnavljati drugi dijelovi zvonika, s konačnim ciljem da se nakon cjelovite obnove zvonik otvori za posjetitelje.