(Snimila Gordana Čalić Šverko)
Predstavljanjem novog sadržaja, dječje penjačke stijene, u Parku prirode Učka, na prijevoju Poklon, proslavili su 26. rođendan i raznovrsnim programom za sve generacije obilježili Međunarodni dan bioraznolikosti i Dan zaštite prirode u Republici Hrvatskoj.
Dječju penjačku stijenu otvorili su najmlađi posjetitelji pod vodstvom instruktorice iz Sportskog penjačkog društva BoldeRI. Kroz novi sadržaj za najmlađe, dječju penjačku stijenu, izgrađenu uz rub dječjeg igrališta u sklopu Centra za posjetitelje Poklon, saniran je pokos stijene koja ograđuje igralište, čime se dodatno osigurala sigurnost posjetitelja, a posebno onih najmlađih.
(Snimila Gordana Čalić Šverko)
- Nekako smo sve to skupa povezali s održivim razvojem i zaštitom prirode jer penjački sportovi su usko vezani za prirodne ljepote, naglasio je ravnatelj Javne ustanove Park prirode Učka Žarko Erceg. Projekt je ukupno vrijedan 49.000 eura bez PDV-a, od čega je 80 posto sufinancirano sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
(Snimila Gordana Čalić Šverko)
Park prirode koji obuhvaća Učku i dio područja Ćićarije, smješten je uz obalu sjevernog Jadrana na jednoj od najsjevernijih točaka Mediterana, te veže Istru i kontinentalni dio Hrvatske. Godišnje ga posjeti oko 130.000 domaćih i inozemnih posjetitelja.
(Snimila Gordana Čalić Šverko)
Upravo se, najavio je Erceg, priprema jedan veliki projekt obnove prirode koji će se prijaviti na otvoreni poziv vezano uz poboljšanje upravljanja zaštićenim područjem i područjem Ekološke mreže Natura 2000. Nositelj projekta JU Park prirode Učka okupit će projektne partnere i suradnike. Riječ je o projektu Restauracija i obnova eko sustava Parka prirode Učka, a fokusiran je na obnovu travnjačkih površina i drugih manjih eko sustava, procijenjene vrijednosti 1,56 milijuna eura.
Subotnji program nastavljen je u konferencijskoj dvorani Centra za posjetitelje gdje je dr. sc. Carmen Rožmanić održala predavanje "Skriveni svijet Učke - od podzemlja do vrhova". Uslijedila je vođena biotura poučnom stazom Stražica - Sapaćica, te besplatne vođene ture muzejskim postavom Centra za posjetitelje, uz kupljenu ulaznicu, gdje su na moderan i interaktivan način, prezentirane prirodne, kulturne i povijesne vrijednosti prostora Parka prirode Učka i okolnog područja, uz naglasak na potrebe njegove zaštite i očuvanja. U multimedijalnom interpretacijskom postavu, zatekli smo Franka Ćirovića iz Rukavca s 4,5 godišnjim sinom Oskarom.
(Snimila Gordana Čalić Šverko)
- Super je, edukativno i lijepo, komentirao je Franko interpretacijski postav.
Najmlađi su se u Maloj šumskoj sceni uključili u edukativno-kreativnu radionicu "Šareni travnjaci Učke: leptiri i biljke koje ih hrane", a u šumskom ambijentu Učionice u prirodi, uz spoj prirode i jazz glazbe, poznati hrvatski gitarist i skladatelj Bruno Mičetić predstavio je svoj najnoviji solo projekt "Guitars' Dialogue".
(Snimila Gordana Čalić Šverko)
U slavljeničkoj suboti na prijevoju Poklon uživali su posjetitelji svih generacija, koji su sudjelovali u zabavnim i edukativnim programima, a Javna ustanova Park prirode Učka još je jednom istaknula biološku raznolikost kao globalnu vrijednost od neprocjenjivog značaja.
U Republici Hrvatskoj, koja se ubraja među biološki najraznolikije zemlje Europe, bioraznolikost ima posebno značenje. Hrvatska je dom brojnim endemskim vrstama i raznovrsnim staništima, no iako je priroda još uvijek relativno očuvana, suočava se s prijetnjama poput prekomjerne urbanizacije, onečišćenja i klimatskih promjena. Obilježavanjem Međunarodnog dana bioraznolikosti i Dana zaštite prirode, i u Parku prirode Učka, želi se potaknuti građane na aktivno sudjelovanje u očuvanju prirodnog bogatstva koje Hrvatska ima.