Foto Danijel BARTOLIĆ
Na svakoj sjednici Vijeća Općine Medulin na aktualnom satu se postavljaju nadležnima pitanja koja se najčešće tiču komunalnog uređenja raznih dijelova općine. Tako je bilo i na nedavno održanoj sjednici, a ovaj put je vijećnicu Mirnu Leverić zanimalo hoće li se i kada uložiti u konkretnu obnovu Ližnjanske ceste koja spaja Medulin i Ližnjan. Ta cesta, istaknula je Leverić, prolazi kroz naselje koje se i dalje širi, a nema nogostup, ni kanalizaciju, ni oborinsku odvodnju, asfalt bi trebalo obnoviti, a i rasvjetna tijela su dosta rijetka na toj dionici.
Ugrožavanje zdravlja okolnih žitelja
Načelnik Goran Buić odgovorio joj je da je rekonstrukcija Ližnjanske ceste nužna, te da je ovaj projekt planiran u ovogodišnjem općinskom proračunu, te su za tu svrhu predviđena sredstva u iznosu od 1,09 milijuna kuna. Međutim, kako Općina Medulin mora ovaj projekt provesti sa Županijskom upravom za ceste, o potonjem partneru ovisi kada će natječaj za izvođača radova biti raspisan, a slijedom toga i kada će se zaista krenuti u realizaciju projekta.
Nezavisni vijećnik Claudio Zuccon ponovio je po tko zna koji put ove godine pitanje mještana raznih naselja u općini, a njih je zanimalo može li Općina Medulin išta poduzeti po pitanju nesnosnog smrada u kojem se redovito guše mještani Banjola, Pomera, pa i Vinkurana.
- Nažalost, ne znam više što možemo poduzeti osim da budemo uporni i tražimo odgovore od nadležnih institucija i pritišćemo ih da na zadovoljavajući način riješe taj problem kojeg smo svi svjesni. Nije pitanje samo kada i da li s Kaštijuna smrdi, nego je pitanje što to svima nama znači za zdravlje. Dobro znate da smo u samom početku kad se najavljivala gradnja županijskog centra za gospodarenje otpadom bili apsolutno protiv toga, ali isto nas tako nitko nije doživljavao i napravili su što su htjeli i gdje su htjeli. Moram biti iskren i priznati vam da sam još prije godinu dana napisao pismo županu na koje nikad nisam dobio odgovor. Mislim da ćemo jednostavno mi svi kao građani morati poduzeti određene mjere koje možemo, jer ovo je zaista, ali zaista već prešlo sve moguće mjere tolerancije, odgovorio je Buić.
Sjede u hladovini ili pošteno rade?
Na njegov se odgovor nadovezao pročelnik Upravnog odjela za komunalnu izgradnju i održavanje, Goran Peruško, rekavši da su u zadnjih nekoliko mjeseci dobili više dojava građana o smradu sa Kaštijuna koji je ponekad toliko intenzivan da ih doslovno grize za oči. Stoga je Općina napisala nekoliko pritužbi koje će slati nadležnim institucijama, ali svjestan je, kaže, da to neće riješiti njihov problem.
- Na Kaštijun su oni sami postavili jednu mjernu stanicu koja prati kakvoću zraka, i kad god im se požalite, oni vam samo kažu da je sve u redu i da je mjerna stanica samo dvaput do sad pokazala određena odstupanja u kakvoći zraka. Ti su podaci svima javno dostupni, i znači, po njima je sve u redu, a nama i dalje smrdi. Nekad smrdi jače, nekad manje, to je pitanje smjera i jačine vjetra, ali nije samo to, nego bi netko ozbiljno trebao shvatiti da se tu radi i o mogućem ugrožavanju zdravlja mještana. Što je najžalosnije, stari Kaštijun koji je sada zatvoren svih ovih godina nije smrdio niti deset posto kao "novi" Kaštijun u koji je, kao, postavljena neka najnovija tehnologija, rekao je Peruško.