(Foto Grad Poreč)
Sunčani ured Grada Poreča održao je nedavno regionalnu radionicu o solarnoj energiji ''Mjesto dobre energije - Poreč'' za predstavnike istarskih gradova i općina, te njihovih ustanova i tvrtki.
Radionica je na primjeru Doma za starije i nemoćne osobe Poreč dala konkretan uvid u, iz energije sunca, stvarno proizvedene količine električne energije, te ostvarene uštede kako u utrošku električne energije, tako i u financijskom smislu.
Predstavio se uvid u proces energetske tranizicije na podružuju Istarske županije, te odgovri na pitanja o koracima procesa planiranja, projektiranja i postavljanja fotonaponskih elektrane na bojetkima javne namjene.
Predstavljeni su i inovativni modeli financiranja projekata fotonaponskih elektrana uključivanjem građana, te su pobliže predstavljeni modeli kako energetskih zadruga, tako i budućih energetskih zajednica građana kao važne nositelje same energetske tranzicije.
- Osnaživanje svih dionika na lokalnoj i regionalnoj razini, prijeko je potrebno kako bi energetska tranzicija bila uspješna. Solarizacija krovova objekata javne namjene čini vrijednu investiciju u poboljšanje kvalitete života i održivi razvoj lokalnih zajednica.
Osim što generira benefite i, dugoročno, značajne financijske uštede, ono ih čini energetski neovisnijima, a time i otpornijima na društvene i okolišne promjene i krize, zaključila je Gordana Lalić, direktorica gradskog poduzeća Parentium d.o.o.
Kontinuirana implementacija obnovljivih izvora energije jedan je od prioriteta Grada, pa je tako, osim što je svojim građanima u sklopu Sunčanog ureda Grada Poreča omogućio besplatnu uslugu tehničke podrške u realizaciji vlastite solarne elektrane, izgradnjom fotonaponske elektrane na objektu Doma za starije i nemoćne osobe Poreč, to ukupno deveti objekt javne namjene na čijem je krovu postavljena fotonaponska elektrana.