CAVTAT

Potpisana Povelja o prijateljstvu i suradnji: POBRATIMILI SE KONAVLE I SVETI PETAR U ŠUMI

| Autor: Anđelo DAGOSTIN
Božo Lasić i Mario Bratulić

Božo Lasić i Mario Bratulić


Načelnici općina Sveti Petar u Šumi i Konavle, Mario Bratulić i Božo Lasić, potpisali su u Cavtatu Povelju o prijateljstvu i suradnji, u duhu ideje o povezivanju raznih dijelova Hrvatske. Činu potpisivanja Povelje o prijateljstvu svjedočio je ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić koji je postao kum pobratimljenja.

Prethodno su tekst Povelje o prijateljstvu i suradnji prihvatili vijećnici dvaju općinskih vijeća u skladu sa Zakonom o načelima lokalne samouprave, kao i odredbama općinskih statuta.

Općina Sveti Petar u Šumi i Općina Konavle time izražavaju namjeru da partnersku i prijateljsku suradnju nastave promocijom svojih općina u Hrvatskoj i inozemstvu te razmjenom službenih delegacija obiju jedinica lokalne samouprave na područjima: kulturne suradnje, suradnje na području gospodarstva, razmjene informacija na području komunalnog uređenja, suradnje na području turizma i sporta, suradnje između škola, djece i mladeži, suradnje udruga građana te povezivanje s drugim europskim gradovima.

- Suradnja s ovim krajem zemlje započela je zapravo s udrugom Agroturizam Konavle koja je nositelj aktivnosti u razvoju ruralnog turizma Konavala. Posjetili su nas na našem sajmu "S klobasicom u Europu", a mi smo se predstavili na tamošnjem božićnom sajmu. Cilj nam je surađivati kao općina partner na zajedničkim europskim projektima, ali povezivanjem istarskih i konavoskih vinara, maslinara i ostalih poljoprivrednika, kaže supetarski načelnik Mario Bratulić. Ovo je druga općina s kojom su se Supetarci pobratimili, a prva je bila Općine Jasenice u Zadarskoj županiji.

Najjužnija hrvatska općina ne nosi ime po svom sjedištu Cavtatu, već po nazivu ove mikroregije koju čine 33 naselja: Brotnice, Cavtat, Čilipi, Duba Konavoska, Dubravka, Dunave, Drvenik, Đurinići, Gabrile, Gruda, Jesenice, Komaji, Kuna Konavoska, Lovorno, Ljuta, Mihanići, Mikulići, Močići, Molunat, Obod, Pavlje Brdo, Pločice, Poljice, Popovići, Pridvorje, Radovčići, Stravča, Šilješki, Uskopje, Vitaljina, Vodovađa, Zastolje i Zvekovica. Najveća naselja su Cavtat (2.153) i Čilipi (933 stanovnika).

Čitava općina nalazi se u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, a prema posljednjem popisu stanovništva broji 8.577 žitelja odnosno osam puta više od istarske općine koja broji 1.065 stanovnika. I po površini je malo Konavle triput veće od najmanje istarske općine Sveti Petar u Šumi. Konfiguracija prostora Konavala je neobična: to je plodna i vodorodna dolina što se pruža od sjeverozapada prema jugoistoku, u dužini do 35 kilometara i širini do 12 kilometara. S brdske strane graniči obroncima Snježnice prema BiH i Bjelotine prema Crnoj Gori, te s morske strane strmim stijenama od luke Cavtat do Molunta i poluotoka Prevlake (Rt Oštro). Naziv Konavle nastalo je od latinskog cannabula po vodovodnim kanalima kojima se preko Konavoskog polja vodom napajao antički Epidaurum (današnji Cavtat). Pašnjaci, livade i oranice, vrtovi, voćnjaci i vinogradi zauzimaju oko 60 posto Konavala, a uz poljoprivredu glavna grana gospodarstva je turizam. Veliku važnost za taj kraj ima međunarodna dubrovačka zrakoplovna luka (Čilipi).

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter