Arhiva/Ilustracija
Sredstva iz natječaja, nešto više od 1,2 milijuna kuna, u potpunosti će pokriti planirane troškove uređenja poučne staze Blaz - Ušće Raše i poučne staze Puntera – kanal Raša, točnije, izvor Blatine
Općina Barban je još krajem 2018. godine prijavila dva projekta na natječaj "Uspostava i uređenje poučnih staza, vidikovaca i ostale manje infrastrukture", ali su tek ove godine, u svibnju, dočekali dobre vijesti. Stigle su, naime, pozitivne odluke o rezultatu administrativne kontrole zahtjeva za potporu te potpisivanje ugovora o financiranju za oba prijavljena projekta.
Sredstva iz natječaja, nešto više od 1,2 milijuna kuna, u potpunosti će pokriti planirane troškove uređenja poučne staze Blaz - Ušće Raše i poučne staze Puntera - kanal Raša, točnije, izvor Blatine. Ulaganjem u obnovu i ponovno aktiviranje već postojećih pješačkih staza, ovaj dio Barbanštine dobit će još jednu poučno-rekreativnu i turističku uslugu koja će zasigurno povećati broj turističkih i izletničkih posjeta tijekom cijele godine.
Staze prolaze kroz područje šuma i šumskog zemljišta te će se očistiti i učiniti prohodnima, s obzirom da su sad većim dijelom potpuno zarasle, no pritom će se voditi računa da se ne nanosi šteta i ne narušava prirodni ambijent. Na to će se posebno morati obratiti pozornost prilikom postavljanja stolova, klupa, putokaza, zaštitne ograde, edukativnih i informativnih ploča i kanti za otpad. Planira se da staze budu do tri metra širine, dok će staza "Blaz - Ušće Raše" biti dugačka 3,4 kilometara te "Puntera - kanal Raša" 2,6 kilometara, što donosi dodatnih šest kilometara novouređenih staza na području Općine Barban.
I uvala Blaz, koja izgleda kao mini fjord, i kanal rijeke Raše skrivaju predivne i mistične zakutke prirode do kojih šira javnost uglavnom rijetko dolazi. Spoj mora i slatke vode, udolina i brda, šuma i makije, stvorio je na ovom području raj za bujanje biljnog i životinjskog svijeta. Upravo zbog toga, planiranim edukativnim sadržajem podigla bi se svijest šetača koliko su ta područja bitna staništa u kojima imamo privilegiju uživati, ali i odgovornost sačuvati taj ekosustav za buduće naraštaje.
Završetkom ovog projekta staze će se spojiti s već postojećom stazom Stjepana Hausera podno Raklja te će se time dobiti više od 10 kilometara pješačke i biciklističke rute, duž skoro cijelog Raškog kanala. Ljubiteljima boravka u prirodi svaki novi metar po kojem će uskoro moći koračati, uz predivan pogled na uvalu Blaz i Raški kanal, bit će neprocjenjiv.