PAZIN

Klimatska analiza Državnog hidrometeorološkog zavoda: PROTEKLA ISTARSKA ZIMA BILA JE VRLO TOPLA

| Autor: Anđelo DAGOSTIN
Ilustracija (Neven LAZAREVIĆ)

Ilustracija (Neven LAZAREVIĆ)


Srednja sezonska temperatura zraka u tromjesečju prosinac - veljača bila je posvuda iznad višegodišnjeg prosjeka u rasponu od 1,6 (Komiža) do čak 3,7 stupnjeva Celzija (Parg)

Protekla je zima u Istri bila vrlo topla, a u nekim dijelovima Hrvatske i ekstremno topla, pokazuje nedavno objavljena analiza Državnog hidrometeorološkog zavoda. Odstupanje srednje mjesečne temperature zraka u Pazinu je bilo veća za dva stupnja, a u Poreču za 2,1 stupanj Celzija.

Srednja sezonska temperatura zraka u tromjesečju prosinac-veljača bila je posvuda iznad višegodišnjeg prosjeka u rasponu od 1,6 (Komiža) do čak 3,7 stupnjeva Celzija (Parg). Ekstremno toplo bilo je u južnoj Dalmaciji, sjevernoj Dalmaciji, Kvarneru i Gorskom kotaru, dok je drugdje bilo vrlo toplo.

Veljača u Poreču toplija za 3,6 stupnjeva

Odstupanje količine oborine tijekom zime pokazuje da su količine oborine bile većinom ispod višegodišnjeg prosjeka, a u Istri prosječne. U Pazinu je palo 117 posto, a u Poreču 114 posto od prosjeka. U Hrvatskoj su se količine kretale od 42 posto zimskih količina oborine u Lastovu do 126 posto u Varaždinu. Dakle, kišno je bilo na varaždinskom području, a sušno u istočnoj Slavoniji, Baniji, Kordunu, Lici i južnoj Dalmaciji. Drugdje su oborinske prilike bile prosječne.

Što se tiče veljače prema analizi DHMZ-a posljednji je zimski mjesec bio vrlo topao u Istri. Odstupanje srednje mjesečne temperature zraka za veljaču u Pazinu je iznosilo visokih 3,2 stupnja, a u Poreču čak 3,6 stupnjeva Celzija. Ekstremno toplo vrijeme zabilježeno je u južnom Kvarneru i zadarskom arhipelagu, toplo je bilo na Velebitu (Zavižan), a svuda drugdje vrlo toplo. Obilježje veljače su iznadprosječne srednje mjesečne temperature zraka na svim analiziranim postajama. Anomalije odnosno odstupanja srednje mjesečne temperature zraka od višegodišnjeg prosjeka (1981. - 2010.) bila su u rasponu od 2,1 stupnja (Komiža) do 5,5 stupnjeva Celzija (Varaždin). No, tijekom veljače nisu zabilježene rekordne vrijednosti apsolutne maksimalne temperature zraka.

U Pazinu 40 posto oborina

Količine oborine tijekom veljače bile su većinom ispod višegodišnjeg prosjeka odnosno u Istri je bilo sušno. U Pazinu je tako palo 40 posto oborina, a u Poreču 35 posto prosječnih oborina za veljaču. Usporedba s višegodišnjim prosjekom pokazuje da se količine oborine nalaze u rasponu od 17 posto višegodišnjeg prosjeka u Zadru (11,2 milimetara) do 131 posto tog prosjeka u Daruvaru (61,3 milimetara).

Oborinske prilike u Hrvatskoj za veljaču opisane su sljedećim kategorijama: vrlo sušno (šire područje Zadra), sušno (sjeverni, srednji i južni Jadran i zaleđe) i normalno (preostali dio Hrvatske).

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter