(Snimila Gordana Čalić Šverko)
Za izradu cindre potrebno je suho i kvalitetno drvo javora, i naravno, dobar majstor. Poklopac mora biti od jelovine, i treba biti čim tanja stijenka da ima bolji zvuk, reći će Miro Šverko iz Lanišća. Moguće je i jedini izrađivač cindri u Istri, s gotovo 40-godišnjim stažem njihove izrade, a osim što je vrsni majstor, samouki je glazbenik i pomalo prebire po žicama cindre, onako za svoju dušu.
Sve tajne svog zanata prenio je znatiželjnicima na radionici izrade ove tradicionalne ćićske tamburice, održane u Brgudcu, u sklopu drugog izdanja jesenje manifestacije, Brgudac Art & Samanj, kojeg je Udruga Babucera organizirala uz financijsku potporu Zaklade Istra - Fondazione Istria i podršku Općine Lanišće, grada Kastva i prijatelja.
Moglo bi se reći da je ovogodišnji Brgudac Art & Samanj imao prikrivenu temu, a to je bila upravo muzika. Mogla se razgledati zanimljiva izložba "Audioformacije" Udruge Interinova, izložba keramičarskih radova koji su u biti glazbeni instrumenti. Goran Farkaš iz Pazina održao je radionicu tradicionalnog istarskog pjevanja, a šlag na kraju bio je koncert etno sastava Veja koji spaja zvuk tradicionalnih instrumenata uz osebujan glazbeni izričaj.
Velika manifestacija u malom Brgudcu, selu na obroncima Ćićarije, Brgudac Art & Samanj, osmišljena je upravo stoga da stanovnicima Istre, ali i susjedne Primorsko-goranske županije, približi Brgudac i Ćićariju. Ovom manifestacijom obnavlja se stara i stvara nova tradicija, riječ je art festivalu koji uz glazbu i izložbu umjetničkih djela, prezentira rukotvorine i domaće proizvode s krškog područja Ćićarije, Istre i liburnijskog kraja.