Ukupna investicija na ovoj zgradi (uključujući opremanje op.) je 3,2 milijuna kuna, kaže gradonačelnik Fabrizio Vižintin * Ovo je prvi dio programa obnove javnih zgrada, a slijedi ugovaranje radova za energetsku obnovu zgrade Centra za inkluziju i dječjeg vrtića, što je najveća ovogodišnja investicija
Bujski gradonačelnik Fabrizio Vižintin i direktor poduzeća Danijel Jukić tvrtke Dam iz Otoka potpisali su ugovor o radovima na energetskoj obnovi zgrade gradske uprave u vrijednosti od 1,87 milijun kuna. Obnova "općine" prvi je dio programa obnove javnih zgrada, a slijedi ugovaranje radova za energetsku obnovu zgrade Centra za inkluziju i dječjeg vrtića, što je najveća ovogodišnja investicija.
Opsežni poslovi na energetskoj obnovi zgrada u cilju veće energetske učinkovitosti i ušteda na energentima, prije svega na električnoj energiji, počeli su prije pet godina pripremama za energetsku obnovu višestambenih zgrada i obiteljskih kuća. Ukupno se u segment energetske obnove uložilo ili se planira uložiti oko 13 milijuna kuna. Značajna je uloga Grada Buje i kod radova na višestambenim zgradama, naročito pri uključivanju stanara u cijeli projekt. Do sada je obnovljeno pet višestambenih zgrada kojima su, osim što se u njima daleko manje troši na zagrijavanje ili rashlađivanje, sada uređene i vanjske fasade čime se dobilo na ljepšem izgledu stambenog objekta i cijelog grada.
Obnova Učilišta i policije
Nakon stambenih zgrada i ranije obiteljskih kuća, na red su došli i javni objekti koji će u narednom razdoblju bili obnovljeni. Osim zgrade gradske uprave, Centra za inkluziju i dječjeg vrtića, u pripremi je projekt obnove zgrade Pučkog otvorenog učilišta, te zgrade policijske postaje.
- Ovo je prva javna zgrada koja će se obnoviti sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Ukupna investicija na ovoj zgradi je 3,2 milijuna kuna od čega smo iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, odnosno od države, bespovratno dobili nešto više od milijun kuna. Poslovima koji slijede na ovoj zgradi procjenjujemo da ćemo postići uštedu troškova na grijanju i hlađenju od 60 posto, a zgradu podignuti iz sadašnjeg C u energetski razred A, dakle na najveću razinu energetske učinkovitosti. To će nam smanjiti nenamjenske rashode u proračunu, ostvarit ćemo značajne uštede, a taj ćemo novac moći koristiti za neke druge potrebe, u kvalitetne projekte, rekao je prilikom potpisivanja ugovora gradonačelnik Vižintin.
Zgrada gradske uprave je izgrađena 1870. godine, ima površinu od 1.016 kvadratnih metara i do sada su se radni prostori zagrijavali s velikim brojem termoakumulacijskih peći. To je bio velik nenamjenski izdatak gradskog proračuna. Poslovima u cilju povećanja energetske učinkovitosti uredit će se zaštita krova iznad grijanih prostora, toplinska zaštita vanjskih zidova, ugradnja novog visokoučinkovitog sustava grijanja (dizalica topline) i drugi predviđeni radovi na dijelovima zgrade.
Gotovo do konca kolovoza
Kako se radi o zgradi koja je unutar povijesne zaštićene jezgre, toplinska zaštita zidova radit će se uglavnom iznutra, ali će svi vanjski zidovi biti dodatno izolirati, dijelom izvana, a neki iznutra. Ugradit će se nova stolarija, a važan dio posla odnosi se na uređenje i izolaciju poda u prizemnom dijelu zgrade koji je u vrlo lošem stanju i otežavao je zagrijavanje prostorija. Time će se urediti i prizemni dijelovi zgrade koji će se ubuduće moći koristiti za razne namjene čime se povećava i iskoristivost ukupnog prostora u zgradi.
Inače, fasada zgrade je nedavno temeljito obnovljena u dijelovima prema ulici, sukladno zahtjevima konzervatora. Na tim dijelovima zgrade dodatna će se izolacija postavljati na unutarnjim dijelovima zidova. Računa se da će se, nakon završetka energetske obnove, uštedama na troškovima za električnu energiju u ovoj zgradi ukupna investicija isplatiti za deset godina. Radovi na energetskoj obnovi zgrade gradske uprave počinju koncem lipnja i sve bi trebalo biti gotovo za dva mjeseca, odnosno do konca kolovoza ove godine.