AKTUALNI SAT U SABORU

Plenković podsjetio Demetliku na Vladin angažman oko ostanka tvornice duhana u Kanfanaru

| Autor: Milan PAVLOVIĆ
Andrej Plenković i Tulio Demetlika

Andrej Plenković i Tulio Demetlika


U očekivanju konačnog raspleta situacije s BAT-om, te priželjkivanog ostanka proizvodnje u Tvornici duhana u Rovinju, premijer Andrej Plenković danas u Saboru na aktualnom satu, u raspravi sa saborskim zastupnikom IDS-a Tuliom Demetlikom, nije propustio priliku istaknuti svoj i angažman Vlade u raspetljavanju situacije na najbolji mogući način. A to je nastavak proizvodnje i duhanskog biznisa u Kanfanaru.

Demetlika je Plenkovića pitao o sudskim sporovima koje Republika Hrvatska vodi protiv općina i gradova u Istri. Radi se o temi koju su nedavno aktualizirali gradonačelnici iz redova IDS-a koji su sa zajedničke tiskovne konferencije upozorili da RH, nakon gotovo tri desetljeća, gradovima i općinama oduzima vrijedno šumsko i poljoprivredno zemljište.

"Nevjerojatno je da se nakon 30 godina oduzima vlasništvo općinama i gradovima te da država, osim oduzimanja vlasništva, traži i sve prihode koje su općine i gradovi ostvarili od raspolaganja tom imovinom", kazao je Demetlika te upitao premijera je li upoznat s tom situacijom i što namjera poduzeti na zakonodavnoj razini da se to pitanje riješi.

Prije odgovora na konkretno pitanje Plenković je svoje retoričke vještine iskoristio kako bi se pohvalio nekim aktualnim projektima vlade u Istri, rekavši "da je on mislio" da će Demetlikin upit ići u smjeru skorog otvaranja još jedne dionice Istarskog ipsilona između Pazina i Učke, odnosno da će pozdraviti to, kao i "napore Vlade vezane za revitalizaciju Uljanika, za dovršetak opće bolnice u Puli, pa i za rješenja koja traže za tvornicu duhana u Kanfanaru".

"To su sve amblematične teme za naš angažman kada je riječ o Istri. Ovo vaše pitanje tiče se šire aktivnosti i, možemo to slobodno reći, stvaranja pretpostavki za bolju ulagačku klimu, za pravnu sigurnost, za transparentnost i jasnoću vlasničkih odnosa", kazao je Plenković te dodao da su i on i ministri upoznati s problemom te da će nastaviti voditi razgovore s DORH-om kako bi se pronašla rješenja koja će poboljšati upravljanje državnom imovinom, njenu aktivaciju i korištenje na dobrobit sredina u kojima jesu.

"Najjednostavnije načelo je načelo decentralizacije jer sam onaj koji je blizu nekoj imovini zna u kakvom je ona stanju, zna kako njom upravljati i može na kvalitetan i, po meni, bolji način nego središnja vlast znati što je za pojedinu nekretninu ili zemljište najbolje", kazao je Plenković te predložio da se ta tema aktualizira na nekom od narednih sastanka sa županima, te se pokuša pronaći rješenje koje bi bilo prihvatljivo svima.  

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter