NA DANAŠNJI DAN, GODINA JE 2000.

Vremeplov Glasa Istre: Mesić traži pomoć Ante Markovića jer je on "prikopčan na mnoge faktore"

| Autor: Jelena MILOVIĆ
Naslovnica Glasa Istre iz 2000. godine

Naslovnica Glasa Istre iz 2000. godine


Bila je nedjelja, kao i danas, ali prije 23 godine - 11. lipnja 2000. godine. Na naslovnici Glasa Istre nekoliko naslova koji su obilježili dan. Susret tadašnjeg predsjednika Republike s ekonomistima: "Mesić zatražio Markovićevu pomoć". Naime, Stipe Mesić izjavio je pritom da je s Antom Markovićem razgovarao o financijskoj pomoći Pakta o stabilnosti, a da je Marković bio pravi sugovornik jer je "prikopčan na mnoge faktore". Na pitanje prisutnih novinara, hoće li se i Markoviću ponuditi neki posao, Mesić je odgovorio da neće i da nisu o tome razgovarali.

U to vrijeme u Predsjedničkim dvorima održavao se skup dvadesetak ekonomista, koji su raspravljali o koncepcijama izlaska Hrvatske iz ekonomske krize. Predsjednikov savjetnik Stjepan Zdunić rekao je pritom da je Hrvatskoj potrebna ravnoteža strukturalne, monetarne i fiskalne politike te da Hrvatska ne može imati autonomnu monetarnu politiku, nego mora biti usklađena s onima u susjednim zemljama. Tadašnji ministar financija Mato Crkvenac rekao je da se radilo o dobrodošloj raspravi koja će Vladi poslužiti u drugoj fazi ekonomske politike, fazi dugoročnih rješenja.

Hrvatska neće biti otok

Premijer Račan je otvorio nacionalni dan Republike Hrvatske na Expou 2000. U Hannoveru je pritom rekao da Hrvatska više "ne želi biti otok", već želi surađivati s Europom i svijetom. Naglasio je da Hrvatska želi biti dobar partner Europi i europskim zemljama. "Prošlih smo godina ponešto zaostali u naporima da pokažemo svoje mogućnosti što zbog rata, što zbog pogrešaka bivšeg režima", rekao je Račan.

Dramatični događaji u Banskim dvorima zbog prosvjeda radnika Name prisilili su premijera na uzmak: "Račan spriječio Linićevu ostavku", stoji u naslovu članka koji opisuje situaciju u kojoj, nakon što je četiri mjeseca Vlada tvrdila da se od nje ništa ne može dobiti, ublažila je stav prema radnicima Name te je Račan najavio da Vlada osniva poseban operativni tim koji će potražiti rješenje za Namu i njezinih 1.900 zaposlenika. Protekli četvrtak, piše novinar Branko Podgornik, u Banskim je dvorima bio dramatičan. Račana je pred zgradom dočekalo 400 radnika Name, a premijer je teška srca primio njihove zvižduke i prosvjede protiv najavljenog stečaja njihove tvrtke. Prema neimenovanom izvoru, Račan je prije pregovora s radnicima Name pitao potpredsjednika Linića može li se naći neko rješenje da bi se izbjeglo najgore. Linić je, prema tim navodima, rekao da ne misli odstupiti od dosadašnjeg stava te da će u suprotnom dati ostavku, koju premijer nije mogao prihvatiti, jer mu to ne odgovara. Drugi neimenovani izvor blizak Vladi rekao je da nije poznato da je Linić nudio ostavku, ali je poznato da je potpredsjednik Vlade već dulje vrijeme izložen napadima sindikata zbog ustrajavanja na stečajevima.

Markica Rebić, savjetnik predsjednika Tuđmana za nacionalnu sigurnost, odbacuje optužbe za skrivanjem osumnjičenih zločinaca iz Ahmića i zabrinuto upozorava: "Besposleni HIS-ovci bauljaju ulicama, a prate ih agenti nove vlasti". Između ostalog u intervjuu u razgovoru s novinarkom Anom Raić-Knežević i novinarom Draženom Ciglenečkim, Rebić odgovara na pitanje o odnosima predsjednika Tuđmana i Miloševića, koji su, prema transkriptima, bili vrlo dobri. "Bilo je to samo kurtoazno uvažavanje dvojice predsjednika", odgovara u intervjuu. Na pitanje o njihovim razgovorima preko "crnog telefona", Rebić kaže da su takvi telefoni instalirani na inicijativu Amerikanaca kod Tuđmana, Miloševića i Izetbegovića. "To je bila zaštićena veza između Holbrooka i trojice predsjednika u razdoblju prije Daytonskih pregovora", rekao je Rebić.

Toga dana na naslovnici i vijest o smrti sirijskog predsjednika Assada u 63. godini. Umro je dan prije, u subotu, 10. lipnja 2000., u Damasku, a jedan sirijski politički izvor rekao je za Reuters da će ga na dužnosti zamijeniti njegov sin Bashar. Assad je umro u vrijeme kritične faze u bliskoistočnom mirovnom procesu i samo tjedan dana prije otvaranja važne konferencije vladajuće stranke Baath.

Istarski suveniri

Uoči Duhova na istarskim graničnim prijelazima ulazak je u dvije kolone: "U Istru ušlo više od 82 tisuće gostiju". Među turistima koji su ušli, prevladavali su: Nijemci, Austrijanci, Nizozemci, Slovenci, Poljaci, Česi i Slovaci. Od ukupnog broja pristiglih gostiju, deset posto čine domaći putnici. Kolone su se stvorile već u petak, a slične gužve očekuju se do podneva toga dana, u nedjelju.

U Puli se potpisuje peticija protiv preseljenja pulske gradske knjižnice; Puljani su masovno za knjigu u centru grada. Na pulskoj tržnici je do podneva prikupljeno 1.200 potpisa građana. Naime, prijedlog gradskih vlasti o "privremenom" preseljenju Gradske knjižnice i čitaonice iz centra Pule u bivšu vojarnu "Karlo Rojc" proteklih je dana izazvao žestoke reakcije Društva bibliotekara Istre, čiji su članovi jučer pred ulazom u gradsku tržnicu nastavili s prikupljanjem potpisa protiv preseljenja, pišu novinarke Borka Petrović i Marica Košta. Osim prosvjetnih i kulturnih institucija, podršku bibliotekarima pružili su Ministarstvo kulture, Sindikat metalaca Hrvatske - SP "Uljanik", HR - radio postaja Pula, Hrvatska pošta i telekomunikacije, političke stranke: HSLS, LS, SDP i SRP, saborski zastupnik Damir Kajin, književnici Mladen Kušec i Stjepko Težak, organizatori i sudionici 38. smotre filmskog stvaralaštva djece i mladeži Hrvatske te brojne druge institucije i pojedinci. Velik broj građana komentirao je u redu za potpis odumiranje kulturnih institucija Pule umjesto kojih svakodnevno "niču" nove banke i osiguravajuća društva.

Tjedni prilog Mediteran, između ostalog, donosi razgovor novinarke Nele Valerjev s tadašnjom ravnateljicom Etnografskog muzeja Istre u Pazinu; "Suvenir u Istri služi kao potvrda vlastitog identiteta". Povod za razgovor je izložba pod nazivom "Od ordenja do simbola identiteta", tematski posvećena istarskom suveniru kao pojavi na rubu kiča i stručnog interesa. Projekt je to mlade ekipe etnologa koji su priču o suveniru pokušali ispričati suvremeno, analitički, s distance i multimedijalno, koristeći se obiljem slikovnog materijala, raznim zvukovima i instalacijama, kako bi dočarali ne samo trenutnu ponudu na tržištu suvenira inspiriranih zavičajnom tematikom, nego i kontekst unutar kojeg se suvenir uopće pojavio. Dio autorskog tima izložbe je i ravnateljica Muzeja Lidija Nikočević te Arsen Pletenac i Nevena Škrbić.

Boks i heavy metal

Sportska rubrika donosi izvještaj sa "sinoćnjih" finalnih borbi, kojima je okončan 2. Međunarodni boksački turnir "Arena Cup". U pulskom Domu mladosti u finalnim borbama nastupila su četiri hrvatska reprezentativca: Siniša Kovačić u bantam, Jetiš Bajrami u perolakoj, Vedran Pereković u poluteškoj i Igor Bilić u superteškoj kategoriji. Zlato su osvojili Bajrami i Kovačić, a Bajrami je proglašen i najboljim pojedincem turnira.

A da heavy metal legendama, grupi Iron Maiden, vrijeme ništa ne može, zanimljivost je koja se vremenski poklapa s današnjim danom. Naime, kao što je to bilo i davne 2000. godine, kada su nastupali u slovenskoj Izoli te je na koncertu bilo više od 8,5 tisuća obožavatelja, i danas Iron Maiden, prema rasporedu ovogodišnje turneje, imaju koncert u njemačkom Leipzigu. Bilo bi više nego zanimljivo usporediti nastupe s ozbiljnim vremenskim odmakom od 23 godine.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter