Tržnica u Buzetu
Projekt Tržnice Buzet na postojećoj lokaciji tržnice kojeg je pripremala bivša vlast nije loš. No, znajući da neće proći na Gradskom vijeću, ja sam ga povukao", obrazložio je gradonačelnik Damir Kajin svoj prošlotjedni potez povlačenja odluke o davanju suglasnosti za provedbu ulaganja u ovaj projekt koji se trebao kandidirati na Mjeru 07 iz programa Ruralnog razvoja. Dodao je i kako nije točno da je to projekt čiji je kvadratni metar 10.000 eura.
I fontana s vodom košta
- Da je ovaj projekt uspješno kandidiran na EU fondove istina je da bi Buzet dobio tržnicu na sadašnjem mjestu za 615.000 kuna koliko bi kroz tri godine platio iz proračuna, dok bi EU u tom razdoblju osigurala još 2,4 milijuna kuna, odnosno preostalih 80 posto. Grad ima tih 615.000 kuna u tri godine za taj projekt. Ukupna vrijednost tržnice je oko tri milijuna kuna od čega su 1,8 milijuna kuna, plus PDV, građevinski radovi, a preostali iznos bio bi namijenjen za uređenje cijelog prostora. Znači to nije samo 40 kvadrata zatvorenog prostora, već i 200 kvadrata nadstrešnice čija je vrijednost više od milijun kuna, a time je obuhvaćena i oprema za vanjski otvoreni dio tržnice, kao i potpuno uređenje tog prostora ispred stare željezare, istaknuo je Kajin te dodao kako bi realizacijom tog projekta Buzet dobio puno jer poticali bi OPG-ove, razvijali poljoprivredu, uredili dio zgrada i započeli obnovu Trga Fontana.
Jednako tako, rekao je, ako se želi urediti fontanu s vodom na postojećem mjestu ispred Robne kuće i ona košta 1,5 milijuna kuna. Za sada je za nju osigurano 700.000 kuna, možda se može pronaći još nekoliko stotina tisuća kuna, ali fali još pola milijuna kuna.
- Da, sve to košta, jednostavno košta, ali to su objekti koji moraju ostati za narednih pedeset ili stotinjak godina, naglasio je Kajin.
- Arhitektonsko rješenje tržnice potpisuje Idis Turato, jedan od najnagrađivanijih hrvatskih arhitekta. Tržnice se ne grade za godinu, ili dvije, a ova bi ostavila trag kao što ostavlja trag i Autobusni kolodvor u Buzetu protiv kojeg je u jednom trenutku bilo pola grada, istaknuo je Kajin.
Najljepša nova tržnica u Istri
Najjeftiniji novac, rekao je buzetski gradonačelnik, je onaj iz Europske unije.
- Mi s 615.000 kuna ne možemo urediti taj prostor postojeće tržnice, a s tri milijuna kuna dobili bi prostor u kojeg bi se dolazilo i koji je mogao biti najljepša tržnica u Istri, ne računajući ona arhitektonska zdanja stare Austrije u Puli i slično. Kada govorimo o dva zaposlena u sklopu projekta, na to se dobivaju bodovi, jedan mora održavati, držati red, a drugi je trebao osmišljavati obnovu Trga Fontana, ali i sudjelovati u vođenju "Plzeta", to je suština priče, nema dodatnog troška za proračun. Prilika je propuštena, ali idemo dalje. Najgore je mijenjati sve projekte, sve sadržaje, sve arhitektonske podloge, to je osuđeno na gubitak vremena i neuspjeh, uvjeren je Kajin.
Naglasio je također da bi bio najsretniji da se tržnica smjesti na prvom katu Robne kuće i tim oživi taj zapušteni i devastirani prostor, da tamo budu i trgovine, mesnica, ribarnica, ugostiteljski sadržaji, ali to ne ovisi o Gradu Buzetu jer je to privatni prostor, oko čega će, najavio je, u srijedu u Zagrebu razgovarati s njegovim vlasnikom Stanićem.
Govoreći o drugom projektu, projektu rekonstrukcije i dogradnje Vatrogasnog doma za kojeg su vijećnici dali suglasnost Gradu Buzetu za provedbu kao preduvjet njegovom kandidiranju na Mjeru 07 ''Temeljne usluge i obnova sela u ruralnim područjima'' iz programa Ruralnog razvoja, naglasio je da bi Buzet, ukoliko projekt bude prihvaćen, uz novu halu od 460 kvadrata, njime posljednji u Istri dobio i vatrogasni toranj za obuku i vježbe vatrogasaca.
- Da li je to prioritet? Vjerojatno nije, ali to možemo kandidirati u ovom trenutku. Investicija je 4,5 milijuna kuna, a proračun grada u dvije godine bio bi opterećen s oko 900.000 kuna. Europa daje 80 posto, mi 20 posto, a buzetske tvrtke zasigurno bi došle do izražaja prilikom njegove realizacije, rekao je Kajin.