Lani smo obilježili 35. godišnjicu "male mature", a ove godine su svi zajedno otputovali u Bruxelles (Privatna arhiva)
Nerijetko imamo priliku vidjeti, čuti i čitati kako se pojedine medijske ili političke delegacije pozivaju u najznačajnije institucije Europske unije kako bi se upoznale s njihovim radom ili pak ulogom eurparlamentaraca u tim procesima. Ovih smo dana pak svjedočili jednom sasvim drugačijem, možda i mnogo korisnijem, putovanju u Bruxelles. Valter Flego, bivši istarski župan, danas IDS-ov hrvatski europarlamentarac omogućio je posjet navedenim institucijama svojoj generaciji, ljudima s kojima je u Buzetu 1987. godine završio osnovnu školu.
- Točno tako. Lani smo obilježili 35. godišnjicu »male mature« i jako me obradovala inicijativa moje generacije koja je iskazala želju za posjetom Bruxellesu. Posebno mi je to bilo drago iz razloga što prečesto imam osjećaj da se naš posao u Bruxellesu niti dovoljno vidi, niti razumije. Istina, sve je moralo biti premješteno u ovu godinu da bismo željeno europarlamentarno putovanje ostvarili od 18 do 20. srpnja, naglašava Flego.
Velika skupina generacije, njih 31 krenula je u Bruxelles avionom iz Pule, da bi se vratili u zračnu luku Treviso, dok je sam Flego, s još dvoje suputnika to učinio automobilom. Uostalom razgovarali smo dok je iz Njemačke prelazio u Austriju.
Valter Flego s blizancima Alenom i Alanom Poropatom (Privatna arhiva)
- Sami ste rekli kako su novinari naši česti gosti. To je točno, no hrvatskoj javnosti je možda nedovoljno poznato da je stav EU-a kako se s njihovim radom u Bruxellesu ili Strasbourgu mora upoznati što je moguće veći broj građana najrazličitijih dobi i profesija, kako su naprosto vrata EU širom otvorena svima koji to žele. Prirodno je da unutar milijuna građana EU-a postojij i euroskepticizam i da je to sasvim legitimno. No nisu dobre one situacije kad odnos prema EU-u, negativni ili skeptični, definira neznanje, nepoznavanje situacije. Eto, i u ovom konkretnom slučaju našeg generacijskog putovanja bilo je takvih razmišljanja. Nadam se da nakon ova naša tri dana Bruxellesa takvih, neznanjem izazvanih, nesporazuma više neće biti, zaključio je Flego.
Među više od trideset putnika u Bruxelles, nekadašnjih učenika OŠ Vazmoslav Gržalja iz Buzeta, bila je i Sanja Klarić, dugogodišnja uspješna poslovna žena.
- Europska unija zajedno sa svim svojim tijelima najsofisticiraniji je i najdemokratskiji politički projekt u povijesti čovječanstva. Da je to zaista tako, uvjerila sam se iz prve ruke od našeg buzetskog europarlamentarca Valter Flega, koji nam je detaljno objasnio sve nijanse funkcioniranja Parlamenta, Vijeća i Komisije, u prezentaciji koju smo s istinskim zadovoljstvom odslušali. Dobro se podsjetiti da Europska unija ima 27 zemalja članica i oko 450 milijuna stanovnika, te bih uistinu voljela da se i ostale zemlje Europe pridruže toj velikoj obitelji. Zahvaljujemo našem školskom kolegi Valteru na pozivu jer takvi posjeti daju neposredan uvid u složenost funkcioniranja i važnost suradnje između Hrvatske Vlade i europarlamentaraca, što je Valter nekoliko puta istaknuo, kako bi se realizirali projekti od iznimne važnosti za razvoj naše zemlje.
Iz Bruxellesa nosimo iznimna iskustva - Sanja Klarić (Privatna arhiva)
Osim radnog dijela, u slobodnom vremenu posjetili smo znamenitosti Bruxellesa, kao što su Parlamentarium (muzej EU), Atomium, prvi Europski trgovački centar, Grand Place, kao i ostale posebitosti grada. I da, što je uvijek važno - gastronomija. Svaka čast belgijskoj kuhinji, ali naša mediteranska kuhinja se nema čega posramiti. Još sam se jednom uvjerila kako se s njome možemo jako ponositi, kao uostalom i ulogom te značajem naše cijele domovine u sustavu EU-a, zaključila je Klarić koja je inače sam početak ovogodišnjeg ljeta provela u Albaniji iz koje također donosi jako dobre impresije baš kao što joj želi i ulazak u EU.
Lijepa generacijska priča, k tome i slika naše najnovije turbulentne povijesti: rodili se i malu maturu napravili u Jugoslaviji, ljudski i gospodarski stasali u Hrvatskoj da bi se u svojim najboljim godinama, dvoje je putnika u Bruxellesu proslavilo 50. rođendan, našli u Europskoj uniji. Bez bilo kakvih, političkih li monetarnih granica. Uputa i za ostale - tko ju ne razumije, a želio bi ju bolje upoznati, vrata Unije su svima otvorena.