Dogradonačelnica Federika Mohorović Čekada
Povezivanje gradova sa zajedničkom prošlošću vodi ka zajedničkom iskorištavanju potencijala u turističke svrhe. Cilj je prezentacija prošlosti na vrlo informirani, etički i kritički način, a veoma je važno da najmlađim posjetiteljima ovakvim pristupom omogućimo da postanu odgovorni i informirani turisti, kaže labinska dogradonačelnica je Mohorović Čekada
Javna konferencija Mladi Europljani: budući ambasadori odgovornog i održivog kulturnog turizma u sklopu trećeg sastanka projektnih partnera projekta Atrium Plus, održala se u Labinu. Konferenciju je otvorila zamjenica gradonačelnika Grada Labina Federika Mohorović Čekada naglasivši važnost projekta Atrium Plus za sve projektne partnere.
- Povezivanje gradova sa zajedničkom prošlošću vodi ka zajedničkom iskorištavanju potencijala u turističke svrhe. Cilj je prezentacija prošlosti na vrlo informirani, etički i kritički način, a veoma je važno da najmlađim posjetiteljima ovakvim pristupom omogućimo da postanu odgovorni i informirani turisti, zaključila je Mohorović Čekada.
Suradnja za bolju dostupnost nasljeđa
Projektnim partnerima zaželjela je ugodan boravak i uspješan rad u Labinu. Prvo predavanje održala je Cristina Vallicelli, voditeljica projekta Atrium Plus u timu vodećeg partnera Grad Forli'. Predavanjem o projektnim ciljevima i rezultatima, naglasila je kako se u ime Grada Forlija i u ime predsjednika Atrium kulturne rute Vijeća Europe, zahvaljuje Gradu Labinu na organizaciji ovakvog velikog događaja. Smatra kako će ciljevi projekta Atrium Plus biti od strateške važnosti za daljnji razvoj Atrium Rute, čiji je Labin član od samog njezinog osnivanja 2013. godine.
- Ovaj projekt mnogo znači za Forli', a vjerujem jednako tako i za Labin jer pruža mogućnost zajedničke suradnje na području bolje dostupnosti arhitektonskog nasljeđa široj publici, rekla je Vallicelli.
O arhitekturi kao obrazovnom alatu, zanimljivo predavanje održao je profesor Ulisse Tramonti, sa Sveučilišta u Firenzi, predsjednik znanstvenog odbora kulturne rute Atrium. Irina Belušić Maggi, voditeljica projekta Atrium Plus projektnog tima Grada Labina, održala je predavanje na temu uloge Grada Labina unutar projekta Atrium Plus te predloženog lokalnog itinerera. Objasnila je kako je racionalistička arhitektura Podlabina, sagrađena u prvoj polovici 20. stoljeća, a posebice industrijska zona Pijacala, te određeni urbani sklopovi, spomenici i građevine iz poslijeratnog razdoblja, zauzimaju posebno mjesto u kolektivnoj svijesti lokalnog stanovništva Labina. Projekt Atrium Plus predstavlja za Labin dobru priliku za formiranje, odnosno nadopunjavanje postojećeg lokalnog i transnacionalnog itinerera za posjetitelje. Grad Labin je unutar projekta odgovoran za provedbu dva radna paketa: Komunikacija i kapitalizacija aktivnosti, te Testiranje kulturno-turističkih itinerera s pilot-školama.
Prezentaciju o iskustvima učenika i perspektivi projekta Atrium Plus na lokalnoj razini održala je profesorica Dijana Muškardin iz srednje škole Mate Blažine.
Dizajnirani itinereri iz prošlog stoljeća
Atrium Plus se provodi u sklopu Programa prekogranične suradnje Interreg V-A Italija – Hrvatska 2014.-2020. te predstavlja nastavak projekta Atrium, koji je proizveo niz korisnih alata kao što su digitalni katalog, priručnik za pametno upravljanje arhitekturom totalitarnih režima, smjernice za obnovu moderne arhitekture. Projekt je kulminirao uspostavom prve kulturne rute, koju je potvrdilo Vijeće Europe u travnju 2014., posvećenoj disonantnoj i tzv. “neugodnoj baštini“. Atrium Plus namjerava kapitalizirati postignuća Atrium-a suočavanjem s izazovom koji je otvoren za sve institucije i zainteresirane dionike: da Kulturna ruta postane kulturno-turistička atrakcija.
Ovaj će cilj biti proveden kroz nekoliko dobro definiranih aktivnosti. To su definiranje i provedbu zajedničke informacijske strategije i akcijskog plana za posjetitelje, koji se sastoje od unificiranih putokaza i informativnih ploča te promotivnih digitalnih i tiskanih materijala poput brošura i letaka koji sadrže korisne informacije o mjestima, zgradama, spomenicima, događajima vezanim za baštinu. Time bi se ponudili dobro dizajnirani itinereri iz prošlog stoljeća.
Druga je aktivnost definiranje i provedba prekograničnog tečaja za turističke vodiče namijenjenog stručnim vodičima i građanima koji su voljni surađivati u ostvarivanju ove specifične baštine, zasnivajući na takozvanim gradskim šetnicama, iskustvima koja proizlaze iz Faro Konvencije Vijeća Europe. Budući da je ta baština proizašla iz totalitarnih režima koji su izazvali strašne tragedije stanovništvu tijekom 20. stoljeća, turistički vodiči je moraju prezentirati posjetiteljima, pogotovo najmlađima, na vrlo informirani, etički i kritički način.
Studijska putovanja
Treća je zadaća pokretanje prekograničnog programa studijskih posjeta koji uključuju škole koje se nalaze u gradovima, područjima uključenim u projekt, kako bi se testirao kulturno-turistički potencijal arhitekture i sjećanja povezanih s totalitarnim režimima prošlog stoljeća i educiranje nove generacije kako bi postali odgovorni i informirani turisti budućnosti. Nositelj projekta je Grad Forli', a partneri Grad Labin, Sveučilište u Zadru, Grad Bari, te Grad Ferrara. Proračun za Grad Labin iznosi 126.869 eura, dok bespovratna sredstva Europskog fonda za regionalni razvoj iznose 107.838,65 eura. Projekt traje od do 30. lipnja iduće godine. (Napisao i snimio Branko BIOČIĆ)