(M. MIJOŠEK)
Treba razgovarati i pokušati postići dogovor. Hrvatska mora nuditi sigurno i stabilno poslovno okruženje ako želimo imati povjerenje investitora, odnosno privući značajne poslovne subjekte i ulaganja. Za tako nešto moramo i svojom poreznom politikom i ostalim potezima garantirati potencijalnim ulagačima da su njihove investicije u Hrvatsku poslovna prilika, a ne neizvjesna avantura
- Neupitno je da je nama izuzetno stalo da proizvodnja cigareta ostane u Kanfanaru i zbog toga smatramo da je svakako nužno što više razgovarati na tu temu da bi se došlo do odgovarajućih rješenja, kazao nam je načelnik Općine Kanfanar Sandro Jurman komentirajući jučerašnji posjet premijera Andreja Plenkovića TDR-u. Naglasio je da se radi o najznačajnijem gospodarskom subjekt za općinu Kanfanar, te kompaniji koja je uz AR Packaging, odnosno nekadašnju Istragrafiku, i Kamen iz Pazina, jedan od tri glavna stupa razvoja čitavog kraja.
- To se ne odnosi samo na činjenicu da je jedan dio općinskog proračuna vezan uz tu kompaniju, odnosno njihova davanja prije svega za komunalnu naknadu, već i zbog velikog broja radnih mjesta koja ona osigurava mještanima Kanfanara i šireg područja Rovinjštine, a usuđujem se reći i čitave Istre, s obzirom na to da zaposlenih ima iz svih dijelova naše županije. Ono što je pritom izuzetno bitno, to je činjenica da se radi o proizvodnoj djelatnosti, odnosno da se poslovna aktivnost u ovoj tvornici odvija tijekom čitave godine što je, u vremenima i gospodarskim okolnostima u kojima živimo, čini još značajnijom. Puno je razloga zbog kojih je nama Kanfanarcima stalo da se od strane nadležnih učini sve što je neophodno da bi se ta proizvodnja i ubuduće zadržala na ovim prostorima. Svakako ne treba smetnuti s uma da je uz jednu takvu proizvodnu djelatnost vezan i čitav niz uslužnih djelatnosti, odnosno raznih drugih poslova koji u jednom dijelu svoje poslovanje imaju vezano uz tu proizvodnju, kaže Jurman.
Podsjeća da je BAT od svog dolaska pokazao da u Istri i Hrvatskoj ima ozbiljne namjere, te su kroz godine investirali značajni novac kako u razvoj proizvodnog procesa, tako i u infrastrukturnu opremljenost tvornice, a time i čitave industrijske zone Kanfanar. To, smatra on, ukazuje na činjenicu da su njihove namjere prilikom kupnje pogona bile vrlo ozbiljne i da su ovom poslu pristupili s željom i namjerom da i ovaj njihov proizvodni pogon bude učinkovit, profitabilan i usklađen s najvišim standardima koje BAT ima u svojim drugim tvornicama širom svijeta.
- Po meni je to vrlo jasan pokazatelj da su njihovi planovi za ovu lokaciju bili dugoročni, odnosno da nisu došli tu samo zato da bi odradili obaveznih pet godina i nakon toga zaprli tvornicu. Zbog toga treba razgovarati i pokušati postići dogovor. Želim isto tako ponoviti ono što se često puno ističe, a to je da Hrvatska mora nuditi sigurno i stabilno poslovno okruženje ako želimo imati povjerenje investitora, odnosno na svoj prostor privući značajne poslovne subjekte i ulaganja. Za tako nešto moramo i svojom poreznom politikom i ostalim potezima garantirati na neki način potencijalnim ulagačima da su njihove investicije u Hrvatsku poslovna prilika, a ne neizvjesna avantura, poručio je Sandro Jurman.
Podsjetimo, hrvatski premijer Andrej Plenković u utorak je posjetio Tvornicu duhana Rovinj gdje je sa Zvonkom Kolobarom, prvim čovjekom BAT-a u regiji Adria, razgovarao o nastavku aktivnosti te multinacionalne kompanije u Hrvatskoj i budućim aktivnostima tvornice u Kanfanaru. Susret je potaknut neformalnim najavama iz BAT-a da zbog nepovoljnog poslovnog okruženja i uvjeta rada ozbiljno razmišljaju o odlasku iz naše zemlje, te je nakon njega najavljeno da će se od jeseni ozbiljnije prionuti rješavanju tog problema.