Iza leđa je Sjeverno ledeno more i Sjeverni pol. Krajnja geografska točka europskog kontinenta do kojeg dopire cesta. Nakon 11 dana i nekih 6.000 kilometara, šmrkljavog nosa, stiglo se na Nordkapp. Požurit će se natrag što prije. Nije ovo za Mediterance, napisao je kratko Vasilić i uživao u pogledu koji budi strahopoštovanje
Dvojica prijatelja iz Medulina, Darko Vasilić (67) i Miljenko Lazarić (60), krenuli su 1. srpnja motociklima na svoje putovanje života. Kao i mnogi motoristi prije njih, uputili su se na dugu vožnju do najsjevernije točke Europe, do Sjevernog rta, odnosno do Nordkappa u Norveškoj. Iako se do tog odredišta može stići već nakon prijeđenih nešto više od četiri tisuća kilometara, Vasilić i Lazarić sastavili su svoj itinerar putovanja koje bi trebalo trajati 25 dana tijekom kojih će prijeći oko 12 tisuća kilometara i pritom posjetiti brojne gradove i mjesta. Mnogi njihovi prijatelji i poznanici na njihovim Facebook stranicama prate ovaj podvig i bodre ih, a oni su im se ponosno u četvrtak javili sa svog cilja, Nordkappa, uslikavši se ispred poznatog simbola ove najsjevernije točke u Europi, velikog globusa.
- Nordkapp. Nema dalje. Iza leđa je Sjeverno ledeno more i Sjeverni pol. Krajnja geografska točka europskog kontinenta do kojeg dopire cesta. Nakon 11 dana i nekih 6.000 kilometara, šmrkljavog nosa, stiglo se na Nordkapp. Požurit će se natrag što prije. Nije ovo za Mediterance, napisao je kratko Vasilić, maknuo se s interneta i uživao u pogledu koji budi strahopoštovanje.
Klisura od 307 metara
Još samo 2.100 kilometara sjevernije od poznate klisure Nordkappa nalazi se Sjeverni pol. Sama klisura uzdiže se 307 metara iznad morske površine, a na njenom je vrhu plato koji svakodnevno posjećuje mnoštvo turista koji, ako vrijeme to dopušta, uživaju u pogledu na ponoćno sunce i Barentsovo more. Iz ove se pozicije, dometnuo je dan ranije Vasilić, i Rusija čini tako blizu. Pogotovo kada naletite usput na smjerokaz koji pokazuje u kojem smjeru treba krenuti na put dug 303 kilometara do Rusije. Kakav je to osjećaj konačno stići na Nordkapp, upitali smo Vasilića, a on je šeretski odgovorio u svom stilu:
- Otprilike kao alpinistu popeti se na Himalaju. Ukratko - jebački.
Vasilić se na put otisnuo iz pretoplog Medulina u bermudama, majici bez rukava i japankama, na svom motociklu Moto Guzzi Breva 750, a Lazarić motociklom Ducati Multistrada 1.200S. Toplo i ugodno vrijeme za vožnju u ovako laganoj odjeći i obući pratilo ih je do Mađarske. No ondje su se ipak morali konkretnije odjenuti zbog sve nižih temperatura. Vasilić nam se kratko javio porukom i obavijestio nas da su stali u Inariju u Laponiji gdje je "ugodnih" šest stupnjeva Celzija usprkos potpuno sunčanom danu, a iznenadili su ih, kažu, putokazi na ruskoj ćirilici na koje su tamo naišli, pa pretpostavljaju da je to zbog ruske manjine koja na ovom području živi. Mada to nije naglasio, po njegovim objavama vidljivo je da su ih iznenadile i mnoge druge stvari na koje su naišli putem, poput, primjerice, noćenja u gradu Oswiecim u Poljskoj, u predivnom, gotovo luksuznom hotelu Dabrowski, u kojem ih je noćenje s doručkom u klimatiziranoj sobi stajalo 30 eura. Inače, Oswiecim, ili po Njemački Auschwitz, je, kaže Vasilić, danas jedan novi, moderan grad u kojem je jedino što je ostalo "staro i netaknuto" upravo muzej holokausta i nekadašnji zloglasni logor.
Komarci kao galebovi
Premda nije previše rječit, niti se ponaša kao pravi putopisac, Vasilićeve je objave zabavno čitati. Tako je prije neki dan slikao njihovo kampiranje na graničnoj rijeci Finske i Norveške, blizu Karasjoka, i premda tamo nije ni blizu toplo kao kod nas, komarci su očito itekako aktivni, jer je Vasilić komentirao da su ove leteće krvopije velike kao galebovi i ima ih na milijarde. Kada su se spremali na put, dobili su korisne savjete i napomene iskusnih prijatelja koji su već bili na ovom putu, pa tako i o velikom oprezu s kojim moraju voziti Finskom zbog sobova koji ležerno šeću cestama i ne mare za vozače.