BUZET

Istarski vodovod: OD SIJEČNJA RAČUNI ZA VODU VEĆI ZA OKO 8 POSTO

Sadašnja cijena vodne usluge javne vodoopskrbe datira još iz 2011. godine. Istarski vodovod ne može više ostvariti poslovanje bez negativnog financijskog rezultata. Ne može osigurati ni sigurnu vodoopskrbu niti može ulagati u daljnji razvoj vodoopskrbnog sustava, kaže direktor Mladen Nežić

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO  
(Snimio Milivoj Mijošek)

(Snimio Milivoj Mijošek)


Potrošačima na području djelovanja Istarskog vodovoda početkom iduće godine poskupljuje voda. U ovoj vodoopskrbnoj firmi sa sjedištem u Buzetu, koja vodom snabdijeva veći dio Istre, ističu kako su primorani povećati cijenu vodne usluge javne vodoopskrbe i to u fiksnom i varijabilnom dijelu, zbog značajnog povećanja troškova materijala, usluga, održavanja i naročito električne energije.

Sadašnja cijena vodne usluge javne vodoopskrbe datira još iz 2011. godine i Istarski vodovod, kaže direktor Mladen Nežić, ne može više ostvariti poslovanje bez negativnog financijskog rezultata. Ne može osigurati ni sigurnu vodoopskrbu niti može ulagati u daljnji razvoj vodoopskrbnog sustava. Primjerice, udio troška električne energije u ukupnim troškovima prije deset godina bio je oko 12 posto da bi se za 2022. godinu popeo na 25 posto.

Među jeftinijima u Hrvatskoj

Cijena vodne usluge u fiksnom dijelu koji se plaća po vodomjeru, sa sadašnjih 9 kuna za kategoriju domaćinstvo i navodnjavanje raste na 20 kuna, dok cijena fiksnog dijela za gospodarstvo raste sa sadašnjih 16 kuna na 30 kuna. Varijabilni dio cijene vodne usluge, koji se plaća po utrošenim kubičnim metrima vode, u kategoriji domaćinstvo raste sa sadašnjih 4,42 kuna/m3 na 4,59 kuna/m3, a u kategoriji ostalih potrošača, gospodarstva, sa sadašnjih 11,11 kuna/m3 na 11,45 kuna/m3. Varijabilni dio cijene vode u kategoriji navodnjavanje ostaje nepromijenjen i iznosi 3,41 kuna/m3.

Promjenom cijene vodne usluge, koja će se primjenjivati od siječnja iduće godine, Istarski vodovod, kaže Nežić, u usporedbi s vodovodima u Hrvatskoj, i dalje spada u javne isporučitelje sa najnižim cijenama vodne usluge za svoje potrošače.

Poskupljenje na godinu dana

Primjenom novih cijena, domaćinstvima će prosječan račun za vodne usluge sa potrošnjom od 10 m3 mjesečno porasti od 15 do 18 kuna, ovisno cijeni odvodnje u određenom gradu ili općini. U Istarskom vodovodu napominju da u ukupnoj strukturi računa za vodne usluge Istarski vodovod ostvaruje samo 45 posto prihoda, dok se preostali iznos ubire za javne isporučitelje usluge javne odvodnje, Hrvatske vode te državni proračun, odnosno PDV. Treba reći i to da će ovakve cijene vrijediti godinu dana. Od početka 2023. godine ide nova struktura računa jer naknada za korištenje voda uključit će se u cijenu vodnih usluga i naplaćivati po zahvaćenim količinama.

Istarski vodovod koji djeluje na području 28 gradova i općina te dijelu općine Pićan, svrstavaju među četiri najveća vodovoda u Hrvatskoj. Na javni vodoopskrbni sustav priključeno je 98.467 stanovnika ili zavidnih 99,84 posto.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter