POREČ: DVODNEVNI TRADICIONALNI SUSRET PJEVAČKIH ZBOROVA U ISTARSKOJ SABORNICI

"Naš kanat je lip" u petak po 46. put!


U petak nastupa 13, a u subotu 11 zborova iz Italije, Slovenije, Istarske i Primorsko-goranske županije * Manifestacija "Naš kanat je lip" osnovana je 1972. u Poreču nastojanjem Slavka Zlatića, a nazvana je po skladbi Ivana Matetića Ronjgova iz 1961. godine

Dvodnevni, 46. susret pjevačkih zborova "Naš kanat je lip" počinje sutra, u petak u 20 sati u porečkoj Istarskoj sabornici u Poreču. Nakon čina svečanog otvorenja, izvedbe himne Josipa Runjanina "Lijepa naša domovino" te pozdravnih riječi predsjednice organizacijskog odbora Susreta Đeni Dekleva-Radaković, istarskog župana Valtera Flega i porečkog gradonačelnika Lorisa Peršurića, uslijedit će cjelovečernji program u kojem će nastupiti 13 zborova iz Italije, Slovenije, Istre i Rijeke.

Prve večeri bit će promovirana i 14. zbirka "Naš kanat". U subotu će nastupiti 11 zborova, a uz dodjelu priznanja zborovima i dirigentima, susret će završiti zajedničkim pjevanje svih zborova skladbe Matka Brajše Rašana "Krasna zemljo, Istro mila".

Naš kanat je lip" - susret zborova pjevača amatera, djece, mladeži i odraslih - glazbena je manifestacija osnovana 1972. u Poreču nastojanjem Slavka Zlatića i njegovih suradnika, a nazvana je po skladbi Ivana Matetića Ronjgova iz 1961. godine.

S po tri-četiri pučke ili autorske pjesme, u petak redom nastupaju porečki mješoviti pjevački zbor "Joakim Rakovac", slovenski muški pjevački zbor "Delfin" iz Izole, mješoviti pjevački zbor "Jeka Primorje" iz Rijeke, porečka vokalna skupina "Parentine", novigradski mješoviti pjevački zbor "Lavanda", a nakon njih pjevat će Mješoviti pjevački zbor "Kuje" iz Ližnjana, riječki mješoviti pjevački zbor Slovenskog doma KPD "Bazovica", riječki mješoviti pjevački zbor "Rijeka-Sempre Allegro", vokalna skupina "AD Libitum" iz Brtonigle., tršćanski mješoviti pjevački zbor "Slovenec-Slavec", Vokalna grupa "Romansa" iz Buja, Akademski zbor Konzervatorija "Giuseppe Tartini" iz Trsta i Mješoviti pjevački zbor Glazbenog društva "Sokol" iz Buzeta.

U subotu, druge završne večeri, također s početkom u 20 sati, nastupaju Mješoviti pjevački zbor "Ronjgi" iz Viškova, Vokalna skupina "Lira" Rijeka, Mješoviti pjevački zbor i ženska vokalna skupina Trsat iz Rijeke, Mješoviti pjevački zbor "Korona" iz Umaga, Mješovita vokalna skupina "Nešpula" iz Pule, Mješoviti pjevački zbor "Arpa" ZT "Dott. Silvio Fortuna" iz Višnjana, Vokalna skupina KUD-a "Zvir" iz Jelenja, Mješoviti pjevački zbor "Svoboda" iz slovenskog Mengeša, pazinski mješoviti pjevački zbor "Roženice", Mješoviti pjevački zbor HGD "Zvijezda Danica" iz Kraljevice te Mješoviti pjevački zbor "Matko Brajša Rašan" iz Pule.

U počecima je svrha manifestacije bila okupljanje i predstavljanje javnosti zborova koji uglavnom izvode istarsku pučku glazbu, njeguju istarsku ljestvicu i primorsko-istarski govor, da bi se zatim predstavljala istarsko-primorska narodna glazba pretočena u umjetničko djelo. Na prvom Susretu predstavila su se tri zbora, a na drugome su se okupili pjevački sastavi širom regije. Uvjet za nastup bilo je izvođenje skladbe s čakavskim tekstom i istarskom ljestvicom.

U početku su se najčešće izvodile umjetničke obrade pučkih pjesama, a zatim su skladatelji počeli uglazbljivati stihove čakavskih pjesnika (Mate Balota, Drago Gervais, Zvane Črnje...) i stvarati djela nadahnuta istarskom ljestvicom i čakavskom riječju.

Zatim se svake druge godine raspisivao natječaj za nove skladbe, a do 2003. tekstove pišu Miroslav Sinčić, Daniel Načinović, Vladimir Pernić, Ivan Pilat, Zdenka Višković-Vukić i drugi, a izvedeno je više od 200 praizvedbi. Objavljuju se i nova djela hrvatskih skladatelja koja su poklonjena susretu (J. Kaplana, N. Milottija, Đeni Dekleva-Radaković, D. Prašelja, B. Starca, D. Bassanesea, N. Njirića, A. Markovića, B. Okmace…). (Zoran ANGELESKI)


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama