REDUKCIJA IDE DALJE

Istarski župan Boris Miletić: "Uštede po vodovodima se kreću od 10 do 20 posto i to je ono što smo planirali. Mjere ipak ostaju na snazi"

| Autor: Marcello ROSANDA
Nežić, Miletić i Kozlevac (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)

Nežić, Miletić i Kozlevac (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)


"Vidimo da su mjere redukcije vode dale rezultate i da je vodoopskrba stabilna. Vjerujem da ćemo izdržati ovu turističku sezonu ako budemo i dalje racionalni u potrošnji vode. Uštede po vodovodima se kreću od 10 do 20 posto i to je ono što smo planirali. Poljoprivreda funkcionira, ali mjere ipak ostaju na snazi. Za tjedan dana ćemo opet razmotriti sitauciju", kazao je danas istarski župan Boris Miletić nakon koordinacije s direktorima istarskih vodovoda.

Također se zahvalio svim građanima i gospodarstvenicima na primjeni mjera redukcije vode. Iskoristio je priliku za podsjetiti da se mjere odnose na upotrebu pitke vode.

"Ključno je svim građanima i posjetiteljima osigurati pitku vodu. Mislim da vozila, kao i javne i privatne zelene površine, mogu izdržati. Službenici vodovoda su na terenu i tijekom noći te prate situaciju potrošnje vode. Za sada nije bilo isključenja iz vodovoda. Ljudi su svjesni da je razdoblje sušno i da nema najave većih padalina. Svaki pojedinac može puno uštedjeti", rekao je Miletić.

Direktor Istarskog vodovoda Buzet Mladen Nežić napomenuo je da su spomenute mjere nepopularne ali nužne, te da su urodile očekivanim efektom.

"Potrošnja je, u odnosu na prijašnje tjedne, pala za oko 13 do 14 posto, što nam daje sigurnost da možemo izdržati s ovim količinama koje imamo. Dugoročne prognoze su izrazito nepovoljne, tako da još dugo vremena možemo očekivati sušu, pa i nakon završetka turističke sezone", rekao je Nežić.

Prvi čovjek istarskog stožera civilne zaštite Dino Kozlevac napomenuo je da su građani zabrinuti hoće li biti dovoljno vode za gašenje, budući da u posljednje vrijeme ima mnogo požara.

"Vode za gašenje požara ima dovoljno. Ako se radi o velikim količinama na malom prostoru, vodovodi tehnički omogućuju vatrogascima dovoljnu količinu vode", kratak je bio Kozlevac.

Župan Miletić je za kraj potvrdio da će mjere trajati dok za to bude potrebe, podsjetio je da ih je donio na prijedlog samih vodovoda, pa će one tako i prestati kada oni budu ocijenili da je vrijeme za to.

Podsjetimo, od prije tjedan dana župan Miletić donio je niz mjera za štednju pitke vode, budući da turistička sezona dostiže svoj maksimum, a obilnije kiše već dugo nije bilo, pa je hidrološka situacija u Istri izrazito nepovoljna. To bi potencijalno moglo stvoriti problem s vodoopskrbom, pa su upravo donijete prve mjere redukcije u javnoj vodoopskrbi u Istri, slične onima koje su bile na snazi 2012. godine, iako relativno blaže. Jer, štednja je tada uključivala i poljoprivrednike, što sad ipak, unatoč prvobitnim najavama, nije slučaj.

Naime, zabranjuje se korištenje tuševa na plažama, pranje javnih površina (ulica i trgova) osim površina tržnica i ribarnica i zalijevanje sportskih terena. Redukcija se odnosi i na pranje vozila, osobnih, teretnih i onih javnog prijevoza, te zalijevanje zelenih javnih i privatnih površina. Ipak, redukcija vode se ne odnosi na poljoprivredu, dakle, na proizvodnju hrane.

Tim je povodom prije same odluke održan sastanak istarskog župana Miletića s direktorima istarskih vodovoda, predstavnicima Hrvatskih voda i istarskim gradonačelnicima. Stavovi su bili manje-više isti, a ubrzo nakon rasprave svi su se usuglasili da je poduzimanje takvih mjera nužan potez.

Poznato je i na koji način će se nadzirati poštuje li se odluka o redukciji vode u Istri te koje su sankcije. Nadzor provođenja mjera redukcije obavljat će komunalni redari koji će uočene prekršaje prijavljivati Državnom inspektoratu. Državni inspektorat će prekršitelje djelomično ili potpuno isključiti iz vodoopskrbnog sustava, sve dok traju mjere redukcije. Ona će, podsjetimo još jednom, trajati dok je župan ne opozove, odnosno čim se hidrološke prilike u Istarskoj županiji stabiliziraju.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter