(Foto Društvo za robotiku Istra)
Slavodobitnik 10. Robotrke na prstenac je Karlo Bulić, član ekipe Karloti iz Osnovne škole Jure Filipovića iz Barbana, koji je pod mentorstvom Mladena Radolovića osvojio zlatnu medalju u pojedinačnoj konkurenciji i robot Tobbie II s microbitom za nagradu. Ekipno su zlatne medalje pripale Frankopanima, učenicima OŠ "Fran Krsto Frankopan" iz Krka, Dorianu Rimbaldu, Anteu Muzuroviću Janešu i Emanuelu Kraljiću, s mentoricom Ivonom Klarić. Ekipe iste škole s Krka, iste mentorice, osvojile su i srebro i broncu. U drugoplasiranoj ekipi Pepco bili su Nikola Bogović, Doria Arabadžić i Viktor Agejev, a u trećeplasiranoj ekipi Ohio učenici Petar Pekić, Mario Žiković i Andrija Braut.
Natjecanje u Barbanu je bilo vrlo zanimljivo i vodila se žestoka borba za osvajanje svakog boda, a u pojedinačnoj konkurenciji završeno je pripetavanjem za prva tri mjesta, a tek nakon drugog kruga na čelo je izbio Barbanac Karlo Bulić. Druga je bila Ivona Crnčić, članica ekipe Kik, Kiok, također s Krka, mentora Borisa Bolšeca, kojoj je pripala nagrada robot Tobbie. U pojedinačnoj konkurenciji bronca je pripala Filipu Pavloviću, koji je za nagradu dobio robota solarno vozilo. Pavlović je bio član ekipe Gubitnici Društva za robotiku Istra iz Pule, pod mentorstvom Dragana Pantića, diplomiranog inženjera elektrotehnike i predsjednika Društva za robotiku Istra, poznatog voditelja robotičkih radionica i organizatora ovog važnog natjecanja za učenike osnovnih škola. Rezultati su to drugog, završnog natjecanja 10. Robotrke na prstenac, koje je održano u subotu u dvorištu crkve sv. Nikole u Barbanu. Iako se održava kada su učenici i nastavnici još na praznicima, odaziv na ovo natjecanje je uvijek odličan, tako da je i ove godine u Barbanu sudjelovalo 53 učenika u 18 ekipa iz Pule, Barbana, Krka, Punata, Pazina i Medulina. Prvo natjecanje održano je 17. lipnja na Krku, domaćin je bila OŠ "Fran Krsto Frankopan", a organizator Klub informatičara otoka Krka (KIOK), i tada su sudjelovala 103 učenika u 35 ekipa.
(Foto Društvo za robotiku Istra)
- Svako je natjecanje neovisno i na svakom su podijeljena priznanja za osvojena prva tri mjesta. Na natjecanju u Barbanu, osim najuspješnijih ekipa, proglašavamo i tri najuspješnija natjecatelja u pojedinačnoj konkurenciji. Slovodobitnik Robotrke na prstenac je natjecateljica ili natjecatelj koji je ostvario najbolji pojedinačni rezultat na natjecanju u Barbanu, pojasnio je Dragan Pantić.
Na otvaranju natjecateljima se obratio načelnik općine Barban Dalibor Paus, predsjednica Hrvatskog robotičkog saveza Ana Sović Kržić, tajnik Zajednice tehničke kulture u Puli Anton Pletikos i ravnateljica OŠ Jure Filipovića u Barbanu Marina Čalić. Natjecanje je otvorio predsjednik Općinskog vijeća Barbana Andi Kalčić, a među gostima bili su i predsjednik Društva Trka na prstenac Aldo Osip i predsjednik Hrvatskog saveza pedagoga tehničke kulture Mato Šimunović.
Dragan Pantić pojasnio nam je pravila natjecanja.
- Osnovci iz Istarske i Primorsko-goranske županije, u tročlanim timovima predvođenima kapitenom, upravljaju robotom koji u deset sekundi treba prijeći stazu dugu metar i pol i kopljem pogoditi prstenac. Svaki natjecatelj vozi tri vožnje uz tri različita načina upravljanja robotom. U ručnom upravljanju natjecatelj s tipkovnicom, mišem, daljinskim upravljačem, igraćom palicom, mobitelom ili tipkalima upravlja kretanjem robota i koplja. U poluautomatskom upravljanju robot senzorima svjetlosti na bijeloj podlozi prati crnu crtu širine 12-20 milimetara koja ga vodi do prstenca. Tijekom vožnje robota, natjecatelj može upravljati ručno samo pomicanjem koplja i to nakon što robot prednjim kotačima prođe trećinu staze. U ručnom upravljanju s kamerom natjecatelj ne vidi stazu direktno, nego gleda sliku na monitoru ili laptopu s kamere koja se nalazi na robotu i na taj način pokušava pogoditi prstenac, kaže Pantić.
Pogodak je kada natjecatelj kopljem skine prstenac sa stalka. Prstenac je plastičan, debljine 2-4 milimetra i čine ga dva koncentrična kruga promjera 15 i 50 milimetara. Veći krug je krakovima podijeljen na četiri jednaka polja, a boduje se kao u pravoj Trci na prstenac. Pogodak u manji krug vrijedi tri boda, u gornje polje dva boda, u donje polje jedan bod, a bočna polja vrijede po pola boda. Ukupno tim može osvojiti maksimalno 27 bodova. I ovdje je u igri pripetavanje između timova koji osvoje jednak broj bodova. Prstenac je iznad staze na stalku, na visini 22-30 centimetara. Visinu prstenca, za svaki način upravljanja, određuju suci neposredno prije natjecanja.
(Foto Društvo za robotiku Istra)
- Natjecanje je ekipno, kako bi učenike potaknuli da rade timski, da međusobno surađuju i pomažu jedan drugome, jer se bodovi svakog natjecatelja zbrajaju i na kraju se za rangiranje ekipa gleda zbroj bodova cijele ekipe. Svaki način vožnje je drugačiji, a da bi ekipa postigla što bolji rezultat, sva tri člana ekipe moraju biti podjednako dobri u sva tri načina vožnje. Da bi to postigli, natjecatelji se moraju dobro pripremiti i uvježbati koordinaciju pokreta i oka za upravljanje robotom i kopljem. Prije svake vožnje robota koplje mora biti spušteno tako da je vrh koplja 2-6 centimetara iznad podloge. Podizanje koplja smije biti tek nakon što robot krene, a kod poluatomatskog upravljanja nakon što prijeđe trećinu staze, kaže Pantić.
Robotrku na prstenac su organizirali Društvo za robotiku Istra u suradnji s Općinom Barban, domaćin je bila barbanska škola, a pokrovitelji Hrvatska zajednica tehničke kulture, Hrvatski robotički savez, Općina Barban, ZTK Pule i Istarske županije, tvrtka Profil Klett, Društvo za robotiku Istra, Društvo Trka na prstenac i Centar za praktičnu robotiku iz Pule. Za marendu i osvježenje sudionika pobrinuli su se pekara IZO i pizzerija Zara. Natjecatelji su se kasnije zabavili i u Glavani Parku. Za uspješnu organizaciju zaslužni su volonteri Društva za robotiku Istra i to Andrea Stanković, Denis Gentilini, Adriano Pušar, Marino Tumpić, Vesna Jaklin-Pantić i Sven Vasić, ravnateljica barbanske škole Marina Čalić, predsjednik Društva Trka na prstenac Aldo Osip te drugi članovi Društva i djelatnici Općine Barban. Za plakat 10. Robotrke na prstenac zaslužan je Mladen Radolović.