ZDRAVSTVENI I WELLNESS TURIZAM:

JEDINSTVENI PROGRAMI U TALIJANSKOJ SREDNJOJ ŠKOLI U ROVINJU: Za fizioterapeute i medicinske kozmetičare ima mjesta i u turizmu

| Autor: Aleta BRATTONI

Tijekom čestih posjeta Maistrinim hotelima njihovi djelatnici upoznaju naše učenike pa ih imaju na umu pri zapošljavanju. Takvoj je hotelijerskoj kompaniji zasigurno u interesu zaposliti mlade i educirane ljude s obzirom na to da im kronično nedostaje radne snage, kaže profesorica Gracijela Benčić

Zdravstveni i wellness turizam u usponu je u čitavom svijetu, a i „obični“ turisti sve više drže do ljepote i zdravog načina života. I istarski turizam također računa na te goste, uglavnom zahtjevnije i platežno moćnije koji pune kapacitete i izvan špice sezone, a prvi korak u razvoju ovog turističkog segmenta je stručan, obrazovan kadar. Upravo je tu potrebu uočila Talijanska srednja škola u Rovinju koja uz Medicinsku školu u Puli jedina u Istri obrazuje fizioterapeutske tehničare, od prije dvije godine i medicinske kozmetičare, smjer koji postoji još jedino u Zagrebu. Riječ je o stručnjacima koji su važni ne samo u zdravstvenoj, već sve više i u turističkoj djelatnosti. Potrebe turista neprestano se mijenjaju, gosti su sve profinjeniji, zahtjevniji, ali i informiraniji, znaju što traže, a obrazovni programi za fizioterapeutske tehničare i medicinske kozmetičare, kako objašnjava profesorica Gracijela Benčić, bazirani su na medicinskoj znanosti.

Bazirano na medicini

Fizioterapeuti uče anatomiju, fizikalnu terapiju, kineziologiju, ali i razne vrste masaža, počevši od klasične i sportske masaže, preko limfne drenaže i akupresure, sve do konektivne te refleksne masaže stopala, povezujući tako tradicionalne i tzv. alternativne pristupe liječenju i relaksaciji. Učeničku praksu odrađuju u zdravstvenim ustanovama, ali posjećuju i wellnesse u rovinjskim hotelima, nekim toplicama. Neki se odluče nastaviti obrazovanje na visokim školama u Zagrebu, Rijeci, Udinama, Padovi ili Ljubljani, ali kako su fizioterapeutski tehničari vrlo traženi, mnogi odmah nakon završene srednje škole ulaze u poslovni svijet, nerijetko se opredjeljujući upravo za hotelski wellness.

- Tijekom čestih posjeta Maistrinim hotelima njihovi djelatnici upoznaju naše učenike pa ih imaju na umu pri zapošljavanju. Takvoj je hotelijerskoj kompaniji zasigurno u interesu zaposliti mlade i educirane ljude s obzirom na to da im kronično nedostaje radne snage, kaže Benčić.

Upravo je Maistra podržala Talijansku srednju školu pri uvođenju novog smjera medicinskog kozmetičara prije dvije godine. Po čemu se razlikuju od “običnih” kozmetičara objasnila nam je profesorica Ornela Šuvak, koja se školovala u Milanu. „U programu za medicinske kozmetičare predmeti su bazirani na medicini, dakle više se uči o sastavima krema i njihovom djelovanju, kao i o proizvodnji kozmetike. Zbog svog dubljeg, opširnijeg znanja o kozmetici takvi se kadrovi mogu zaposliti u laboratoriju za proizvodnju kozmetičkih preparata, u biljnim ljekarnama, mogu biti asistenti estetskim kirurzima te obavljati mnoge druge poslove“, kaže Šuvak.

Učeničku praksu imaju sve četiri godine tijekom školovanja, većinom u školskom praktikumu. Imaju potpuno opremljenu učionicu, sa svim potrebnim aparaturama i preparatima, a dio toga donirao im je upravo wellness Maistre. Osim u školi, učenici praksu odrađuju u Maistrinim, kao i u privatnim wellnessima, koje često i posjećuju pri čemu se upoznaju s ambijentom i saznaju kako pružiti pažnju klijentu, uče o kontaktu s gostima na visokom nivou. Prepoznaju to i njihovi sugrađani koji ih jako hvale nakon što osobno iskuse njihove usluge na Danima otvorenih vrata škole, tzv. Mercatinu, te drugim školskim manifestacijama.

- Takvi kadrovi nemaju problema sa zapošljavanjem, a Istra im nudi puno mogućnosti, od wellnessa do vlastite brendirane proizvodnje kozmetičkih preparata, poput Esensa Mediterana u Umagu. Stranci su također educirani pa danas zahtijevaju više od samog tretmana. Žele znati o sastavu proizvoda koji se koriste prilikom masaže, a ovi su stručnjaci spremni odgovarati na takva pitanja, objašnjava Šuvak.

Jezik nije barijera

Budući medicinski kozmetičari i fizioterapeutski tehničari pohađaju kombinirane razrede, sa zajedničkim općim i zasebnim stručnim predmetima. Učenici dolaze iz čitave Istre, prevladavaju oni s talijanskog govornog područja, ali to nije pravilo. Tko ima želju upisati neki od smjerova koje nudi rovinjski TOŠ, jezik nije barijera.

- Svima dajemo mogućnost učenja talijanskog jezika, a uz to imamo bogate praktikume, često sudjelujemo u Erasmus programima razmjene učenika i, što je najvažnije, pripremamo učenike upravo za naše tržište rada koje pretežito gravitira turizmu, kaže ravnateljica škole Ines Venier, dodajući da ih Maistra podupire u svim zahtjevima i potrebama, čime pokazuju da trebaju takve stručnjake, da ti mladi kvalitetno educirani ljudi ovdje imaju budućnost.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter