O KIRURGIJI, POLITICI, KORONAVIRUSU...

Poznati riječki kirurg prim. dr. Ivan Kirin posjetio svoje labinske pacijente: JEDNOME JE PRIŠIO AMPUTIRANU ŠAKU, A DRUGOME SPASIO NOGU KOJOJ JE PRIJETILA AMPUTACIJA

| Autor: Branko BIOČIĆ
Dražen Bužan, dr. Ivan Kirin i Lari Franković (B. BIOČIĆ)

Dražen Bužan, dr. Ivan Kirin i Lari Franković (B. BIOČIĆ)


Svi nude nekakve programe sa vjerom da će biti prepoznati kako su bolji od drugih. Mnogi od njih nikada nisu bili u politici, mnogi od njih nisu ništa učinili u svojoj profesiji ili se nikada nisu ičim bavili. Nisu ništa učinili za ovu zemlju, nisu je branili u Domovinskom ratu, nisu ništa učinili za hrvatskog čovjeka, nisu mu pomogli. Ja sam se žrtvovao, i dalje to činim za sve one koji su potrebiti i trebaju pomoć. Kod mene je naglašen socijalni senzibilitet za svakog čovjeka i senzibilitet za bolesnog čovjeka, kaže dr. Kirin

Primarijus dr. Ivan Kirin iz Rijeke, specijalist opće kirurgije i subspecijalist traumatologije i ortopedije sa naglaskom na rekonstruktivnu mikrokirurgiju susreo se u Labinu sa svojim pacijentima Draženom Bužanom iz Raše i Larijem Frankovićem iz Labina. Prvome je dr. Kirin vratio amputiranu šaku, a drugome od amputacije spasio nogu. Draženu Bužanu su 6. rujna prošle godine na poslu hidraulične škare za lim amputirale lijevu šaku u području ručnog zgloba koju je Draženov poslovođa za njim donio na labinsku Hitnu zamotanu u gazu.

- Kada mi je stroj odrezao šaku tog trenutka nisam ništa osjetio, samo sam vidio da nemam šake, čak ni krvi nije bilo. Nogom sam slučajno stao na papuču koja ga pokreće, škare su se spustile i odrezale mi šaku. Otišao sam u kancelariju gdje me kolega odvezao do Hitne bez šake, a nakon minute za mnom je sa mojom šakom stigao poslovođa. U Hitnoj su me zbrinuli i prevezli u KBC Rijeka. Hvala im na svemu, prisjeća se Dražen nesretnog dana koji mu je promijenio život. U Rijeci je medicinska ekipa na čelu s dr. Kirinom bila spremna za intervenciju jer je bila obaviještena o njegovu dolasku.

Šaka i potkoljenica

- Šaka je bila amputirana, primjereno zbrinuta po protokolu, bila je u vodi i ledu kako ne bi došlo do oštećenja tkiva na toplini. Nakon pripreme pristupili smo operacijskom zahvatu koji je trajao šest sati. Zahvat je izveden pod operacijskim mikroskopom, učinjena je osteosinteza tj. spajanje kosti u području ručnog zgloba, rekonstruirane su krvne žile, živci, tetive i na kraju meki pokrov tj. koža i potkoža. Nakon zahvata šaka je pokazivala znakove vitalnosti i bila je dobro prokrvljena. Iza toga je započeta po protokolu medikamentna terapija. Tijekom ležanja u bolnici učinjeni su prijevoji šake, nije bilo znakova infekcije ni bilo koje druge komplikacije, kaže dr. Kirin. Nakon 18 dana Dražen je otpušten kući.

- Namjera fizikalne terapije je bila što bolje razgibati prste i palac, ali je došlo do pucanja tetive palca pa smo učinili operacijsku reviziju koja se sastojala u ugradnji jednog silističnog štapa i nakon oko 3 i pol mjeseca, zbog korone, učinjena je transplantacija tetive sa stopala na palac. Sada je u tijeku fizikalna terapija koju pacijent provodi po savjetu, pojašnjava dr. Kirin.

- Nakon svega najveća želja mi je da se vratim poslu i ribolovu u Trgetu. Do 4. srpnja morati će mi biti imobilizirana ruka pa ću tom rukom dan kasnije moći i glasati, kaže u šali Dražen zahvaljujući se dr. Kirinu na trudu koji mu je posvetio ali i drugim pacijentima. Nada se da će mu šaka opet funkcionirati i to iznad očekivanja.

Drugi pacijent dr. Kirina je Lari Franković, koji je od svoje 5. godine nakon pada zbog prijeloma imao velikih problema sa lijevom potkoljenicom.

- Nakon tog prijeloma nije dolazilo do cijeljenja jer se radilo o pseudoartrozi u području mjesta prijeloma kao posljedica nestvaranja primjerenog kalusa, odnosno koštanog tkiva. Liječenje je trajalo gotovo 30 godina do 2008.godine. Razmišljajući o problemu koje pacijent ima i ranijim metodama liječenja zaključio sam da bi trebalo mijenjati način liječenja i to sam učinio

resekcijom tj. odsijecanjem mjesta prijeloma, osvježavanjem mjesta prijeloma. Umjesto ranijeg načina gipsom ili stavljanjem pločica u kanal kosti smo uveli čavao od titana očekujući da će stvoriti dovoljno nove kosti. Da se to nije dogodilo razmišljali smo staviti na mjesto necijeljenja morfogeni koštani protein ili koštanu srž iz zdjelice. No imali smo sreću, došlo je do stvaranja primjerenog kalusa, nove kosti, objašnjava dr. Kirin intervencije na

Frankovićevoj potkoljenici. Lari sada još uvijek ima isti čavao u nozi koji je od inertnog titanskog materijala.

- Izvrsno hodam, punom težinom i obavljam sve poslove, čak i neke koje prije nisam radio, kao i one koje obavljaju potpuno zdravi ljudi. Ne vidim i ne osjećam nikakve probleme, bavim se i fitnesom i svim poslovima koji su u funkciji zdravog čovjeka. Da nije bilo dr. Kirina sada ne bi imao nogu jer mi je jedna ugledna ortopedska kuća predlagala amputaciju noge, govori Lari koji dosta putuje, jer radi kao trgovački putnik za jednu tvrtku iz Varaždina.

Podrška Plenkoviću

Dr. Ivan Kirin već je gotovo pet desetljeća prisutan u kirurgiji pa je liječio mnoge pacijente u Istri koji mogu posvjedočiti koliko im je pomogao. Bez obzira na svoju dob i aktivnost u politici

misli se baviti kirurgijom barem do 80-te godine jer kaže kako je i svjetski poznat kardiokirurg De Bakey čak u 95. godinu odlazio u operacijske dvorane i pomagao kolegama.

Dr. Kirin je početkom 90.tih kao dragovoljac otišao u

Domovinski rat, vrlo je politički angažiran pa je bio saborski zastupnik godinu dana 2015. za vrijeme Oreškovića i Karamarka. Godinu poslije ponovno je postao saborski zastupnik sa punim mandatom, a sada se na listi HDZ-a u 8. izbornoj jedinici na 4. mjestu bori za još jedan Saborski mandat.

- Tijekom mandata podržavao sam Vladu Andreja Plenkovića jer sam vidio da su svi potezi koji se vuku stvarali sliku političke stabilnosti, sliku poboljšanja financijskog rejtinga. Politička stabilnost, financijski rejting i funkcioniranje pravne države je temelj investicijskog rejtinga, a to je vidljivo po rezultatima u gospodarstvu. Posebno moramo znati da je ova Vlada svojim pozitivnim potezima spasila oko 500 tisuća radnih mjesta. Dakle, moramo razmišljati o tome da su gospodarstvo i ekonomija temelj školstva, zdravstva, kulture i temelj opstojnosti države i naroda. U prošlom mandatu opozicija je bila izrazito destruktivna. Svojom retorikom je zbunjivala hrvatske građane. Ni jednog trenutka nisu bili dovoljno ozbiljni da kažu što su radili i koji su rezultati rada i vođenja politike u njihovom mandatu. Odustali su od Istarskog ipsilona, upitna je bila pulska bolnica, nisu započeli gradnju riječke bolnice ni prilaznih cesta riječkoj luci, a impresivno je bilo slušati tadašnjeg premijera Milanovića da je besmisleno graditi Pelješki most, kaže Kirin.

- Borim se za preferencijalne glasove kako bih ponovno ušao u Hrvatski sabor i mogao utjecati na politiku ove zemlje i što dalje ostati raditi u struci. Vidimo da na političkoj sceni ovoga trenutka ima 1.900 kandidacijskih lista. Svi nude nekakve programe sa vjerom da će biti prepoznati kako su bolji od drugih. Mnogi od njih nikada nisu bili u politici, mnogi od njih nisu ništa učinili u svojoj profesiji ili se nikada nisu ičim bavili. Nisu ništa učinili za ovu zemlju, nisu je branili u Domovinskom ratu, nisu ništa učinili za

hrvatskog čovjeka, nisu mu pomogli. Ja sam se žrtvovao, i dalje to činim za sve one koji su potrebiti i trebaju pomoć. Kod mene je naglašen socijalni senzibilitet za svakog čovjeka i senzibilitet za bolesnog čovjeka. Građani ovoga trenutka imaju problem kome dati glas, za koga dignuti ruku. Mislim da ne bi trebali imati problem, samo trebaju pogledati koliko je Vlada Andreja Plenkovića učinila za ovu zemlju, za 8. izbornu jedinicu, za Istru i Rijeku.

Dr. Kirina pitali smo što misli o Škori i Bernardiću i njihovim koalicijskim partnerima.

Političari bez kondicije

- Mislim da oni nemaju kondicije u ovo teško vrijeme voditi Hrvatsku. Oni puno govore, ponekad i sami ne znaju što govore ali jedno je jasno da ne znaju što bi trebali učiniti, kako pomoći zemlji i gospodarstvu. Čovjek koji može voditi zemlju u kriznim situacijama u ovom trenutku je aktualni premijer Plenković, iako neki to ne žele priznati. Trebamo se riješiti jeftinih političkih i populističkih floskula, ovih i onih ideologija te čovjeka i njegovu egzistenciju staviti ispred takvih politika.

Dr. Kirin komentirao nam je i koronavirus situaciju.

- Koronavirus je pandemija koja je zahvatila cijeli svijet. Mjere koje je vodio naš Nacionalni stožer dale su dobre rezultate, bili smo zemlja sa najmanjim brojem zaraženih u odnosu na milijun stanovnika. Stručni dio se odrađuje odlično. Ako bude više zaraženih Hrvatska ima dobro organizirane službe i kapacitete za liječenje oboljelih. Moramo odati potvrdu vodstvu da se dobro brinulo i da će tako biti i ubuduće za svakog oboljelog. Mnogi žele ovu tešku situaciju iskoristiti za svoje političke ciljeve i dobiti jeftine političke poene. Korona je među nama i nužno je poštivati preporuke stožera, pridržavati se mjera kako bi zaštitili sebe, svoje obitelji i ljude s kojima se susrećemo. Običan čovjek postavlja si pitanje kada će to stati i prestati. Odgovor je na to težak ali ja vjerujem onoga trenutka kada se bude počelo upotrebljavati cjepivo. Kaže dr. Kirin te ističe da njegova namjera ne samo pomoći u politici i mijenjati strategiju u korist svakog hrvatskog čovjeka, građanina nego raditi što dulje u struci i toliko dugo dok ne čini štetu svojim radom pa ako Bog da i sa 90 godina.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter