"Kada je ružno vrijeme, vjetar ili kiša prisiljeni smo ostati doma, ne možemo raditi, a zaraditi se mora", kaže Sandra Blažević iz BIOEM-a, tvrtke za poljoprivredu, proizvodnju i trgovinu sa sjedištem u Svetom Donatu kod Buzeta, koja već šest godina drži štand na sadašnjoj buzetskoj tržnici. Ne čudi stoga da je zadovoljna idejom da se ide u izgradnju natkrivene tržnice. "Ukoliko se poboljšaju uvjeti, odazvat će se više trgovaca, a samim će time bolja ponuda privući više kupaca i opravdati funkcionalnost ove investicije", uvjerena je.
Na buzetskoj tržnici, ujedno jedinom mjestu u gradu na kojem se može obavljati i ambulantna prodaja, u ovo doba godine u prosjeku rade dva štanda dnevno, a na susjednom štandu također upozoravaju da su uvjeti na postojećoj tržnici, pogotovo zimi, dosta loši i da ponekad treba imati hrabrosti provesti cijelo jutro na niskim temperaturama. Suglasni su u jednome - kada bi tržnica bila natkrivena bilo bi više zainteresiranih trgovaca i samim time i kupaca.
Mjesto susreta
Buzet je među rijetkima, ako ne i jedini grad u Istri koji nema natkrivenu tržnicu, no uskoro bi se to moglo promijeniti. Gradska uprava odlučila je upotpuniti ponudu komunalnih sadržaja izgradnjom nove tržnice u službi lokalnih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava. Idejni projekt potpisuje renomirani riječki arhitekt Idis Turato, a uključujući glavni i izvedbeni projekt. Za projektnu dokumentaciju, kaže gradonačelnik Siniša Žulić, trebat će izdvojit 70-ak tisuća kuna.
- U fazi smo ishođenja potrebne dokumentacije za gradnju. Projekt nove gradske tržnice kandidirao bi se na EU fondove, a prema prvim procjenama riječ je o zahvatu teškom između pola milijuna i milijun kuna, ističe Žulić.
Kako proizlazi iz idejnog projekta, planirani prostor trgovine i usluge zamišljen je i kao nova gradska Loggia, mjesto susreta, društvenih i kulturnih događanja. Gradska Agro-Loggia je polifunkcionalni paviljon koji se sastoji od dvije jezgre, kružnog i trokutastog kontejnera te višenamjenske površine natkrivene krovnom konstrukcijom s desetak prodajnih mjesta te omogućava različite programe korištenja. Od prodaje i konzumacije poljoprivrednih proizvoda, preko organizacije društvenih, kulturnih i umjetničkih događanja.
Pune i krute jezgre sadrže sanitarije, spremišta i trgovine malih obrtnika, ključara, postolara i krojača, ispod krovne konstrukcije planiraju se programi tržnice, polivalentne pozornice, galerije te školske i vrtićke radionice na otvorenom. Sezonsko korištenje omogućit će se dopunskom opremom pomičnih tendi te zaštitnim polikarbonatnim i pvc platnima. Kako je to navedeno u idejnom projektu, trgovačka, uslužna, gastronomska, enološka, kulturna, modna, turistička i politička događanja omogućena su ovim malim gradskim konstruktom koji svojom otvorenom arhitekturom, polivalentnom organizacijom i fleksibilnom konstrukcijom apsorbira brojne programa i događaje. (Gordana ČALIĆ ŠVERKO)
OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU