Godine 1996. kirurgija je iseljena iz bolnice uz upitne namjere, a njezinim povratkom zaokružujemo uslugu i u profesionalnom smislu i još snažnije ulazimo u razdoblje koje je pred nama, kazao je ravnatelj rovinjske bolnice doc. dr. Marinko Rade
Značajna ulaganja u Specijalnu bolnicu za ortopediju i rehabilitaciju "dr. Martin Horvat" Rovinj (Snimio Milivoj Mijošek)
Daleke 1888. godine, prije točno 135 godina, na poluotoku Svetog Pelagija otvoreno je klimatsko morsko lječilište Nadvojvotkinja Marija Terezija. Početke rada te zdravstvene ustanove koja je postavila temelje Specijalne bolnice za ortopediju i rehabilitaciju "dr. Martin Horvat" Rovinj opisao je u Istrapediji povjesničar dr. sc. Robert Matijašić.
"Bečko društvo za poticanje i razvoj morskih hospicija i azila za bolesnu djecu, posebno onu oboljelu od skrofuloze i rahitisa, kupilo je u svibnju 1886. zemljište za bolnicu, a pokroviteljstvo je prihvatila nadvojvotkinja Marija Terezija. Novčana sredstva osigurala je dijelom država, a dijelom su to bili prilozi pojedinaca i ustanova. Temeljni kamen prve građevine postavljen je 1887., a potom su podizana druga zdanja po paviljonskom principu. Bolnica je svečano otvorena 22. svibnja 1888. godine u nazočnosti nadvojvotkinje i njezina supruga austrijskog nadvojvode Karla Ludovika. Prvi joj je ravnatelje bio L. Monti. Kako je privlačila ne samo pacijente, već i posjetitelje, njezinim je otvorenjem obilježen i početak rovinjskog lječilišnog turizma.
Ravnatelj rovinjske bolnice doc. dr. Marinko Rade (Snimio Milivoj Mijošek)
Bolnica je smještena u sjevernom dijelu rovinjske luke Valdibora u predjelu Svetog Pelagija. U prvo vrijeme mogla je prihvatiti nekoliko stotina bolesnika, a osim djece iz Austro-Ugarske, u njoj su se liječili i bolesnici iz Njemačke, Rusije i drugih zemalja. Pravo javnosti dobila je 25. siječnja 1892. godine, kada se njezina djelatnost počela širiti prema ortopediji pa se već posljednjih godina 19. stoljeća u njoj obavljaju ortopedske operacije", zapisao je Matijašić.
Zbog blagotvorne mediteranske klime i pozicije, lječilište je od svog osnutka bilo mjesto na kojem su razne koštane bolesti liječili brojni pripadnici tadašnje europske aristokracije. Vrijednu tradiciju danas nastavlja Specijalna bolnica za ortopediju i rehabilitaciju “Dr. Martin Horvat” koja nosi ime dugogodišnjeg ravnatelja koji je, među ostalim, organizirao preventivnu ortopedsku službu u zapadnoj Istri, bavio se medicinskom rehabilitacijom te je začetnik aktivne kirurške terapije kod koštano-zglobne tuberkuloze.
U rovinjskoj bolnici već nekoliko godina traje proces transformacije u moderni zdravstveni centar za liječenje i rehabilitaciju oboljenja mišićno-koštanog sustava putem fizikalne medicine i rehabilitacije te ortopedije. Jedan od najvrjednijih programa koji se razvijaju zadnjih godina je obnova odjela za dječju rehabilitaciju koji ima za cilj osiguranje adekvatnih uvjeta pružanja zdravstvene zaštite najranjivijoj skupini i koji je dobio sveistarsku ponudu u istarskim gradovima i općinama.
Od prvih dana bolnica je privlačila ne samo pacijente, već i posjetitelje (Snimio Milivoj Mijošek)
Ravnatelj rovinjske bolnice doc. dr. Marinko Rade kaže da je program pokrenut prije pet godina kada su u razgovoru s roditeljima u bolnici uvidjeli da djeca s poteškoćama u neurorazvoju u Istarskoj županiji nemaju odgovarajuću potporu po pitanju cjelovite javnozdravstvene usluge. Izrađena je analiza koja je pokazala da se svake godine u Istarskoj županija rađa oko 150 beba s neurorizikom, a kako se djeca prate do sedme godine života, zaključeno je da to čini najmanje 1.050 djece s poteškoćama u neurorazvoju i obitelji kojima treba osigurati adekvatnu medicinsku skrb. Na temelju toga koncipirali su pilot projekt i formirali tim za ranu intervenciju u kojem su okupili liječnika specijalista pedijatrije, specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije koji je educiran za dječju rehabilitaciju, logopeda, radnog terapeuta, psihologa i edukacijskog rehabilitatora te na kraju timu pridodali i terapijskog psa. Za sve te zdravstvene usluge roditelji su inače morali putovati na nekoliko lokacija te su formiranjem tima za ranu intervenciju na jednoj lokaciji stvorene pretpostavke za realizaciju glavnih ciljeva kao što su maksimalno poticanje razvoja sposobnosti djece s neurorizikom u skladu sa životnom dobi i psihofizičkim karakteristikama djeteta, osiguravanje uvjeta za uspješnu integraciju u svakodnevni život s najvećim mogućim stupnjem samostalnosti, kao i osiguravanje svega navedenog blizu mjesta stanovanja.
Kad je rovinjska bolnica u pitanju, ova investicija u djecu i budućnost na neki je način povratak korijenima, budući da je ova lokacija još prije više od jednog stoljeća bila prepoznata kao idealna za dječju rehabilitaciju, odnosno da je ova bolnica i "rođena" kao dječja. S time da se u toj fazi to odnosilo pretežito na ortopediju, a sad će po prvi put bolnica dobiti i specijalističko-rehabilitacijske dječje odjele.
To je jedan od kotačića u velikom investicijskom ciklusu koji se već neko vrijeme događa u rovinjskoj bolnici, a u sklopu kojeg je u ožujku ove godine svečano pušten u rad gradski i lječilišni bazenski kompleks koji se sastoji od većeg bazena namijenjenog sportašima, rekreativcima, osobama s invaliditetom i ostalim građanima te manjeg, terapijskog, koji je namijenjen pacijentima bolnice. Radi se o prvom bazenu takve vrste u Hrvatskoj i jednom od rijetkim u Europi, s pomičnim dnom na tri staze u inoxu te alarmnim sustavom koji nadzire plivače kako bi se spriječilo njihovo utapanje. Gradnja je stajala 68 milijuna kuna, a novac je u cijelosti osigurao Grad Rovinj.
U ožujku ove godine svečano je pušten u rad gradski i lječilišni bazenski kompleks (Snimio Danilo Memedović)
Integracija novog bazenskog kompleksa s jedinom medicinsko-terapijskom plažom u Republici Hrvatskoj omogućila je pacijentima korištenje ljekovitost morske vode tijekom cijele godine, što je Specijalnoj bolnici za ortopediju i rehabilitaciju dalo dodanu vrijednost i diferenciralo od svih drugih ustanova u Republici Hrvatskoj.
Uz izgradnju bazena u proteklom razdoblju u potpunosti je obnovljena nekadašnja "sindikalna dvorana" koja je sada multifunkcionalna dvorana u kojoj se nalazi predavaonica, a bit će uređen i mini muzej s eksponatima iz bogate povijesti bolnice. Obnovljena je i glavna zgrada u kojoj borave pacijenti na bolničkom liječenju i u kojoj je smještena poliklinika, a značajna investicija odnosila se i na obnovu i opremanje Vile Aurum što je prva i jedina investicija bolnice koja se veže uz zdravstveni turizam.
- Meni osobno profesionalno najveće zadovoljstvo čini činjenica da se kirurgija vraća u našu bolnicu, mi ove godine obnavljamo sale i one će biti u funkciji do kraja ove godine. To financijski nije tako velika investicija kao neke druge, ali je stručno to vrhunac svega što smo radili do sada i vrhunac svih mojih mandata ravnatelja te uspjeh koji dijelim sa svim svojim kolegama kojima se javno zahvaljujem na potpori i predanom radom. Godine 1996. kirurgija je iseljena iz bolnice uz upitne namjere, a njezinim povratkom zaokružujemo uslugu i u profesionalnom smislu i još snažnije ulazimo u razdoblje koje je pred nama, kazao je ravnatelj Rade.
Recimo za kraj da Specijalna bolnica aktivno surađuje na brojnim projektima, a jedan od njih je projekt primjene zakrpe intervertebralnog diska novom personaliziranom metodom liječenja oštećenih kralježničkih diskova, kao i uvođenja softverskog rješenja za ranu detekciju oštećenja slabinskih kralježaka. Ukupna vrijednost projekta, čiji je nositelj Specijalna bolnica Medico i koji se realizira u sklopu Operativnog programa konkurentnost i kohezija, iznosi 14 milijuna kuna, od čega su više od polovine bespovratna sredstva.
*Sadržaj realiziran u suradnji s Istarskom županijom