(G. ČALIĆ ŠVERKO)
Svojim bučnim zvonima krenuli su u maškarani pohod na krajnjem sjeveru Istre i preuzeli vlast u laniškoj općini. Načelnica Roberta Medica nerado je Ćićskim zgončarima prepustila općinski ključ, ali je primopredaja ipak prošla bez većih incidenata. Poručila im je da se ne opuste previše jer budno prati što rade.
Očuvanje pusnih običaja
Vladavina će im doduše biti kratka, ali ove godine posebno sadržajna s obzirom da su osim na tradicionalne zvončarske smotre u susjednoj Primorsko - goranskoj županiji, 1. veljače pozvani i u Rijeku na središnji program otvorenja Europske prijestolnice kulture - Opera industriale u Riječkoj luci.
- Priznanje je to našim nastojanjima da očuvamo stare običaje, kaže Aleksandar Šverko iz Ćićskih zgončara. Na gostovanjima ih prate i djevojke u starinskim narodnim nošnjama, "divojke u kamižoteh" koje također predstavljaju pusne običaje svoga kraja.
Zgončari su sezonu maškara otvorili u Podgaćama, objesili su pusta, krivca za sva zla i napravili krug po selu te zvonili na putu od Podgaća do Lanišća i po samom općinskom centru Lanišću gdje su također objesili pusta kojemu će presuditi na lomači na pusni utorak.
Juniori su već sudjelovali na smotri u Marčeljima. Zajedno s mićim Halubajskim zvončarima u ulozi domaćina, ali i brojnim vršnjacima iz okolnih zvončarskih skupina, oduševili su na 16. Smotri mićeh zvončari. Samo u Ćićskim zgončarima desetak je juniora osnovnoškolskog uzrasta pa i mlađih, koji su garancija da će se ova stoljetna tradicija održati na brdsko planinskom području Ćićarije.
Brojna gostovanja
U planu je sudjelovanje na smotri u Vlahovom Bregu, na tradicionalnoj zvončarskoj smotri u Matuljima kao i u Ilirskoj Bistrici. Nakon gostovanja očekuje ih obilazak rodne grude, u pravilu je obilaze u dva navrata, posebno sjeverni dio: Vodice, Jelovice, Brest, Slum, Račju Vas i druga mjesta, a posebno južni dio: Lanišće, Prapoće, Podgaće, Brgudac…
Ćićarija jedina u Istri baštini ovu vrstu pusne tradicije, zgončare koji ogrnuti ovčjim kožama, s dva velika zvona teška ukupno osam kilograma, tjeraju zimu i prizivaju proljeće. Uključujući djevojke u starinskim narodnim nošnjama ukupno ih je pedesetak, ali se ne stignu svi uvijek okupiti pa ih u pravilu na svakoj smotri u prosijeku ima četrdesetak što je za jednu malu općinu poput laniške u kojoj, prema zadnjem popisu, živi tek 329 stanovnika, zaista podatak vrijedan - divljenja!