PRED BOLNICOM "PRIM. DR. MARTIN HORVAT " NOVI RAZVOJNI I INVESTICIJSKI CIKLUS

Rovinjska bolnica otvara dječju ortopediju i rehabilitaciju


Nakon što je u protekle četiri godine potpuno financijski stabilizirano poslovanje rovinjske Bolnice za ortopediju i rehabilitaciju "Prim. dr. Martin Horvat" ustanova kreće s ambicioznim petogodišnjim razvojnim planovima. O konkretnim planovima, financijama i rokovima razgovaramo s njenim ravnateljem doc. dr. sc. Marinkom Rade.

- Godišnja dobit Bolnice kreće se između 1,5 i 1,77 milijuna kuna te trenutno ima akumulirane financijske zalihe od 5,7 milijuna kuna. Osim što je jedna od rijetkih solventnih domaćih zdravstvenih ustanova koja uz sve dosadašnje velike investicije nema dugova prema dobavljačima Bolnica se ističe i po planiranju novih zapošljavanja, a s obzirom na aktualni odljev medicinskog kadra u zemlji. Već potpisanim sporazumima između Bolnice, Istarske županije i Grada Rovinja planira se pokrenuti novi investicijski ciklus vrijednosti 50 milijuna kuna, a koji bi se realizirao u narednih pet godina.

- U što ćete uložiti pedeset milijuna kuna narednih pet godina i s kojim ciljem?

- Krajnji cilj je repozicionirati Bolnicu na višu razinu u nacionalnom i međunarodnom ekonomskom, zdravstvenom i znanstvenom kontekstu. Konkretno, repozicioniranje se temelji na pet glavnih stupova razvoja među kojima su obnova i poboljšanje energetske učinkovitosti Bolnice uz podizanje standarda i smanjenje fiksnih troškova, daljnje proširenje djelatnosti te razvoj Znanstvenog centra i spajanje s međunarodnim znanstvenim institucijama. Nadalje, govorimo i o značajnijem iskoraku u pravcu zdravstvenog turizma, u sklopu čega će biti potrebno uvesti odjel ljudskih resursa i odjel marketinga te strukturirano upravljanje odnosima s klijentima, objašnjava ravnatelj Marinko Rade.

- Puno se govori o otvaranju ambulante za djecu?

- I govori. I radi. Već su ispunjeni preduvjeti za otvaranje ambulante dječje ortopedije i dječje fizijatrije za rad s neurorizičnom djecom u sklopu koje bi trebala organizirano djelovati i Ambulanta za skolioze. Bolnica je uputila jednog ortopeda na subspecijalizaciju iz dječje ortopedije. Prostori za rad svih ambulanti su uređeni i opremljeni, potpisan je ugovor o suradnji sa Dječjom bolnicom Kantrida KBC-a Rijeka kamo su upućena i dva naša fizioterapeuta na edukaciju za rad s djecom s neurorazvojnim oštećenjima. U suradnji ovih dviju ustanova organiziran je međunarodni tečaj za konzervativnu terapiju adolescentne idiopatske skolioze, tako da značajan broj liječnika i terapeuta već imaju položen ispit koji ih ovlašćuje u obavljanju tih postupaka. Rovinjska Bolnica među rijetkima u zemlji mogu integrirati educiranog dječjeg ortopeda, fizijatra, ortotičara i fizioterapeuta, što daje realni potencijal i mogućnost da Bolnica postane i referentni centar u Hrvatskoj.

Razvoj i osamostaljenje tih ambulanti mogu dovesti do otvaranja dječjeg odjela u Bolnici Rovinj, što bi predstavljao značajan iskorak u stručnoj djelatnosti koji je u sklad s povijesti ustanove.

I na polju kardiovaskularne rehabilitacije također su već poduzeti značajni koraci. S vodstvom Specijalizirane bolnice za medicinsku rehabilitaciju, bolesti srca, pluća i reumatizma Thalassotherapia Opatija dogovorili smo suradnju kako bi se spriječilo preklapanje interesa te omogućila razmjena know-how i zajedničko nastupanje na tržištu. Uvjeren sam da su predložene stručne razvojne mogućnosti, dječja ortopedija i rehabilitacija te kardiovaskularna rehabilitacija, smjerovi u kojima bi Bolnica trebala kročiti naprijed. Uz tu vrstu investicija koja podrazumijevaju ne samo osiguravanje financijskih već i ljudskih resursa, rovinjska bi Bolnica sama sebi garantirala stabilnu tržišnu nišu i razvoj. (Nina ORLOVIĆ RADIĆ)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter