dan borbe protiv nasilja nad ženama

Sanja Radolović (SDP): Očito žene ne bi trebale prijavljivati zlostavljače. Za mlaćenje i ponižavanje POČINITELJ DOBIJE UVJETNI ZATVOR, A DRUŠTVENI POLOŽAJ MU OSTAJE NENARUŠEN

| Autor: Danijela BAŠIĆ PALKOVIĆ

Alojz Tomašević je još uvijek župan Požeško – slavonske županije. Najmorbidnije u cijeloj ovoj priči jest to što se na sudu branio tezom kako je on ustvari žrtva koja se morala zaključavati u sobu od straha?!

 

"Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama u Hrvatskoj, predstavlja smokvin list za uljepšavanje situacije", izjavila je predsjednica pulskog SDP-a i saborska zastupnica Sanja Radolović povodom obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama. Naglasila je da se svake godine u ovo vrijeme održavaju razni okrugli stolovi, vode se razgovori i rasprave u medijima, a ova tema postaje aktualna.

- Nažalost, borba protiv nasilja ustvari djeluje više deklarativno, što potvrđuju i sudske presude. Dovoljno je pogledati javno objavljene podatke iz kojih je vidljivo kako su obiteljsko i seksualno nasilje, dva osnovna oblika rodno uvjetovanog nasilja. To znači da su žene žrtve u preko 90 posto slučajeva, što potvrđuju i službeni podaci Ministarstva unutarnjih poslova, navela je Radolović.

Istaknula je da iako po statistici svakodnevno možemo bilježiti više prijava o događaju nasilja nad ženama, kao najupečatljiviji primjer društva u kakvom živimo, izdvojila je slučaj Alojza Tomaševića.

- Nažalost, Tomašević je još uvijek župan Požeško-slavonske županije. Sud je utvrdio kako je vlastitu ženu mlatio i verbalno ponižavao godinama, a osuđen je na samo deset mjeseci zatvora i to uvjetno! Najmorbidnije u cijeloj ovoj priči jest to što se na sudu branio tezom kako je on ustvari žrtva koja se morala zaključavati u sobu od straha?! Čak je i tadašnja HDZ-ova ministrica Nada Murganić komentirala i relativizirala nasilje riječima: ''To vam je tako u obitelji'', podsjetila je Radolović. Naglasila je da dan danas Alojz Tomašević i dalje obavlja dužnost župana bez ikakvih problema, štoviše, kako je navela, uvaženi je gost i domaćin na razno raznim prijemima.

- Što možemo iz ove priče zaključiti? Očito je da u Hrvatskoj, u 21. stoljeću žene ne bi trebale prijavljivati zlostavljače, jer za višegodišnje mlaćenje i ponižavanje, počinitelj dobije uvjetni zatvor, dok mu društveni položaj ostaje nenarušen. S druge strane, žena ostaje stigmatizirana i praktički izopćena iz vlastite obitelji. S obzirom na uvjetnu kaznu za višegodišnje mlaćenje, jedino što možemo zaključiti jest kako je Alojz Tomašević, u Hrvatskoj u 21. stoljeću stup društva, odnosno truli stup trulog društva, istaknula je Radolović.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama