Arheološki park Vižula se nakon dvije godine uspješno privodi kraju

MEDULIN: VALORIZIRALI I SAČUVALI ARHEOLOŠKU BAŠTINU Kako se u doba Rimljana živjelo na pitomom medulinskom poluotoku

| Autor: Cristian Bruno GALIĆ

Na Info danu projekta svi mještani i posjetitelji imati će priliku, uz stručno vodstvo arheologa, saznati nešto više o Vižuli i upoznati Vižulu kroz stručni obilazak koji započinje u 18 sati na ulazu u park. Predstaviti će se i 3D naočale koje prikazuju virtualnu stvarnost lokaliteta, a svi posjetitelji imati će priliku isprobati ih besplatno i zaviriti u antički svijet Vižule

 

Projekt Arheološki park Vižula uspješno se privodi kraju nakon 24 mjeseca provedbe i nakon provedenih svih planiranih aktivnosti na projektu. Iako je Arheološki park Vižula službeno otvoren za posjetitelje već 12. lipnja 2019. godine, službeni završetak projekta je 1. rujan 2019. godine, a tim povodom Općina Medulin organizira i Info dan projekta za sve mještane i posjetitelje koji će se održati 31. kolovoza, s početkom u 18 sati na poluotoku Vižula. Na Info danu projekta svi mještani i posjetitelji imati će priliku uz stručno vodstvo arheologa na projektu saznati nešto više o Vižuli i upoznati Vižulu kroz stručni obilazak koji započinje u 18 sati na ulazu u park.

Zovu ga zeleno srce Medulina 

Tijekom Info dana predstaviti će se i 3D naočale koje prikazuju virtualnu stvarnost lokaliteta, a svi posjetitelji imati će priliku isprobati ih besplatno i zaviriti u antički svijet Vižule. Nakon obilaska započeti će premijerno prikazivanje znanstveno-edukativnog filma o Vižuli koji je snimljen u sklopu projekta, u produkciji Medvida.

Općina Medulin projekt Arheološki park Vižula prijavila je još 7. ožujka 2016. godine na poziv na dostavu projektnih prijedloga „Priprema i provedba Integriranih razvojnih programa temeljenih na obnovi kulturne baštine“, a dana 27. travnja 2017. godine službeno je potpisan ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava. Ukupna vrijednost projekta je 19.645.579,23 kune, od čega je iz Europskog fonda za regionalni razvoj odobreno sufinanciranje u iznosu od 16.040.624,19 kuna. Projekt je službeno započeo 1. rujna 2017. godine, a provedbene aktivnosti projekta traju 24 mjeseca, odnosno do 1. rujna.

- Ideja o ovom projektu došla nam je vrlo prirodno i lako, poluotok Vižula je zeleno srce Medulina koje obiluje arheološkim nalazima te prirodnim ljepotama. Poluotok je do sada bio zapušten, odnosno i ranije su se vršila arheološka istraživanja i povremena ulaganja u prostor, no nikada ovako sistematično. Iznimno sam zadovoljan učincima projekta koji su već sada vidljivi, priroda je predivna, vršene su minimalne intervencije u prostor u cilju upotpunjavanja ponude kroz edukativne segmente i uređenje staze, postavljanje montažnih objekata za kvalitetno funkcioniranje i ponudu parka. Šetnjom kroz Arheološki park Vižula naši mještani i posjetitelji mogu uživati u prirodi, a pritom i naučiti o ovoj iznimnoj arheološkoj baštini, rekao je načelnik Goran Buić.

 Stara nalazišta na kopnu i u moru 

U sklopu projekta koji je trajao dvije godine, izvedeni su pripremni arheološki radovi koje je vodio Institut društvenih znanosti, a radove je izvodio Kapitel d.o.o. Pripremni arheološki radovi obuhvaćali su pripremu i dokumentiranje postojećih i vidljivih arheoloških konstrukcija, ali i evidentiranje novih građevinskih struktura koje su ovim radovima izašle na svijetlo dana. Zaštitu, revitalizaciju i interpretaciju podvodnih arheološki nalazišta vršio je Hrvatski restauratorski zavod kao nositelj tog dijela aktivnosti. Općina Medulin nositelj je ovog projekta i tijekom trajanja projekta bila je zadužena za kompletno upravljanje i provedbu projekta, koordinaciju svih partnera, za aktivnost uređenja i opremanja arheološkog parka koji uključuju i konzervatorske radove.

Radovi na uređenju i opremanju parka su uz konzervatorske radove na kopnu i u plitkom priobalju obuhvaćali i uređenje i opremanje staze na Vižuli ukupne duljine 2.307 metara sa svom popratnom edukativnom opremom, uređenje operativne površine i 12 odmorišta uz stazu. Uz stazu je postavljeno 11 klupa raznih dimenzija, 54 stupa solarne rasvjete, jedno solarno e-stablo i 3 pametne solarne e-klupe.

Na stupove solarne rasvjete postavljano je 26 solarnih kamera za video nadzor. Staza je opremljena edukativnim sadržajima koji uključuju 10 infopanoa s taktilnim tablama na Brailleovom pismu, 1 taktilnu maketu kružnog oblika koji omogućuje dobar pristup osobama u invalidskim kolicima te dva 3D okvira. U sklopu opremanja Arheološkog parka nabavljena je i montažna pozornica, a postavljeni su i 2 prefabricirana objekta samočistećih sanitarija, 2 objekta jednostavnih usluga, 2 objekta arheološke škole, info-punkt i pomična rampa na ulazu u Arheološki park. Pored objekata jednostavnih usluga uređena su 2 dječja igrališta kao i jedan adrenalinskog parka unutar Vižule. 

Uređen antički vrt s autohtonim biljkama 

U sklopu provedbe projekta Općina Medulin izvršila je nabavu terestrijalno i hidrografskog snimanja Vižule i podmorja oko Vižule iz zraka koje je izvela tvrtka Airborne Technologies Gmbh iz Austrije, a provođenje batimetrije bio prvi i temeljni korak u dobivanju podataka o lokalitetu. U sklopu aktivnosti Općine Medulin snimljen je i znanstveno-edukativni film koji će se prikazati na Info danu, a film je snimao Medvid d.o.o.

Turistička zajednica Općine Medulin kao partner bila je zadužena za promidžbu i vidljivost projekta i Arheološkog parka, a u sklopu navedenih aktivnosti izrađen je logo Arheološkog parka, tiskani su katalozi, karte i flayeri na pet jezika, napravljena je web stranica Arheološkog parka, izvršeno je oglašavanje na emitivnim tržištima, nabavljene su tabele projekta kao i naljepnice za opremu. Također u svrhu promocije i vidljivosti Turistička zajednica Općine Medulin u suradnji s TV Novom snimili su dokumentarni film o procesu nastanka parka, a film prikazuje cijeli proces po fazama, odnosno dokumentira dvogodišnji rad na projektu.

Javna ustanova Kamenjak kao partner bila je zadužena za uređenje antičkog vrta s autohtonim biljkama, stoga sada svi posjetitelji na Vižuli mogu pogledati i upoznati autohtone biljke poput masline, mirte, lovora, nevena, origana, lavande, ružmarina i ostalih. Sveučilište Jurja Dobrile tijekom provedbe projekta održali su edukacije turističkih djelatnika i vodiča, djelatnika Općine Medulin, turističkih agencija i turističke zajednice o održivom upravljanju i prezentaciji kulturne baštine. 

Zanimljiv svim dobnim skupinama 

- Osnovni cilj projekta Arheološki park Vižula bio je kroz tematski povezana ulaganja temeljenih na obnovi i valorizaciji kulturne baštine – arheološkog nalazišta iz doba antike, doprinijeti održivom društveno – gospodarskom razvoju općine Medulin kao prepoznatljivog odredišta kulturnog i povijesnog turizma. Projekt je rađen tako da bude zanimljiv svim dobnim skupinama, da je bogat raznovrsnim sadržajima, edukativnom i urbanom opremom koja će privući i mlađu i stariju populaciju. Ovim projektom doista smo uredili ovaj izniman prostor sa dodatnim sadržajem, valorizirali smo i sačuvali arheološku baštinu te upotpunili turističku ponudu Općine Medulin, ali i šire lokacije, istaknula je pročelnica Upravnog odjela za EU projekte, međunarodnu suradnju i gospodarstvo Barbara Floričić.

Arheološki park Vižula je za sve posjetitelje otvoren od 12. lipnja, a ulaz u park je besplatan. Park pruža svim posjetiteljima šetnju prirodom uz edukativne sadržaje o arheološkoj antičkoj baštini sa prikazima iznimnih nalaza kroz info panoe i 3D naočale, a u objektima arheološke škole održavati će se radionice i seminari za djecu i mlade, a planira se provođene arheološke škole za studente arheologije. U prostoru parka organizirati će se razne kulturno-glazbene manifestacije u organizaciji Općine Medulin, Turističke zajednice i raznih udruga, posjeti škola i vrtića te mnoga druga manja kulturna događanja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter