POVEZIVANJE I UŠTEDA

JEDINE U ISTRI, A MOŽDA I HRVATSKOJ: Pojedine općine dijele pročelnike i komunalne redare s drugim općinama i gradovima

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO  
snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO

snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO


Zadnjih se mjeseci sve češće govori o funkcionalnom povezivanju jedinica lokalne samouprave u smislu suradnje i zajedničkog obavljanja određenih poslova. No, daleko ranije nego je ovu temu intenziviralo Ministarstvo pravosuđa i uprave, doduše ne baš funkcionalnom povezivanju u pravom smislu te riječi, ali međusobnoj suradnji, silom prilika samoinicijativno su pribjegli u malim istarskim općinama. Primjerice, jedine u Istri, a možda i u Hrvatskoj, dvije male i susjedne općine, Lanišće i Lupoglav dijele - zajedničku pročelnicu jedinstvenog upravnog odjela! 

Kada su prije tri godine zaposlile pročelnicu svaka na pola radnog vremena, motiv je bio racionalizacija troškova. Danas bi za to moguće dobile i financijsku potporu, budući oda će država nagraditi one jedinice lokalne samouprave koje se odluče za dobrovoljno, stvarno i funkcionalno spajanje, za što su u državnom proračunu planirana poticajna sredstva. Uvertira je to u reformu teritorijalnog ustroja. U slučaju stvarnog spajanja jedna općina potpala bi pod drugu jedinicu lokalne samouprave, dok se kod funkcionalnog podrazumijeva spajanje ustanova, poput komunalnih firmi ili vrtića. 

Lanišću se potreba za novim zaposlenikom pojavila prilikom provođenja prvog laniškog EU projekta Kaštelir. Time su, kaže načelnica Roberta Medica, osigurali financijske pretpostavke za zapošljavanje pročelnice, ali i ispunili zakonsku obvezu prema kojoj bez pročelnika jedinstvenog upravnog odjela općina ne bi mogla funkcionirati. 

- Za zapošljavanje pročelnice na pola radnog vremena odlučili smo se zbog nedostatka financijskih sredstava jer to dodatno opterećuje proračun. U isto vrijeme potreba za jednim takvim radnim mjestom ukazala se i Lupoglavu. Raspisali smo odvojene natječaje, na pola radnog vremena i to je Ministarstvo pravosuđa i uprave prihvatilo kao pravovaljano. Pročelnica tako pola radnog vremena radi u Lupoglavu, pola u Lanišću s time da se to pretvara u dane, tako da svaki drugi dan naizmjenično radi u jednoj i drugoj općini. Nama se to pokazalo jako dobrim rješenjem i svima bi preporučila da na taj način dijele određene službe jer time štede u proračunu sredstva za druge potrebe, a zadovoljavaju zakonske uvjete i osiguravaju obavljanje određenih poslova, kaže Medica.

U domenu funkcionalnog spajanja moglo bi se uvrstiti zajedničko komunalno redarstvo. Zajedno s Gradom Pazinom, općinama Cerovlje i Gračišće, Lupoglav i Lanišće umreženi su u zajedničku službu komunalnog redarstva. Zajedničkog komunalnog redara zapošljava Grad Pazin, a međusobni odnosi glede organizacije, načina upravljanja, financiranja, odgovornosti i statusnih pitanja regulirani su sporazumom. Komunalni redar u Lanišće dolazi dva puta mjesečno s time da se, kaže Medica, pojavila potreba da je češće prisutan na laniškom području i to u svim segmentima, posebice od rješavanja problema ruševnih zgrada. 

Lanišće jako dobro surađuje i s Buzetom u čijem je sastavu svojevremeno djelovalo. - Temeljem sporazuma o zajedničkom osiguranju i izvršenju obveza iz domene gospodarenja komunalnim otpadom putem komunalnog poduzeća "Park" Buzet obavlja se usluga prikupljanja otpada. Temeljem sporazuma osnovana je zajednička Javna vatrogasna postrojba Buzet, a u Lanišću djeluje područna škola Lanišće u sklopu Osnovne škole "Vazmoslav Gržalja" Buzet kojoj je osnivač Istarska županija. Primarnu zdravstvenu zaštitu mještani laniške općine ostvaruju u Domu zdravlja Buzet, a s buzetskim Domom za starije osobe provodi se projekt pomoći u kući starijim osobama u laniškoj općini. S Buzetom se provodi i EU projekt Unaprjeđenje i poboljšanje izvaninstitucionalne skrbi za osobe treće životne dobi na području Grada Buzeta, nabrojat će Medica. Naglasit će međutim da s obzirom na to da zakonom nije regulirano išta vezano uz promjenu teritorijalnog ustroja, za sada ne razmišljaju u tom smjeru. 

- To je jako ozbiljna tema. Zakon o lokalnoj i područnoj samoupravi govori da pri svakoj promjeni područja jedinice lokalne samouprave prethodno treba tražiti mišljenje stanovnika. Naš stav je da stvarno spajanje ne može biti politička odluka ni izvršnog ni predstavničkog tijela i ako bi do toga došlo, trebao bi referendum. Za sada ne razmišljamo o stvarnom spajanju jer smo u proteklom mandatu uložili izniman trud da uspostavimo kvalitetne temelje za rast i razvoj. Želimo iskoristiti sav potencijal, mogućnosti i prilike koje se nude, kako bismo viziju općine u potpunosti ostvarili, a cilj je demografski rast, gospodarski razvoj. Aktualni mandat za kojeg su nam mještani dali povjerenje, želimo iskoristiti na najbolji mogući način. Što se tiče povezivanja i suradnje pokazali smo da smo otvoreni prema svima i da koristimo sve mogućnosti koje su nam na raspolaganju vezano i za projekte i funkcionalno povezivanje, a sve to u korist mještana. Svjesni smo ograničavajućih faktora što se tiče demografske slike, ali nas to ne demotivira u daljnjim planovima jer energije i ideja imamo jako puno. Imamo složno Općinsko vijeće i mještanima jamčimo provođenje svih zacrtanih planova, ističe Medica. 

U laniškoj općini prema popisu iz 2011. godine živi 329 stanovnika, u susjednoj lupoglavskoj općini njih 924. 

Načelnik Općine Lupoglav Franka Baxa kaže da su natječaj raspisali temeljem rješenja upravne inspektorice resornog ministarstva koja im je naložila da moraju imati pročelnika jedinstvenog upravnog odjela. 

- Razlog zapošljavanja na četiri sata je taj što smo mi kao općina ograničeni masom plaća koja mora biti u visini od 20 posto vlastitih prihoda na godišnjoj razini tako da nismo bili u mogućnosti zaposliti pročelnika na puno radno vrijeme već smo u dogovoru s laniškom općinom zajednički odradili to zapošljavanje koje bi se moglo svesti pod kategoriju funkcionalnog povezivanja. Jako smo zadovoljni. Za sada takav način pokriva naše potrebe, makar smatram da bi pročelnica kod nas imala i osam sati posla no s obzirom da kao mala općina nemamo velikih izvornih prihoda, onda smo na neki način onemogućeni u zapošljavanju na puno radno vrijeme, kaže Baxa. 

Komunalni redar u Lupoglav dolazi od početka 2019. godine također dva puta mjesečno kao u Lanišće, s time da je, napominje Baxa, na zadnjoj koordinaciji s gradonačelnicom Pazina i općinama Pazinštine dogovoreno da Grad Pazin napravi projekciju troškova i obveza za ovu godinu gdje bi se išlo na način da jedan komunalni redar bude samo za područje četiri općine, a Grad Pazin dodatno zaposli jednog komunalnog redara. 

O stvarnom spajanju u Lupoglavu također kažu da će sve ovisiti o zakonskoj regulativi. 

- U slučaju teritorijalnog preustroja, mogu reći da, budući da sam dugi niz godina načelnik lupoglavske općine, općina može sama funkcionirati. Puno je stvari realizirano, nadam se da će tako biti ubuduće i ukoliko bi država imala malo više razumijevanja i malo više sredstava spustila na lokalnu samoupravu, smatram da bi male jedinice lokalne samouprave mogle samostalno funkcionirat i obavljati sve svoje poslove, rekao je Baxa koji je govoreći načelno o teritorijalnom spajanju istaknuo i da postoji bojazan da bi u tom slučaju, ukoliko sve ne bude zakonski regulirano, od prihoda do rashoda, dijelovi koji su na rubnim područjima nekih većih jedinica lokalne samouprave, ponovo mogli biti zapostavljeni.

Lupoglav, svojevremeno u sastavu pazinske općine kojoj dan, danas gravitira, suvlasnik je pazinske komunalne tvrtke. U Lupoglavu djeluje područni vrtić u sklopu Dječjeg vrtića "Olga Ban" Pazin kojeg općina u potpunosti financira, te područna škola u sklopu pazinske osnovne škole. Sada se, kaže Baxa, namjerava ići u osnivanje nove javne ustanove dječjeg vrtića. Preporuka je po predškolskim standardima da javna ustanova ima najviše 30 odgojnih skupina. Grad Pazin s okolnim općinama sada je na 29, tako da je ravnateljica vrtića predložila da se razmišlja o osnivanju dvije ustanove, jedna bi pokrivala Pazin, a druga ostale općine Pazinštine koje bi bile spojene u jednu javnu ustanovu. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter