Upis na studij predstavlja nastavak obrazovanja za mnoge maturante, ispunjenje jednog cilja, ali i novi početak koji se s nestrpljenjem iščekuje. Ponekad taj prijelaz nije nimalo lak, štoviše, može biti i traumatičan. No, studenti u tom procesu prilagodbe nisu sami. Na svim hrvatskim sveučilištima, pa tako i na pulskom Sveučilištu Jurja Dobrile organizirano je Psihološko savjetovalište za studente u cilju pružanja pomoći i podrške studentima tijekom studija.
Pomoć stručnjaka
Od 2008. godine Psihološko savjetovalište za studente Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli se, kroz individualni i grupni rad, fokus grupe i predavanja, bavi psihološkim problemima i teškoćama koji studentima otežavaju proces prilagodbe, a mogu biti uzrokom akademskog neuspjeha, koji se oslikava kroz poteškoće u polaganju ispita, niske ocjene, zamrzavanje i prekidanje studija, ali i neuspjeha na osobnom, obiteljskom i društvenom planu. Stručni tim sačinjavaju Đeni Zuliani, Aldo Špelić, Romana Nićiforović-Kliček i Ester Jadreško.
Uloga Savjetovališta je educirati studente u svim onim područjima koja su potrebna za uspješno studiranje kao što su komunikacijske i socijalne vještine, strategije učenja, organizacijske sposobnosti, prevladavanje ispitne anksioznosti u cilju povećanja osobnog zadovoljstva, osobne kompetentnosti i akademskog uspjeha studenata. Jačanjem psiholoških resursa i aspekata želi se smanjiti neprilagođene oblike ponašanja i probleme u prilagodbi.
U Savjetovalištu se nastoji pokrenuti razgovor o stvarima za koje se katkada misli da nisu bitne, a stvari se pokušavaju razmotriti i iz druge perspektive. Kontinuirano se pokušava bolje razumjeti sebe i okolinu, prebroditi studentske strahove i krenuti k novim izazovima. Jačanjem osobnih psiholoških, emocionalnih i kognitivnih aspekata i resursa, samopouzdanja, otpornosti na stres, vjere u vlastite sposobnosti i osobnost, postavljaju se temelji na kojima student gradi svoju viziju budućnosti, motivirano postavljajući i ispunjavajući ciljeve, dopuštajući pritom da ga iskustvo studiranja mijenja i obogati.
Proces prilagodbe nužan je da bi se student uspješno osamostalio i preuzeo odgovornost na osobnom, društvenom, socijalnom i profesionalnom planu te je kao takav priprema za sljedeća životna razdoblja i izazove. (L. SLIJEPČEVIĆ)
OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU