Robinzonski kamp

Završni izlet kao prilika za društveno koristan rad: Učenici njemačke waldorfske škole na Raspadalici kraj Buzeta

| Autor: Gordana Čalić Šverko
(Snimila Gordana Čalić Šverko)

(Snimila Gordana Čalić Šverko)


Učenici završnog razreda njemačke waldorfske škole, koji su kao odredište tradicionalnog završnog izleta ove godine prvi puta odabrali Hrvatsku, doslovno uživaju u netaknutoj prirodi Robinzonskog kampa Raspadalica na rubu planinskog masiva Ćićarije gdje se bave društveno korisnim radom.

Razvoj osobnosti

Freie Waldorfschule Esslingen, javna, državno priznata škola, u Esslingenu, gradu njemačke savezne pokrajine Baden-Württemberg blizu Stuttgarta, svojim učenicima omogućava puno više od samog učenja, radi i na njihovom kreativnom razvoju, izoštravanju osjetila i razvoju osobnosti pa je tako, uz ostalo, praksa da učenici na završnom izletu naprave nešto dobro za zajednicu.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

- Želimo ih naučiti da budu odgovorni, samostalni, jednostavno da budu što bolji ljudi, kaže Tina Jordan, učiteljica biologije i kemije, ujedno razrednica završnog razreda koji broji trideset i dva osamnaestogodišnjaka. Umjesto zabave u razvikanim turističkim odredištima, cilj je da učenicima školski izlet bude svojevrstan socijalni projekt, da na neki način doprinesu zajednici.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)Ana Popović i Tina Jordan (Snimila Gordana Čalić Šverko)

Mladi Nijemci i kipare, ali pod budnim okom učitelja kiparstva Dietera Webera, glavnog "krivca" što su došli na Raspadalicu, na Ćićariju, u lanišku općinu. Upravo ju je profesor Weber predložio kao ovogodišnje odredište završnog izleta. Kao pasionirani letač već dvadeset i pet godina dolazi s obitelji na popularno uzletište za paraglajdere, jer je to, kako kaže, "jako mirno, prijateljsko i općenito posebno mjesto na svijetu".

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Zajedništvo kao imperativ

- Početno, kada smo im objasnili da dolaze na mjesto gdje nema vode iz sustava vodovoda, gdje nema struje, bili su jako sumnjičavi. Nisu bili sigurni je li to dobra ideja i hoće li im se dopasti, no oduševljeni su i jako im se sviđa, nadovezala se je profesorica Tina Jordan.

Osim što su se okušali u kiparstvu, mladi Nijemci zasukali su rukave i čistili invazivne biljne vrste koje preuzimaju pašnjake, nastavno na Festival košnje, koji je u okviru EU projekta transPlant "Integrativna prekogranična zaštita Natura 2000 biljnih vrsta i staništa", programa Interreg Slovenija - Hrvatska, održan nedavno na Raspadalici, prenijela je Ana Popović koja je, uz poslovnog i životnog partnera Nevija Ladavca, vlasnica Robinzonskog kampa. Dodala je da su učenici završnog razreda njemačke waldorfske škole također obnavljali suhozide zapuštenih vrtača.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Zajedništvo im je također imperativ. Zajednički su pripremali roštilj, okušali se u pripremi pizze, igrali odbojku, zabavljali se na bazenu Raspadalice, skoknuli do mora i obišli Pazin kao tipičan grad unutrašnje Istre. Nadasve zanimljivo životno i školsko iskustvo.

Mladi Nijemci okušali se u kiparstvu

U Robinzonskom kampu Raspadalica tijekom desetodnevnog boravka odlučili su realizirati umjetnički projekt i okušati se u kiparstvu. Na dva kamena bloka, teška po 2,5 tone, koja su postavljena svaki s jedne strane prilazne ceste, naziru se obrisi dviju skulptura, jednog sretnog i jednog žalosnog lica. Svojevrsni jin i jang. Dvije strane života.

Udarci čekića i dlijeta o kamen, odzvanjaju Raspadalicom.

- Prvi puta radim u kamenu. Jako je teško i komplicirano jer, ako napraviš grešku, vidljiva je i ne može se popraviti, povjerio nam je 18-godišnji Momo Kubler.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama