Članstvo u međunarodnom energetskom udruženju

POREČ Želja je smanjiti emisiju CO2 za najmanje 40 posto

| Autor: Glas Istre

Grad Poreč postao je punopravnim članom međunarodnog udruženja ''Energy Cities', odnosno Energetski gradovi. Ova je organizacija usmjerena na razmjenu informacija i znanja te predlaganje rješenja inovativnog pristupa energetskoj učinkovitosti, obnovljivim izvorima energije te održivom razvoju gradova, s ciljem olakšanja i ubrzanja procesa energetske tranzicije europskih gradova s fosilnih na obnovljive izvore energije. Udruženje je osnovano 1990. godine, a broji više od 1.000 gradova iz 30 zemalja, i ima sjedište u Besanconu u Francuskoj, te ured u Bruxellesu.

Poreč je među prvima u Hrvatskoj prepoznao održivi razvoj i energetsku učinkovitost kao imperative 21. stoljeća i slijedeći svoju viziju energetski osviještenog europskog grada, 2012. godine postao potpisnikom Sporazuma gradonačelnika (eng. Covenant of Mayors – CoM). Četiri godine kasnije, bio je među prvih šest gradova u našoj zemlji, koji su postali potpisnicima Novog integriranog Sporazuma gradonačelnika za klimu i energiju (eng. New integrated Covenant of Mayors for Climate and Energy), dviju najvažnijih inicijativa Europske Unije usmjerenih na aktivno uključenje lokalne i regionalne uprave u borbu protiv klimatskih promjena.

Slijedom pristupanja navedenim inicijativama Grad Poreč obvezao se provoditi mjere ublažavanja i prilagodbe klimatskim promjenama te u periodu do 2030. godine težiti smanjenju emisija CO2 na području grada za najmanje 40 posto, a što ujedno predstavlja i osnovni cilj Europske energetske politike.

Da bi što uspješnije ispunio obveze preuzete pristupanjem navedenim sporazumima, Poreč će u nadolazećem desetogodišnjem razdoblju morati proći postupak energetske tranzicije s fosilnih goriva na obnovljive izvore energije.

Upravo pristupanjem međunarodnom udruženju Energetski gradovi, Poreč je osigurao pravovremeno dobivanje relevantnih informacija o postupku energetske tranzicije koja je propisana EU direktivama, sudjelovanje u europskim kampanjama i projektima, upoznavanje s primjerima dobre prakse ostalih europskih gradova, formiranje novih te širenje postojećih partnerstava među gradovima članovima udruženja, direktan utjecaj na energetsku politiku kako na nacionalnoj, tako i na razini EU, dobivanje konkretnih informacija vezano uz dostupne financijske mehanizme kako na nacionalnoj tako i na razini EU, promoviranje uspješno provedenih projekata kroz čitav niz komunikacijskih kanala udruženja, te besplatno sudjelovanje na godišnjim konferencijama, tematskim radionicama i seminarima.

Pronalaženje praktičnih rješenja za provedbu postupka energetske tranzicije, povezivanje dosadašnjih nastojanja i postignuća Grada Poreča u dugoročnu viziju njegovog energetski i klimatski održivog razvoja, samo će je pospješiti i ubrzati te osigurati postizanje zacrtanih ciljeva, ujedno garantirajući visoku kvalitetu života za sve njegove građane. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama