"Pišćaci i gunjci"

FOTO / U Marušićima s ponosom njeguju tradiciju i glazbenu baštinu

| Autor: Zvonimir Guzić


Očuvanje tradicijskih vrijednosti i glazbene baštine i dalje ima snažno uporište u malim sredinama koje svoje običaje njeguju s ponosom i predanošću. Jedna od takvih manifestacija je i 19. Međunarodni susret malih sastava tradicionalne glazbe "Pišćaci i gunjci" održana u Marušićima pored parka skulptura "Forma viva".

Glazba za ples

Glazbena smotra koja okuplja sastave sa žičanim i tradicijskim puhačkim instrumentima, dio je šire proslave blagdana svetog Petra i Pavla, zaštitnika mjesta, i ima za cilj očuvanje glazbenih i plesnih običaja ovog kraja. Ova vrsta tradicijske glazbe, koja se njeguje upravo na ovakvim smotrama, najviše je raširena na području Bujštine, Buzeštine, Pazinštine te slovenskog dijela Istre, kamo je stigla iz alpskih krajeva. Njezin procvat započeo je krajem 18. stoljeća, zahvaljujući i sve većem broju putujućih svirača koji su širili karakterističan glazbeni izričaj. Osnovu su činili gudački instrumenti violina i bajs, a tijekom vremena glazba je obogaćena zvukovima novih instrumenata, najprije klarineta i korneta, a zatim i dijatonske harmonike poznatije kao "triestina".

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

Samu manifestaciju otvorila je ravnateljica POU Buje Lovorka Lukani koja je istaknula bitnost kontinuiteta ovakvih smotri kako bi se očuvala glazbena i plesna tradicija, te prenijela znanja na nove naraštaje.

Sam glazbeni dio programa obilježili su nastupi osam manjih glazbenih sastava koji su svirali isključivo glazbu za ples, uglavnom polke, valcere, mazurke, koračnice (marče), šetepaši koja se nekad izvodila na većim okupljanjima, posebno na pučkim zabavama, svadbama i seoskim sajmovima. Gotovo je svako selo u sjevernom i zapadnom dijelu Istre u to vrijeme imalo svoje sastave gunjaca. Poslije drugog svjetskog rata, tradicija gunjaca i pišćaca upala je u krizu, no nije sasvim prekinuta što možemo zahvaliti manifestacijama poput ove u Marušićima koja pomaže očuvanju i razumijevanju vrijedne baštine.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

Na ovogodišnjoj manifestaciji nastupila su mnoga poznata imena među "gunjcima", jedan od njih je i najstariji sudionik smotre 90-godišnji Mario Kotiga iz Kala kod Motovuna koji je sa svojom "triestinkom" bio na svim dosadašnjim "Pišćacima i gunjcima", a u Marušićima mu je na bajsu društvo pravio Denis Grabar iz Roča. U kontekstu godina treba spomenuti i najmlađeg "gunjca" Erika Franka na bajsu koji polako skuplja iskustvo i ravnopravno nastupa sa iskusnim Ninom Zakinjom i Sergiom Demarkom koji je ostao jedini izrađivač bajseva i violina u Istri. Tu su bile i jake domaće snage sa Mirom Marušićem na violini, Sergiom Juriševićem i Darkom Černekom na harmonici, Matija Marušić svirao je bajs, a Giuliano Kappel i Aleksa Černac gitaru.

Prije samog glazbenog eventa u prostorijama Doma kulture u Marušićima održana je i radionica folklornog plesa uz glazbenu pratnju Darija Marušića u kojoj su sudjelovali učenici Osnovne škole "Mate Balota" iz Buja s dugogodišnjom voditeljicom Denizom Gjini. Osim plesa učenici su imali i radionicu na kojoj su likovno ukrasili platno koje je krasilo ovogodišnju scenografiju na podiju, a izradili su i keramičke suvenire u obliku bajsa koji su kasnije podjeljeni svim sudionicima ove tradicionalne manifestacije.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

Svladane plesne korake na radionici polaznici su prezentirali javnim nastupom na samom otvaranju glazbene smotre "Pišćaci i gunjci", kad su na "tavolcu" zaplesali više tradicionalnih društvenih plesova. Mnogobrojni posjetitelji su mogli vidjeti širok generacijski raspon sudionika plesne radionice od školske djece, do iskusnih plesnih veterana. Manifestacija je završila skupnim nastupom svih sudionika smotre, a mnogi posjetitelji zaposjeli su plesni podij ispred bine uključivši se u "tanac na tavolac". Višednevna lokalna fešta u Marušićima upotpunjena je i višednevnim sportskim događanjima.

Organizatori manifestacije su bili KUSD "Bratstvo" Marušići, MO Marušići, POU Buje, Grad i TZ Buje, uz financijsku potporu Istarske županije - odjela za Kulturu i zavičajnost i Ministarstva Kulture i medija.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

U sklopu manifestacije u Domu kulture Marušići bila je organizirana i izložba Rufe Šepića, rođenog 27. prosinca 1945. godine u obitelji Viktora i Eufemije rođ. Marušić, koji od najranijih dana pokazuje svestranost i nepresušnu kreativnost. Njegov životni put ispisan je glazbom, umjetnošću i stvaranjem u širem smislu. Rufo u svom slikarskom opusu stvara više od 50 ulja na platnu gdje dominiraju aktovi, pejzaži i mrtve prirode. Uz to izrađuje skulpture u kamenu, od kojih su mnoge namijenjene ugradnji u kamine, a posebno se ističe kamena skulptura "Istrijanka" iz 2005. godine.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama