Ilustracija (Arhiva Glasa Istre)
Nižu se rekordno topli mjeseci, jedan za drugim. U Dalmaciji, tako i u Splitu, mnogi već uživaju u kupajući se u moru. I Jadran bilježi trend zagrijavanja i rasta temperature, barem na onom površinskom dijelu.
- Ovo je rekordan dio travnja otkad postoje mjerenja. A to se može očekivati i dalje jer El Niño i dalje traje, a plinovi staklenika koje čovjek proizvodi ne opadaju značajno. I dalje se betonira, asfaltira, postoje ratovi, eksplozije - rekao je za HRT prof. dr. sc. Branko Grisogono.
(Foto: DHMZ)
Ipak, od noći s utorka na srijedu stiže promjena vremena, a na snazi za srijedu je i crveni meteoalarm za dio Hrvatske.
Bit će pretežno sunčano, a u srijedu prolazno s više oblaka i vrlo malom vjerojatnošću za poneku kap kiše na sjevernom Jadranu. Vjetar na kopnu slab do umjeren sjeverni i sjeveroistočni, u srijedu prolazno jak. Afrički zrak nad zapadnu Europu donosi znatne količine saharskog pijeska koji će od utorka zamutiti i atmosferu nad našim krajevima.
U srijedu će puhati umjereno do jako jugo najprije na sjevernom Jadranu a onda će okretati na buru, koja će pod Velebitom imati olujne udare. U četvrtak će se proširiti duž obale i postupno slabjeti. Temperatura na moru bez znatnije promjene, a na kopnu dnevna osjetno niža od današnje.
Ravnatelj DHMZ-a Ivan Güttler komentirao je za RTL ekstremne travanjske temperature.
“Ovo su temperature koje bi više odgovarale početku lipnja, nakon vrlo tople veljače i ožujka nastavljaju se visoke temperature i u travnju. U nekim hrvatskim postajama su probijeni rekordi za te mjesece. Imamo jedan dotok toplog zraka, ne samo u Hrvatskoj nego u većem dijelu zapadne Europe. Visoke temperature vidjet ćemo i sutra, a onda nekoliko dana malo niže, ali definitivno jedno toplo razdoblje”, rekao je.
Koji je razlog ovako toplom vremenu?
“Postoje dva elementa. Jedno su spore, ali sustavne klimatske promjene. Nama se dijelovi Hrvatske zagrijavaju trećinu ili čak pola stupnja svakih desetak godina, a na to se nadodaju promjene u strujanju, to sada djeluje na područje Hrvatske i zapadne Europe”, dodao je Güttler.
Navodi da sezonske prognoze za ljeto daju naznake da će ono biti toplije od prosjeka.
“Ono što znamo na globalnoj razini da ipak izlazimo iz jedne tople faze koja je počela prošlo ljeto, a završit će ovog ljeta”, zaključio je.