ekologija i održivi razvoj u školama

Lijepa priča iz Višnjana: Putem projekta "Zeleni Jože" učenike se  potiče na očuvanje okoliša

| Autor: Gordana Čalić Šverko
Terenska nastava na rtu Kamenjak (Foto: OŠ Jože Šurana Višnjan)

Terenska nastava na rtu Kamenjak (Foto: OŠ Jože Šurana Višnjan)


Zahvaljujući projektu »Zeleni Jože«, Osnovna škola Jože Šurana Višnjan, matična škola i područne škole Vižinada i Kaštelir, sudjeluje u svom prvom Erasmus+ programu. Cilj projekta je razviti kompetencije nastavnika i omogućiti stjecanje znanja za inovativno i kvalitetno izvođenje nastave koja bi implementirala zelene prakse u školi, a učenike osvijestiti o važnosti očuvanja prirode te im omogućiti upoznavanje novih, zdravijih navika i aktivno učenje o ekologiji i održivom razvoju.

(Foto: OŠ Jože Šurana Višnjan) Predavanje o pticama i njihovoj važnosti (Foto: OŠ Jože Šurana Višnjan)

- Projekt je na kraju prve trećine planiranih aktivnosti i odvija se vrlo uspješno. Započeo je u listopadu prošle godine, a trebao bi završiti u veljači iduće godine. Sve ide jako glatko, dobro surađujemo s lokalnim zajednicama, udrugama, sa predavačima koji dolaze obrađivati ekološke teme. Učiteljice sudjeluju na županijskim stručnim aktivima te nastoje prenositi usvojene nove tehnike i znanja, kazala je voditeljica projekta Loredana Koraca, učiteljica engleskog jezika i voditeljica Područne škole Vižinada.

Najavila je da se u travnju planira i prva mobilnost, šest učenika i učenica i dvije učiteljice otići će u Portugal, na poziv škole domaćina u blizini grada Porto.

Edukacija o klimatskim promjenama

Projektnim aktivnostima predviđene su edukacije za učitelje. Učiteljice Katja Sirotić i Tina Pajdaš boravile su tjedan dana u Firenci. S kolegama iz Njemačke, Slovačke, Grčke i Hrvatske proučavale su klimatske promjene i njihov utjecaj na stanovništvo, probleme brze mode, ciljeve održivog razvoja, onečišćenje plastikom i utjecaj na bioraznolikost i tzv. greenwashing.

- Edukacija »Enviromental Education: Learning and Acting for a Better Future« prošla je u radnom ozračju, a učiteljice namjeravaju provesti diseminaciju kojoj je cilj potaknuti na razmišljanje ne samo učitelje i učenike, već roditelje i lokalnu zajednicu o svijetu koji nas okružuje i budućnosti koja nas čeka, kazala je Koraca.

Vjeroučiteljica Andreja Tarle i učiteljica engleskog jezika te voditeljica projekta Loredana Koraca boravile su u Barceloni na tečaju »Zen and the Art of School Gardening«, kako bi stekle znanja nužna za formiranje i održavanje vrta u školi u sklopu projekta »Zeleni Jože«. Posjetile su Park Guell, botanički vrt na Montjuicu te vrtove Sveučilišta.

(Foto: OŠ Jože Šurana Višnjan) Učiteljice Tina Pajdaš i Katja Sirotić u Firenci (Foto: OŠ Jože Šurana Višnjan)

Učiteljica engleskog jezika u PŠ-u Kaštelir Tanja Miletić boravila je u Dublinu na tečaju »Service Learning - environmental projects for you«. Cilj je bio educirati se o metodi Service Learning, odnosno kako pripremati projekte na temu ekologije u kojima učenici uče svrhovito i aktivno sudjeluju u njihovoj provedbi. Kako bi implementirale naučeno, učiteljice su organizirale brojne aktivnosti u matičnoj te obje područne škole.

U listopadu prošle godine učenici četvrtog, petog i šestog razreda PŠ-a Vižinada obišli su lokvu u blizini sela Markovići u organizaciji Zajednice Talijana i Javne ustanove Natura Histrica u sklopu njihovog projekta »Lokve Vižinade - jučer, danas, sutra«. Tijekom izvanučionične nastave u prirodi istraživali su značaj lokava i načine njihova očuvanja. U PŠ Vižinada organiziran je sajam razmjene »Ne bacaj! Donesi, razmjeni, novi trend pokreni!« gdje su učenici i roditelji mogli razmijeniti igračke, školski pribor te odjeću.

Učenici recikliraju papir i plastiku

Valentina Trandafilović iz Tinker Labsa Poreč, održala je zanimljive radionice izrade recikliranog papira od starih novina u 3., 4. i 5. razredu. Učenici trećih razreda sudjelovali su Školi u prirodi tijekom terenske nastave na rtu Kamenjak gdje su proučavali bogatu floru i faunu te učili i istraživali metode očuvanja okoliša. Učenici koji pohađaju nastavu građanskog odgoja i obrazovanja posjetili su Azil za napuštene životinje Snoopy te donijeli donacije u obliku hrane za pse i ostalih potrepština.

PŠ Vižinada je početkom ove godine ugostila Udrugu Drijade koja je organizirala radionicu »Kućice za ptice i ptičja gnijezda«. Radionicu je financirala Općina Vižinada, a sudjelovali su učenici nižih razreda. Učili su o vrstama gnijezda, o vrstama lokalnih ptica, gdje i od kojih materijala ptice grade svoje »kućice«. Naglasak je bio na korisnosti ptica za čitav ekosustav.

U školi su postavljeni spremnici za recikliranje papira i plastike. Također je od samog početka školske godine u tijeku sakupljanje donacija za izgradnju vanjske učionice u dvorištu PŠ Vižinada. U tu svrhu, učenici su organizirali Božićni sajam i prikupljali sredstva prodajom ekoloških božićnih ukrasa. Osim vanjske učionice, u planu je i formiranje aromatičnog vrta. Za ostvarenje tih ciljeva, istaknula je Koraca, škola ima veliku podršku lokalne samouprave, Općine Vižinada.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter