Neizmjerno sam vam zahvalan za svu pažnju i činjenicu da se veselite svakom uspjehu koji ostvari naša reprezentacija. Po svemu tome mogu ustvrditi da je to u Umagu način življenja sa sportom, koji je bez dvojenja može u našem gradu smatrati trofejnim, rekao je Mago di Umago
Lino Červar i Vili Bassanese (snimio M. Gavran)
Na ispraćaju godine koju ćemo pamtiti po nekim životnim događajima i po ovoj virusnoj pošasti, kada je u pitanju Grad rukometa, Umag - 2020. ostat će zapamćena i po vrijednim sportskim postignućima, ponajprije onim reprezentativnim. Kada se spomene nacionalna vrsta, na prvu mnogi će pomisliti na dugogodišnjeg izbornika "kauboja" Lina Červara za kojega su vezana najveća ostvarenja muške rukometne reprezentacije Hrvatske. Ne čudi da su mu u četvrtak Umažani predali nagradu za životno djelo.
Dugo odgađani susret
Ova skromna svečanost je protekla u nadasve ugodnoj atmosferi, od prisjećanja na vrijeme kada je Lino trenirao umaške i novigradske rukometaše. Jedan od njih je bio i današnji umaški gradonačelnik Vili Bassanese kojega je, za razliku od rukometnog čarobnjaka, život odveo u neke druge vode. U društvu najbližih suradnika, dogradonačelnika Ivana Belušića te predsjednika Gradskog vijeća dr. Jurice Šiljega, gradonačelnik je priznanje za životno djelo, poslije nekoliko odgađanja zbog aktualnog stanja, svom sugrađaninu uručio zadnjeg dana u godini koja je iza nas. Naime, mini stanku između dvaju pripremnih ciklusa hrvatskih rukometaša u Poreču iskoristili su Červar i gradski čelnici za taj susret.
– Ponosni smo na sve što je Lino uspio ostvariti u svom životnom pozivu, a kako i ne bi kada je sličnog razmišljanja i cijela sportska Hrvatska. Imamo razlog više da se dičimo svime što je Mago di Umago postigao u četiri i pol desetljeća izuzetno plodnog djelovanja u Hrvatskoj, Austriji, Italiji i Makedoniji, s posebnim pečatom na reprezentativnu karijeru. Poznati su nam uspjesi u koje je Lino sa svim suradnicima i igračima utkao sve svoje stručno znanje, što mu je donijelo toliko odličja i priznanja. Neka i ovo naše bude dijelom svih dodijeljenih, uglednih priznanja, poput dvostruke državne nagrade za sport "Franjo Bučar" i brojnih drugih. Neka ga i ovo naše priznanje podsjeća da se radujemo svakom njegovu i uspjehu reprezentacije. Isto se tako ponosimo i tradicijom rukometnog sporta na ovim prostorima koji je iznjedrio mnoge stručnjake, igračice i igrače, kao i na činjenicu da smo među rijetkima koji svoje predstavnike imaju u elitnim ligama Hrvatske, između ostalog je istaknuo gradonačelnik Umaga Vili Bassanese.
Upravo onako kako proživljava i sve ono što gotovo pola stoljeća radi svim srcem, tako je Lino preplavljen emocijama doživio ovaj susret i priznanje svoga grada, koje mu je po odluci Gradskog vijeća imalo biti dodijeljeno. Trebalo je to biti u drugačijem, ponajprije svečanijem ozračju, no to ništa ne umanjuje čin o dodjeli priznanja i njegovo uručenju velikanu umaškog rukometa koji je uspio zatomiti emocije i u ovoj prigodi.
Tri rukometaša-gradonačelnika
– Neizmjerno sam vam zahvalan za svu pažnju i činjenicu da se veselite svakom uspjehu koji ostvari naša reprezentacija. Po svemu tome mogu ustvrditi da je to u Umagu način življenja sa sportom, koji je bez dvojenja može u našem gradu smatrati trofejnim. Ne mogu se zaboraviti ti počeci stvaranja hrvatske reprezentacije iz 1991. u čijem stožeru sam se nalazio, ali nisam bio jedini ambasador rukometnog Umaga. Naime, u toj premijernoj i povijesnoj utakmici igrali su naši igrači Ljubomir Bošnjak i Robert Ipša. Poput njih, u raznim selekcijama i dalje smo zastupljeni, a zadnji među njima je još jedan izdanak umaške škole rukometa Valentino Ravnić koji je sudjelovao u osvajanju srebra na EP-u u siječnju. Veliki udio u stvaranju imidža o ovom sportu u Umagu i na Bujštini pripadaju prof. Jurju Radovčiću. Koliko god me vesele sportski dometi, podjednako me raduje činjenica da veliki broj igrača koje sam vodio obnaša značajne uloge u društvu, od gradonačelnika Buja Edija Andreašića te novigradskog Antea Milosa, do umaškog Vilija Bassanesea. Istina je, da smo svi predodređeni za nešto, odnosno za to imamo talente i u tom slučaju nam preostaje za dobrobit zajednice i sredine u kojoj živimo iskoristiti to na najbolji mogući način. Koliko pratim, a što se da i vidjeti, spomenuti su na tom tragu, za što zaslužuju čestitke koje im ovom prigodom izručujem uz želju da nastave u tom stilu, kazao je Lino Červar.
Osvrnuo se i na aktualnu misiju, a to su pripreme za novi ispit na skorašnjem SP-u u Egiptu od 13. do 31. siječnja. Nakon obavljenog prvog ciklusa porečkih priprema, u tijeku je i drugi o čemu je izbornik, unatoč situaciji, govorio optimistički.
– Imamo pravo vjerovati u svoje mogućnosti, kao i tu neiscrpnu duhovnu energiju i osjećaj pripadnosti nacionalnoj vrsti i domovini. Zasigurno bi poželjeli ponešto drugačiju situaciju, ali ne gubimo nadu da ćemo zajedništvom nadomjestite sve ono za što ćemo biti uskraćeni u iskušenjima na svjetskom rukometnom samitu. Sada nam je u prvom planu što djelotvornije iskoristiti završni ciklus priprema i uigrati nešto novo, u slučaju da ne budemo u mogućnosti računati na doprinos nekih stožernih igrača poput Karačića. Iako se nadamo da će i on biti s nama u pohodu na novo odličje, istaknuo je umaški strateg i hrvatski izbornik Lino Červar.
S uglednih smotri jedino mu nedostaje zlato sa EP-a, no zato u svojoj bogatoj kolekciji ima tri zlata (SP, OI i MI), te pet srebrnih odličja - dva svjetska i tri europska.