Kulturna baština

FOTO / U Medulinu predstavljena knjiga "Babin kunšenj" Roberta Radoševića

| Autor: Glas Istre


U Multimedijalnom centru Općine Medulin održana je promocija knjige "Babin kunšenj" autora Roberta Radoševića, u izdanju Općine Medulin.

Promocija je okupila brojne posjetitelje, općinske vijećnike, mještane Medulina i drugih naselja općine te širu javnost. Knjigu su predstavili autor Robert Radošević, urednica Marija Peruško, recenzentica Natalija Grgorinić Rađen i grafička urednica Ana Lorencin, uz gosta, prof. dr. sc. Slavena Bertošu.

Program su glazbenom izvedbom mantinjade na roženicama otvorili članovi KUD-a Kuje iz Ližnjana, koji su tijekom večeri nastupili i na mihu i roženicama. Promociju je vodila Jelena Vitasović.

Knjiga o Medulinu, obitelji i nasljeđu

Načelnik Općine Medulin Ivan Kirac, u ulozi domaćina i izdavača, čestitao je autoru i suradnicima na realizaciji knjige koja govori o Medulinu, njegovim ljudima, tradiciji i identitetu.

Istaknuo je da Općina Medulin pridaje veliku važnost očuvanju i valorizaciji kulture, baštine i identiteta svoga područja te da je s ponosom prihvaćen prijedlog izdavanja ove knjige.

"Uz već zaista impozantan niz radova, publikacija, knjiga i monografija čiji su autori svojim istraživanjima i radom, vođeni ljubavlju prema ovom prostoru i ljudima, neizmjerno zadužili našu zajednicu, knjigom Babin kunšenj svima njima pridružuje se i gospodin Robert Radošević", rekao je Kirac.

Prof. dr. sc. Slaven Bertoša govorio je o vrijednosti knjige za lokalnu zajednicu i istarsku historiografiju, istaknuvši da bi ovakvih izdanja trebalo biti više. Pohvalio je autora i suradnice te izrazio nadu da Radošević neće stati na ovoj prvoj knjizi.

"Peta knjiga na medulinskom govoru"

Grafička urednica Ana Lorencin zahvalila je autoru na povjerenju i suradnji u pripremi knjige. Istaknula je da je rad na knjizi bio dugotrajan i zahtjevan, ponajprije zbog opsežnog materijala i velikog broja fotografija, ali i da je krajnji rezultat svima na ponos.

Urednica Marija Peruško naglasila je da je "Babin kunšenj" tek peta knjiga napisana i izdana na medulinskom govoru, što je, kako je rekla, od velike važnosti za očuvanje i njegovanje domaće beside.

"Kunšenj je davanje i primanje, a kunšenj svoje mudre babe Kate unuk Robi odlučio je prigrliti, otrgnuti zaboravu i zapisati preuzevši tako odgovornost za svoje obiteljsko nasljeđe. Robert Radošević je kao znak primljenoga kunšenja, na zadovoljstvo čitatelja, odlučio objaviti ovu knjigu i darovati je svojoj djeci i unucima, kao i budućim naraštajima", rekla je Peruško.

Recenzentica Natalija Grgorinić Rađen opisala je knjigu kao "libar od fameje", odnosno obiteljsku knjigu koja govori o prošlosti i sadašnjosti jedne obitelji, ali i najavljuje njezinu budućnost.

"To je knjiga svih nas, povezuje nas kroz prostor i vrijeme sa svima našima kojih više nema, uči nas kako se voli i zahvaljuje, kako se odrađuju slatki dugovi ljubavi", istaknula je Grgorinić Rađen.

Posveta babi Kati

Autor Robert Radošević zahvalio je Općini Medulin i načelniku Ivanu Kircu na podršci, kao i svim suradnicima, obitelji, prijateljima i svima koji su pomogli u istraživanju, prikupljanju građe i stvaranju knjige.

Kazao je da je pisanjem knjige ostvario dugogodišnju želju, ali i ispunio obvezu prema svojoj babi Kati.

"Ona je uz moje roditelje bila najvažnija osoba moga djetinjstva. Ova knjiga posvećena je upravo njoj, jednoj posebnoj ženi, požrtvovnoj, plemenitoj, punoj ljubavi. Svakodnevno nam je pričala o svom životu, precima, suvremenicima, seoskim običajima, ali i o ratovima te raznim događajima koji su obilježili burnu prošlost ovog našeg istarskog kraja vječno na povijesnim vjetrometinama. Upravo zbog tog predajnog bogatstva koje sam s neizmjernom zahvalnošću primio, osjetio sam se ponukan napisati ovu knjigu i tako od zaborava sačuvati Katina dragocjena sjećanja. Dužan sam to svojoj babi koja se svim srcem trudila da nam naše zajedničko nasljeđe prenese te detaljno i slikovito opiše", rekao je Radošević.

Tijekom večeri projicirane su fotografije koje se nalaze u knjizi, njih više od 150, a promocija je završena druženjem i prigodnom zakuskom.

Knjigu "Babin kunšenj" grafički je oblikovala Ana Lorencin, a tiskana je u nakladi od 750 primjeraka u tiskari Printera Grupa iz Svete Nedelje. Zainteresiranima je dostupna kod autora.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twitter







Trenutno na cestama