KAMPUS INFOBIPA

DIGITALNI SVIJET KOJI NAS OKRUŽUJE PREPUN JE KODOVA: Jezici koje je danas važno poznavati su - PROGRAMSKI



Beskrajne linije koda – nizovi brojki, slova i znakova – u pozadini su web stranica, gumba, chat prozora i sučelja u kojima provodimo sve veći broj sati * Aplikacije za naručivanje prijevoza, bankarstvo putem računala ili mobitela i e-dnevnik u školama, teško zamislivi prije 30-ak godina, danas malo koga čude

Ako ste prije 40-ak godina govorili i pisali ruski, otvarala su vam se mnoga vrata. Zatim je bitniji postao engleski, jezik rastuće globalne ekonomije, znanosti i tehnologije. A onda su prije nekog vremena na scenu stupili jezici u kojima je kodiran digitalni svijet što nas okružuje. Java, PHP, Python i drugi programski jezici u temeljima su digitalne sfere pametnih telefona, aplikacija, web profila i usluga koje svakodnevno koristimo i čiji broj strelovito raste.

"Softver jede svijet"

U glasovitom eseju za Wall Street Journal Marc Andreessen je još 2011. ustvrdio da “softver jede svijet”. Aplikacije za naručivanje prijevoza, bankarstvo putem računala ili mobitela i e-dnevnik u školama, teško zamislivi prije 30-ak godina, danas malo koga čude. Geoinformacijski portali zamjenjuju tradicionalne katastre. E-trgovina zamjenjuje odlazak u prodavaonicu. Tu su i društvene mreže, e-zdravstvo, e-mirovina. Beskrajne linije koda – nizovi brojki, slova i znakova – u pozadini su web stranica, gumba, chat prozora i sučelja u kojima provodimo sve veći broj sati.

Java, jedan od najraširenijih programskih jezika današnjice, svuda je oko nas, kaže Milan Mimica, voditelj programerske divizije u Infobipu, koja razvija neke od temeljnih slojeva komunikacijske platforme u oblaku (CPaaS), globalno konkurentnog proizvoda što mjesečno obrađuje više od šest milijardi poruka.

- Ogromna količina softvera koji nas okružuje napisana je u Javi, koja je posebno značajna za velike, takozvane enterprise sustave, namijenjene poslovnim korisnicima. Bitan čimbenik popularnosti Jave sigurno je i to što funkcionira na svim operativnim sustavima, pojašnjava Mimica koji je u prošlog tjedna na kampusu Infobipa predavao o novitetima i izazovima rada s ovim programskim jezikom.

Oracle je pred nekoliko godina ustvrdio da u Javi programira barem 10 milijuna ljudi širom svijeta, a u Infobipu se njime služi najmanje 120 developera.

- Java se koristi najviše na serverskim platformama, dok PHP i Javascript prevladavaju u izradi web stranica i web servisa. Java se vrti i na dijametralno suprotnim platformama - na mobitelima. Gotovo svaki pametni telefon koji nije iPhone, se vrti na nekoj inačici Jave. I to je sigurno dokaz njene fleksibilnosti. Ona ima i jedan od najvećih ekosistema, odnosno communityja koji razvijaju i doprinose kvaliteti i količini besplatnih, open source biblioteka. Programski jezik koji oko sebe nije stvorio community osuđen je na propast, dodaje Paolo Gavočanov, Infobipov arhitekt softvera s više od 20 godina iskustva u branši. U izlaganju za 60-ak okupljenih prenio je iskustva s novim programskim jezikom Kotlin, koji se u Hrvatskoj još uvijek malo koristi. Njime se može riješiti specifične probleme za čije rješavanje Java nije dovoljna.

Razvojna platforma koja uz Javu odskače od ostalih je .NET, kojeg se može opisati kao Microsoftovu Javu. Java i .NET danas prednjače pred ostalima zbog vrlo dobrih razvojnih alata, koji su također bitni za uspješnost razvojne platforme. Razvojni alati omogućuju programerima brže učenje, lakše uklanjanje grešaka, analizu performansa, testiranje, i drugo. Sve to direktno utječe na kvalitetu koda i brzinu razvojnog procesa. .NET donedavno nije bio otvoren za ostale operativne sustave pa nije stekao veliku popularnost u izradi web i serverskih aplikacija, ali je popularan u razvoju desktop aplikacija.

Biti programer danas, uz ostalo, znači držati konce u pozadini brojnih servisa koji utječu na sve razine organizacija. Primjerice, ako razvijate softver za zdravstvo, vaš proizvod će omogućiti da se sto medicinskih sestara spoji na jedinstveni bolnički sistem. Ako radite na geoinformacijskom sustavu, omogućujete korisnicima da putem telefona ili računala pristupe podacima o zemljištu i parcelama. Oni koji grade softver za turističku industriju, stvaraju digitalne okvire za brzu rezervaciju smještaja i putovanja.

Praćenje noviteta

Brzina i performanse softvera su sve važniji faktor i stalni izazov za programere. U Infobipu su izazovi i globalnog i vremenskog karaktera. Njihova platforma mora biti stalno dostupna, i to bilo gdje u svijetu.

- Želimo stalno znati stanje našeg sustava, i ne možemo si dozvoliti da on 20 sekundi ne radi. Ti zahtjevi nas vode u radu i sva rješenja koja gradimo usmjerena su na postizanje tog cilja, naglasio je Mimica.

- Kao programer, sigurno je da danas možete lakše naći posao u odnosu na neke druge struke. Međutim, ako želite u njemu biti stvarno uspješni, morate biti posvećeni, kao i u svakom drugom poslu. Programiranje vas mora zanimati, trebate pratiti novitete i biti u toku. Meni je programiranje i poziv i hobi, i rado se njime bavim neovisno o radnom vremenu, rekao je Gavočanov.

Organizatori najavljuju još sličnih događanja na vodnjanskom kampusu, kako u samostalnoj režiji tako i u suradnji s partnerskim tvrtkama i organizacijama. (Milan PAVLOVIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter