Isplativo ljetovanje

U Rovinju "upecali" svega stotinjak ilegalnih kampista. Kazna je apsurdna

| Autor: Nina Orlović Radić
(Foto: Pula smart)

(Foto: Pula smart)


Statistika je neumoljiva. S jedne strane, kada smo izvijestili da je u odnosu na prošlu godinu broj noćenja i dolazaka gostiju u Rovinj veći u odnosu na uvijek prošlogodišnju rekordnu sezonu, bili smo predmet sprdnje. Jer, na takve informacije, koje su, usput rečeno, proizašle iz sistema e-Visitora, domaći ugostitelji, privatni iznajmljivači i trgovci suvenirima samo odmahuju rukom. Slušajući ih sezona je podbacila, jer su gosti, nazovimo to tako, sve odgovorniji prema vlastitom novčaniku začuđeni visinama cijena pojedinih usluga i artikala.

Isplativ rizik

Upravo podatak iz Grada o tome da raste broj ilegalnih kampera otkrio nam je u kojem grmu leži jedan od zečeva. Naime, također iz izvješća Grada Rovinja evidentirano je 113 ilegalnih kampera. Taj broj "ilegalaca" imao bi težinu kada bi bila riječ o jednodnevnoj akciji koju su u suradnji inspektorima i djelatnicima policije proveli komunalni redari, a ne o popisu koji seže od početka godine do danas.

Ilustracija Ilustracija

Brojka je to koja bi trebala biti duboko zakopana u arhive, jer ovako samo se čini kao poziv na ilegalno kampiranje koje, kada vas, i ako, uhvate u slatkom spavanju negdje pred zoru na obali, šumi ili livadi plaćate kaznu od 200 eura, odnosno 100 ako je platite na licu mjestu.

Koliko je kršenje pravila isplativo i koliko visina kazne može utjecati na savjest domaćih i stranih ilegalaca lako je usporedivo s dnevnim noćenjem u starogradskoj jezgri u kojoj u špici sezone, što danas i jest, iznosi najmanje taj iznos. No, s velikom razlikom. U apartmanu/čvrstom objektu to plaćaš po danu korištenja usluge spavanja i truda domaćina, a na livadi, šumi i boraveći u šatoru ili kamperu možeš »preljetovati« čitavo ljeto bez plaćanja. K tome, kao zahvalu za besplatno gostoprimstvo, domaćinu možeš za uspomenu ostaviti i smeće kao dokaz o svom boravištu.

Omiljene lokacije

No, problem nije u gostima, nego u nama samima. Jer, sve dok Grad Rovinj nema komunalne redare (odnosno godinama se pokušavaju zaposliti, a taj posao nitko neće raditi, dok Grad ne odluči "odriješiti kesu"), stanje ne da će ostati nepromjenjivo, već iz godine u godinu - a tome i svjedočimo - bit će sve gore i gore, odnosno dovedeno do apsurda, kao i ove predsezone kada su gradski vijećnici prihvatili sporazum između Grada Rovinja i općina Bale i Kanafanara o terenskoj (is)pomoći. A o tome koliko su komunalni redari doista potrebni svjedoče i susjedne općine s kojima je Grad Rovinj potpisao taj sporazum o radu komunalnih redara (njih dvojice ili trojice) i na njihovom terenu.

(Arhiva Glasa Istre)(Arhiva Glasa Istre)

Za kraj, opet malo statistike, prema kojoj je u prvih pet mjeseci zabilježeno osam slučajeva ilegalnog kampiranja, a od početka lipnja do danas čak 105! Kako kažu mudro u izvještaju, "taj nagli porast najviše se očituje tijekom ljetnih mjeseci", jer, kao, treba biti čudno što divlje kampiranje nije jednako aktualno i zimi?!

Također, saznajemo i koja su to do sada bila najpogodnija mjesta za ilegalno kampiranje - Punta križa, gradska parkirališta i uvala Cisterna na koje otpada više od 75 posto od ukupnog broja uhvaćenih ilegalaca. Ujedno, čak 96 posto ilegalaca su stranci koji nam u goste dolaze iz uljuđene Europske unije. Dodajmo i kako je na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća Eda Kalčić iz SDP-a, govoreći o svrsishodnosti gradskih parkirališta, pitala zbog čega parking na Končeti, namjenjen kamperima i autobuserima, a koji je opremljen svom pratećom i potrebnom infrastrukturom, zjapi prazan?! Odgovor je sada valjda jasan!

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama