Gradonačelnik Glavičić, Leopold Družeta i Ante Augustinović položili su vijenac
Na mjestu nazvanom Krvova placa u Vinežu, gdje su se 2. ožujka 1921. godine okupili labinski rudari i stupili u generalni štrajk zbog teškog ekonomskog stanja i nacionalnog ugnjetavanja te nakon zauzimanja rudnika i uspostavljanja svoje uprave, 21. ožujka počeli s proizvodnjom, održana je prigodna komemorativna svečanost. Vijenac su položili labinski gradonačelnik Valter Glavičić, bivši rudar i sudionik Domovinskog rata Ante Augustinović te Leopold Družeta iz Vineža, također bivši rudar i antifašista.
O tim je događajima poznatim kao Labinska republika, ali i o Proštinskoj buni koja se događala nekako u isto vrijeme, govorio voditelj Narodnog muzeja u Labinu Vedran Kos koji je istaknuo da su događaji iz Labinske republike bili putokaz u kojem smjeru Labin mora ići. Gradonačelnik Glavičić rekao je pak kako je ovakav odaziv na obilježavanje 99. obljetnice Labinske republike tihi revolt Labinjana protiv nadiruće desnice i ultra desnice o kojoj se uglavnom šuti te kako se ideali za koje su se borili labinski rudari još prije 99 godina prenose iz generacije u generaciju pa su ugrađeni i u današnji život.
- Čude nam se mediji na nacionalnoj razini što na našem šohtu piše 'Tito', a mi se čudimo što se oni čude, jer dobro znamo povijest i tko je bio na strani pobjednika u 2. svjetskom ratu. Mi ćemo i dalje biti svjetionik jer uvijek pobjeđuje samo pravda i istina. Labin, Rašu, Vinež, Vilete nije gradio ni Musolini, ni Tito, nijedan sustav, nego naš mali čovjek bez obzira u kojem je sistemu tada živio, zaključio je Glavičić i istaknuo da je Grad Labin očistio i hortikulturno uredio Krvovu placu te najavio daljnje aktivnosti na očuvaju rudarske baštine.
U prigodnom programu sudjelovali su učenici Područne škole „Ivo Lola Ribar“ iz Vineža i polaznici područnog odjeljenja Vinež dječjeg vrtića „Pjerina Verbanac“ koji su za ovu priliku bili odjeveni u male rudare.