u vrijeme pandemije

Dvojica istarskih pogrebnika Goran Rašić iz Buja i Lorens Legović iz Poreča JEDINI IMAJU ODOBRENJE ZA PREUZIMANJE I POKOP ZARAŽENIH POKOJNIKA

| Autor: Luka JELAVIĆ
Lorens Legović i Goran Rasić (snimio L. Jelavić)

Lorens Legović i Goran Rasić (snimio L. Jelavić)


Vrijeme pandemije koronavirusa unijelo je u naše živote mnoge promjene, nova pravila, život se odvija u novim, neočekivanim, pa i neugodnim okolnostima. Smrt je dio života, reći će mnogi, ali ni ukopi pokojnika koji umiru od posljedica zarazom koronavirusom nisu uobičajeni. Preminuli prijatelji i poznanici ne mogu na ustaljen način biti ispraćeni na posljednja počivališta, sve se odvija po posebnim pravilima i propisanim mjerama. O organizaciji ukopa osoba koje su preminule od posljedica zaraze kobnim virusom više doznajemo od dvojice istarskih pogrebnika Gorana Rašića iz Buja i Lorensa Legovića iz Poreča čija su pogrebna poduzeća "Tihi dom", odnosno "Silentium" jedina u Istri dobila odobrenje nadležnih institucija za preuzimanje takvih pokojnika i organizaciju ukopa po novim mjerama. 

Posebno opremljeni

- Pogrebne smo usluge morali prilagoditi ukupnoj epidemiološkoj situaciji u našoj zemlji te posebno opremljeni za nove okolnosti i pod posebnim uvjetima preuzimamo tijela preminulih i organiziramo ukope. To nije lagan ni jednostavan posao, počevši od prvog preminulog s područja Istre kada je situacija bila u najmanju ruku neizvjesna pa sve do danas kada je to, nažalost, postala svakodnevica, gotovo rutina. Svakodnevno se susrećemo s COVID-pozitivnim osobama, a priprema ukopa takvih pokojnika je veća, duža, kompleksnija, kako zbog posebne opreme, tako i zbog cijelog postupka preuzimanja pokojnika, dekontaminacije vozila i mrtvačnice i drugih poslova s kojima se susrećemo, kaže Goran Rašić, vlasnik poduzeća Tihi dom u Bujama.

Dvojica istarskih pogrebnika koji su dobili odobrenje za ukop pokojnika u posebnim uvjetima raspolažu sa 100 običnih i 150 limenih ljesova, preko 200 pogrebnih vreća, imaju šest opremljenih vozila i osmoricu radnika koji su u svakom trenutku spremni izaći na teren. Svi su pogrebni radnici prošli posebnu obuku u Klinici za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" u Zagrebu.

- Preuzimanje COVID-pozitivnih osoba vrši se uz strogo pridržavanje epidemioloških mjera, kažu nam pojašnjavajući proces preuzimanja i ukopa pokojnika. - Naime, tijela pokojnika preuzimaju se izričito u bolnici, odnosno u sobi gdje je preminuli boravio, ne odlazeći na odjel patologije kako se virus ne bi širio. Naravno, ukoliko preminuli nije boravio u bolnici, tijelo se preuzima direktno u obiteljskoj kući, zgradi ili drugim zdravstvenim ustanovama. Naši su radnici pritom opremljeni posebnom zaštitnom opremom kako se i sami ne bi zarazili. Nakon preuzimanja, tijelo se umota u plahte natopljene alkoholom te stavlja u pogrebne vreće, a sve skupa stavlja se u pogrebni metalni lijes i zalota se. Kombi vozila obvezno se uvijek dekontaminiraju. Posebno nam je teško što se obitelj i prijatelji nemaju mogućnosti oprostiti od preminulog te ga zadnji put vidjeti, ali izlaganje takvoj situaciji moglo bi dovesti do ozbiljnijih posljedica, odnosno širenja zaraze, poručuju Rašić i Legović. 

Zahvalni Stožeru

U razgovoru dodaju da se suočavaju i s drugim neugodnim trenucima, jer u ovo doba epidemije preuzimaju poginule i u drugim okolnostima, u prometnim nesrećama, u slučaju utapanja ili samoubojstava. Kako se ne zna je li poginuli u nesrećama bio zaražen ili ne, sve se obavlja u kompletnoj posebnoj opremi kao da se radi o zaraženoj osobi, odnosno pokojniku. Naravno, ako nakon obaveznog testiranja pokojnika nalaz bude negativan, obitelj može birati i drugo pogrebno poduzeće koje će organizirati pogreb preminulih.

Naši sugovornici zahvalni su Stožeru civilne zaštite Istarske županije i bolnici Pula, Zavodu za javno zdravstvo, epidemiološkoj službi na čelu s dr. Jasnom Valić, ali i policiji u Istarskoj županiji te mrtvozornicima dr. Wilsonu Alakaju i dr. Radmili Korlević koji su zaduženi za uzimanje briseva preminulima na području Istre, na ukupnoj suradnji i povjerenju, kao i svim ostalim mrtvozornicima koji ih na vrijeme obavijeste, ako se na njihovom području radi o COVID pozitivnoj osobi, odnosno pokojniku. Zahvaljuju se i svima ostalima koji neumorno rade na suzbijanju pandemije, ali im pomažu u njihovoj službi.

- Zaista, moramo zahvaliti i ostalim kolegama pogrebnicima, kao i komunalnim djelatnicima koji vrše uslugu na grobljima koji nam uvijek stoje na raspolaganju, razumijevajući trenutnu situaciju te su dostupni u pružanju svojih usluga ukoliko je pomoć potrebna. Ne zaboravimo spomenuti kako se nalazimo u vremenu kada mnogi ljudi imaju velikih financijskih poteškoća, a smrt uvijek dođe neočekivano, pa stoga obiteljima pokojnika dajemo mogućnost plaćanja cijele usluge i u manjim ratama, kažu istarski pogrebnici Goran Rašić i Lorens Legović.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter