vrijedni podaci o ptičjoj populaciji 

Proveden najstariji i najveći program monitoringa bioraznolikosti na svijetu: U Nacionalnom parku Brijuni ima 2.378 ptica

| Autor: Gordana Čalić Šverko
Morski vranac (Snimio Elvis Vuleta)

Morski vranac (Snimio Elvis Vuleta)


Tijekom zimskog prebrojavanja ptica vodarica, International Waterbird Census - IWC, tradicionalne međunarodne akcije građanske znanosti u kojoj građani sudjeluju volonterski, sakupljeni su vrijedni podaci o stanju ptičjih populacija.

Podaci ovogodišnjeg zimskog prebrojavanja prikupljali su se od 13. siječnja do 15. veljače, zahvaljujući trudu 133 volontera na 311 lokacija u Hrvatskoj. Prema preliminarnim podacima, prebrojane su ukupno 104.053 ptice koje pripadaju 151 ptičjoj vrsti.

Iz do sada dostavljenih podataka, najveći broj ptica izbrojan je na akumulacijskom jezeru kod Varaždina, njih 10.016, a od ostalih lokacija izdvaja se Stobreč s 6.116 prebrojanih ptica, Vransko jezero s 4.229, ribnjaci Končanica s 4.040, Grabovački rit s 4.002, lokacija Podunavlje-Kozjak kod Parka prirode Kopački rit s 3.911, rijeka Drava kod Osijeka s 3.461 te Nacionalni park Brijuni s 2.378 prebrojanih ptica.

(Snimio Elvis Vuleta)(Foto: Udruga BIOM)

U tradicionalno međunarodno zimsko prebrojavanje ptica vodarica koje se odvijalo tijekom cijelog siječnja s time da je središnji vikend drugi siječanjski, na poziv Hrvatskog društva za zaštitu ptica i prirode, Udruge Biom, Zeus te Geonatura, uključili su se brojni volonteri diljem Hrvatske pa tako i Istre.

Otkako je Wetlands International 1967. godine pokrenuo ovu međunarodnu inicijativu, podaci o brojnosti vodarica na pojedinim područjima pomažu identificirati međunarodno važna vlažna staništa te se na temelju tih podataka donose brojne odluke o zaštiti ptica, kako na međunarodnim, tako i na nacionalnim i lokalnim razinama. Vodarice, koje podrazumijevaju razne ptice vezane uz vodena staništa, posebno su osjetljiva skupina te su izravno ugrožene nestajanjem vlažnih staništa.

Najstariji i najveći program monitoringa bioraznolikosti na svijetu, ujedno je i najveći projekt građanske znanosti. U Hrvatskoj se vodarice redovito broje od 1968. godine, a do sada je u akciju uključeno više od 500 lokaliteta te joj se svake godine pridruži više od sto sudionika. U Istarskoj županiji je trideset i pet lokaliteta od većeg značaja za očuvanje ptica, među kojima su Tarska uvala, rijeka Mirna, Antenal, Dragonja, Butoniga i jezero Saline na Brijunima.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama