Pod sloganom "Rješenja su u prirodi" obilježen je Međunarodni dan bioraznolikosti i Dan zaštite prirode u Republici Hrvatskoj. Tim povodom Javna ustanova Natura Histrica cijeli je tjedan osmišljavala aktivnosti pogotovo za one najmlađe. Tako svi koji se žele uključiti mogu im nacrtati i poslati crtež na temu bioraznolikosti: biljku, životinju, gljivu… ili prirodu koja nas okružuje. Sliku treba potpisati, napisati što je na crtežu i poslati fotografiju ili sken crteža na adresu: [email protected] sve do 5. lipnja. Nakon toga objavi će ih na web-u i facebook stranici JU Nature Histrice, a svi će posjetitelji moći glasati za crteže do 8. lipnja. Pet crteža koji osvoje najviše glasova bit će nagrađeno.
Neotkrivena blaga Istre
Inače, Međunarodni dan bioraznolikosti i Dan zaštite prirode u Republici Hrvatskoj među najznačajnijim su datumima jer upravo je praćenje i očuvanje bioraznolikosti i poučavanje o njenoj važnosti ono što čini Javna ustanova "Natura Histrica".
- S obzirom na situaciju uzorkovanu pandemijom COVID-19, ne možemo organizirati zajednička događanja u prirodi, no zato smo pripremili nekoliko aktivnosti kojima se možete zabaviti i istovremeno nešto novo naučiti, zasad sve on-line. Povodom obilježavanja ovih datuma, JU Natura Histrica će službeno pokrenuti svoju FB stranicu, kako bi omogućila fleksibilniju i izravniju vezu s javnošću, ponovno pozvati djecu svih uzrasta da šalju svoje crteže na temu biološke raznolikosti, napraviti mali kviz znanja za djecu nižih razreda osnovne škole, započeti s predstavljanjem zaštićenih područja i područja ekološke mreže kojima upravljamo kako bismo građanima Istre omogućili da otkriju ili se podsjete koja sve blaga krije poluotok, ali i kojim se aktivnostima bavi Ustanova kako bi se ona očuvala te pozvati građane da se uključe u dio naših aktivnosti dojavom podataka o raznim vrstama, fotografiranjem, sudjelovanjem na događanjima (kad bude moguće!), ali i ukazivanjem na stvari koje se u prostoru događaju i mogu potencijalno ugroziti našu lijepu i još uvijek prilično očuvanu prirodu, napominju iz "Nature Histrice".
A što je i zašto je važna bioraznolikost, kako kažu iz JU "Natura Histrica", to je sveukupnost svih živih bića i živih sustava na Zemlji. To se odnosi na biljke, životinje, gljive, alge, mikroorganizme, čak i viruse, kao i na brojne ekološke sustave našeg planeta. Dosad je opisano oko 1,9 milijun vrsta živih bića, no znanstvenici procjenjuju da bi taj broj mogao biti čak 5-10 milijuna. Tijekom evolucije mnoge su vrste živih bića nastale, a mnoge su i nestale. Uvjeti u okolišu su se mijenjali, nekad brže, nekad sporije, a živa bića su se novim uvjetima prilagođavala, nekad uspješno, a nekad i ne. No, promjene koje je čovjek svojim aktivnostima napravio u svome okolišu u svega nekoliko desetljeća toliko su dramatične, brze i velike, da se mnoge vrste jednostavno ne mogu nositi s tim.
Čovjek je glavni krivac
- Uzrokovali smo dramatične i brze promjene globalne klime kojima se većina vrsta ne može u kratkom roku prilagoditi. Onečistili smo zrak, tlo i vodu svojim industrijskim aktivnostima i upotrebom pesticida i drugih kemikalija. Izmijenili smo uvjete u gotovo svim ekosustavima i narušili ili u potpunosti prekinuli složenu mrežu međuodnosa živih bića u njoj, koja je evolucijom nastajala milijunima godina. U posljednjih 40 godina populacije divljih vrsta globalno su smanjene za 60 posto, a procjena je da je čak milijun vrsta pred izumiranjem! Upravo je bioraznolikost važna zato što su zdravi i stabilni ekosustavi osnovni preduvjet očuvanja zdravlja i blagostanja ljudi. Iako je čovjek oduvijek mijenjao i sebi prilagođavao svoj okoliš i prirodu u kojoj je ponikao, sve donedavno, unazad nekoliko stotina godina, čovjek je na našem planetu živio u harmoniji s prirodom. Iako to nije na prvi pogled vidljivo, iako su se znanost i tehnologija razvile do neslućenih razmjera, i danas je zapravo tako. Priroda nam daje vodu, hranu i energiju, u prirodi se odmaramo, rekreiramo i nalazimo inspiraciju, a kisik bez kojeg ne bismo mogli preživjeti i dalje je proizvod je najvažnijih tvornica na planetu Zemlji - živih stanica algi i biljaka. I svjetsko gospodarstvo izravno je ovisno o zdravoj prirodi. Primjerice ukupno 76 posto proizvodnje hrane u Europskoj uniji ovisi o oprašivanju kukaca. Globalno, oprašivači "obavljaju" gospodarske aktivnosti vrijedne 577 milijardi dolara. Neke gospodarske grane poput turizma, izravno su vezane uz očuvanu prirodu. Zato svatko treba i može doprinijeti da priroda oko nas bude zdravija i stabilnija te time otpornija na promjene, ističu u "Naturi Histrici".
Pandemija nam je trebala "otvoriti oči"
Ovogodišnji dan bioraznolikosti odvija se u sjeni pandemije COVID-19, no upravo je pandemija dodatno istaknula i probleme koji nastaju kad se poremeti ravnoteža ekosustava. Smatra se da su čak 70 posto novih bolesti u ljudskoj populaciji zoonoze – bolesti koje su prešle s divljih životinja na čovjeka. Zato je upravo ova pandemija istovremeno prilika da se pažnja globalne javnosti više usmjeri na probleme ugrožavanja bioraznolikosti.