(Snimio Alessio Sponza)
U prekrasnom ambijentu kaštela Morosini Grimani u petak je održano svečano obilježavanje Dana općine Svetvinčenat uz brojne goste. Bili su tu vijećnici Općine Svetvinčenat, saborski zastupnici, gradonačelnici i načelnici, predstavnici trgovačkih poduzeća, zamjenica župana Jessica Acquavita i državna tajnica Kristina Bilić.
Na samom početku predsjednik Općinskog vijeća Dalibor Macan obratio se prigodnim riječima i poželio dobrodošlicu kao predsjedavajući na svečanoj sjednici.
- Naša tradicija ni nešto ča vadimo iz ormara samo kad nan dojdu gosti, ona živi s nas svaki dan. To je onaj posebni zvuk roženice koji prati svakega Istrijana kroz život, zvuk koji je nama najlipša melodija, a gosti više puti propensaju da gre hitna. Ali kad provaju našu supu, kap našega domaćega ulja, mižo dobrega vina, brzo shvate zašto se iz lita u lito tornivaju u našu općinu. Shvate da mi ne prodajemo samo suvenire i kartoline, mi im otvaramo svoja srca, a kad Istrijan dopre svoje srce i svoju konobu, to se ne zaboravlja, poručio je Macan i zaključio kako je najveća sreća ove općine dječji smijeh, dok su ljudi oni koji joj daju dušu te stoga zahvalio svim mještanima.
Načelnik Dean Perković podsjetio je na bitne investicije i kapitalne projekte u godini, od kojih nadogradnja škole i njena rekonstrukcija zasigurno zauzimaju važno mjesto za ovu općinu. Prije svega napomenuo je kako iskorak nije došao sam po sebi.
(Snimio Alessio Sponza)
- S posebnom pažnjom Općina brine o kvaliteti i uvjetima života svih svojih mještana te čini sve kako život u ruralnom području Istarske županije ne bi bio nedostatak, već prednost za sve naše obitelji, radnike, umirovljenike i djecu koji još uvijek mogu uživati u iskonskim blagodatima naše Istre. Vjerujem da ćemo zajedničkim trudom, radom i usmjerenošću na naše zajedničke ciljeve, dovršiti započete projekte, pokrenuti nove te osmisliti one za nadolazeće razdoblje. Proteklih se godina uložilo mnogo truda da naša Savičenta zasja u novom sjaju. Slobodno možemo reći da smo pravovremenom reakcijom i apliciranjem na dostupne EU fondove iskoristili blagodati koje oni pružaju. To ćemo činiti dok nam i zadnji cent bude na raspolaganju, rekao je načelnik.
U svom izlaganju naveo je, osim škole i buduće jednosmjenske nastave, i igrališta, ne samo u središtu Općine već i u pripadajućim mjestima. Jedna od novina je i buduća dvorana škole, a spomenuo je i vrtić Balončić te njegovo proširenje, kao i općinsko groblje koje uređenjem dobiva nova ukopna mjesta. U Općini se grade i ceste, radi se na komunalnoj infrastrukturi, a tu je i pješačka staza, društveni dom u Juršićima, obnova crkava te je Perković najavio i uređenje place.
- Odgovornost prema javnom dobru, međugeneracijska solidarnost, održivi razvoj, socijalna osjetljivost, skrb prema potrebitima, briga o djeci, stvaranje uvjeta za gospodarski razvoj, bezuvjetna ljubav i strast prema Savičenti, to je obilježilo naš rad u proteklom razdoblju. Vjerujemo da će tako biti i ubuduće, zaključio je načelnik.
Općini je čestitao Loris Peršurić, gradonačelnik Poreča, u ime svih gradonačelnika i načelnika.
- Na Deana se svi nekako moramo ugledati, na to kako dela od jutra do mraka s velikim srcem za svoju općinu i to se vidi. Najbitnije je to zajedništvo, a svi si međusobno moramo pomoći kako bi razvijali našu sredinu, poručio je Peršurić.
Zamjenica župana Jessica Acquavita nadovezala se prigodnim riječima i naglasila uspješnost Savičente u pronalasku balansa između tradicije i razvoja.
- Suradnja Županije i općine je dobra, a vjerujem da dijelite to mišljenje. Ta je suradnja dovela i do konkretnih rezultata i projekata, a najvažniji je onaj oko dogradnje i obnove osnovne škole. Vjerujemo i nadamo se da će nova školska godina početi s jednosmjenskom nastavom, jer je projekt u finalnoj fazi. Ovakav projekt nosi više i u kvaliteti života zajednice. Podržavamo puno toga što se ovdje radi, tu smo, uz vas, jer znamo da razvoj svake jedinice lokalne samouprave znači i razvoj cijele županije, rekla je Acquavita.
Nekoliko riječi uputila je i državna tajnica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU Kristina Bilić.
- Zaista je lijepo danas biti ovdje s vama, a posebno nakon sto smo čuli koliko ste projekata realizirali. Predsjednik Vijeća je na početku pozdravio sve one koji se ovdje osjećaju kao doma, a ja se upravo tako osjećam. Imala sam priliku obići vašu općinu i zaista se imate čime dičiti. Čestitam vam i na projektu vodoopskrbe čiji sam ugovor danas imala priliku dodijeliti, a vjerujem da je riječ o jako važnom projektu za ovaj dio Istre. Uspijevate očuvati svoju bogatu kulturnu baštinu i tradiciju te sve prenositi na mlade generacije razmišljajući o budućnosti i to me jako veseli, poručila je državna tajnica.
Saborski zastupnik Dalibor Paus naglasio je kako se u Općini radi uravnoteženo. Ne sumnja, naglasio je, u uspješan nastavak rada načelnika i predsjednika Vijeća, a prigodno je spomenuo i obilježavanje Dana antifašisticke borbe koja je u temelju tih vrijednosti, ali i Ivanja - Dana Općine Svetvinčenat.
Na kraju programa predstavljeni su i ovogodišnji laureati. Povelja Općine Svetvinčenat dodijeljena je vlč. Darku Zgrabliću za snažan trag u duhovnom i društvenom životu mjesta. Povelju je primila i Jadranka Mijandrušić, dugogodišnja učiteljica koja je gotovo čitav svoj radni vijek provela u Osnovnoj školi u Svetvinčentu. Za iznimne rezultate u sportu i promociji općine nagrađen je Kristijan Kancelar. Posebno priznanje za doprinos gospodarstvu, sportu i promociji općine pripalo je Robertu Rojniću, dugogodišnjem ugostitelju, a Grb Općine Svetvinčenat dodijeljen je Dobrovoljnom vatrogasnom društvu Svetvinčenat.
Program svečane sjednice uveličali su nastupi KUD-a Savičenta i Klape Teranke. Nakon sjednice uslijedio je program Ivanja 2026.- dan Općine Svetvinčenat, a tijekom četiri dana donio je bogat program spoja tradicije, sportskih natjecanja, kulturnih događanja i glazbenih nastupa, pružajući sadržaje za sve generacije.
(Snimila Jelena Milović)
Za dugogodišnji predani rad u općinskoj upravi dodijeljene su i Zahvalnice Općine Svetvinčenat. Prvu je primio Valter Živolić, koji je gotovo dva desetljeća sudjelovao u razvoju brojnih komunalnih i infrastrukturnih projekata, a Zahvalnicu je primila i Silvana Pustijanac, koja je gotovo tri desetljeća dio općinskog sustava, od samih početaka djelovanja Općine Svetvinčenat.
Uoči svečane sjednice u Kaštelu Morosini Grimani u Svetvinčentu svečano je uručen Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za provedbu projekta ulaganja u vodoopskrbnu i odvodnu mrežu na uslužnom području Vodovoda Pula - Labin d.o.o., ukupne vrijednosti 7,7 milijuna eura. Ovim se ugovorom nastavlja modernizacija komunalne infrastrukture na jugu Istre, što bi dugoročno trebalo osigurati kvalitetniju i stabilniju uslugu za stanovništvo, ali i dodatno poduprijeti razvoj lokalnih zajednica i turizma.
Ugovor je, u ime Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, uručila državna tajnica Kristina Bilić, bespovratna sredstva osigurana su u iznosu od 6,4 milijuna eura, a projekt obuhvaća ulaganja u 460 metara sustava javne odvodnje te više od 17,5 kilometara sustava javne vodoopskrbe na području Pule, Vodnjana, Barbana, Svetvinčenta, Marčane i Medulina. Na dodjeli su bili i gradonačelnik Vodnjana Igor Orlić te načelnici Barbana Andi Kalčić, Svetvinčenta Dean Perković i Marčane Predrag Pliško.
Direktor Vodovoda Pula - Labin Luka Pavlović istaknuo je kako je cilj projekta povećati sigurnost i pouzdanost opskrbe pitkom vodom, smanjiti gubitke u sustavu, ojačati protupožarnu zaštitu te unaprijediti sustav odvodnje radi zaštite okoliša.
- Projektom će se obuhvatiti otprilike 20.000 korisnika koji će biti pokriveni navedenim cjevovodima i poboljšanjem svih usluga vodoopskrbe i odvodnje. Najveći projekt u provedbi je Aglomeracija Pula Sjever, ali i ovaj projekt je od velikog značaja pa i za samu Aglomeraciju. Bez pomoći nadležnog Ministarstva i ITP fonda (op. a. Integrirani teritorijalni program) vjerojatno nikad ne bi uspjeli financirati vlastitim sredstvima projekt u ovakvom obimu, zaključio je Pavlović.