Edo Murtić
do Murtić, slikar i keramičar, nazvan hrvatskim Picassom, umro je na današnji dan, 2. siječnja 2005. godine, u 84. godini života; rodio se u Velikoj Pisanici kod Bjelovara, preminuo u Zagrebu. Ovaj jedinstveni čovjek koji se lagodno kretao u svim likovnim medijima (grafika, kazališna scenografija, keramika, mozaik, tapiserija, slikanje neslikarskim i industrijskim materijalima), najveći dio godine boravio je u Vrsaru u svom ljetnikovcu-atelijeru u najljepšem dijelu staroga grada.
Pohađao je Akademiju likovnih umjetnosti u klasi Ljube Babića pa učio slikarske vještine kod beogradskog slikara Petra Dobrovića. U partizanima je sa Zlatkom Pricom litografijama ilustrirao poemu "Jama" Ivana Gorana Kovačića. U početku je slikao figuralne kompozicije i krajolike; on je naš mediteranski krajolik izdigao do nacionalnog simbola. Za boravka u Americi prigrlio je apstraktni ekspresionizam. U tom izričaju crta velike kompozicije, među ostalim nastaje ciklus "Montraker", s prizorima iz napuštenog vrsarskog kamenoloma.
Prvu samostalnu izložbu imao je 1935. godine u Zagrebu. Ostvario je 150 samostalnih i oko 300 skupnih izložbi na svim kontinentima. Bio je član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, te Hrvatskog helšinskog odbora.Zadnje njegovo djelo na istarskom prostoru dionica je tzv. Bijele ceste u Parku skulptura u Dubrovi kod Labina, 2004. Izradio je devetu dionicu, Krošnje Dubrove. Mediteranski kiparski simpozij (MKS)u kamenu, najznačajniji hrvatski kiparski simpozij, utemeljen je 1969. godine, zaslugom Josipa Diminića, Quintina Bassanija, Milene Lah i Branka Fučića. Impresivan broj skulptura suvremenih hrvatskih i svjetskih imena kiparstva u Dubrovi svjedoči o najvećem parku suvremene skulpture u Hrvatskoj, u Europi, a možda i u svijetu.
Osobit doprinos autentičnosti i originalnosti MKS-a od 1997. godine daje Bijela cesta: pješačka cestica kroz park skulptura, koju svake godine svojom kreacijom u duljini od tridesetak metara produži jedan odabrani umjetnik. Sada s već petnaest dovršenih dionica, ovaj projekt je bez sumnje relevantan u svjetskim razmjerima.
Murtić je godine 1989. izradio mozaik (poetiku istarskog podneblja) koji pokriva gotovo cijeli unutarnji zid predvorja Istarskog narodnog kazališta u Puli. Murale u mozaičnoj tehnici izradio je i u poslovnom objektu Croatia osiguranja u Puli te ispred galerije Tvornice duhana u Rovinju.