pravna povjerenica petra vaci:

Zbog preraspodjele radnog vremena već prije početka sezone radnici su premoreni. Nema tko raditi

| Autor: Jasna ORLIĆ
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Petra Vaci pravna je povjerenica u sindikatu SSSH, a pokriva Istarsku, Primorsko goransku i Ličko senjsku županiju. Najčešće zastupa radnike kod dobivanja otkaza, redovnog (osobno ili poslovno uvjetovanog) i izvanrednog otkaza ugovora o radu, kao i kod nepoštivanja isplata razlika plaća. Imali su i više poziva zaštite radnika od mobbinga koje su uspješno riješili.

- Kod sprječavanja mobbinga radi brže zaštite obraćamo se pučkoj pravobraniteljici koja, ukoliko utvrdi postojanje nejednakog postupanja, poslodavcima dostavlja preporuku radi otklona. Ukazuje na problem sporosti pravnog sustava u ostvarivanju prava ranika, veli Vaci.

Kad je riječ o ostvarivanju radničkih prava također spominje sporost sudstva.

- Zakon o parničnom postupku propisuje da u roku od 6 mjeseci od dana podnošenja tužbe radi nedopuštenosti otkaza ugovora o radu prvostupanjski postupak mora biti okončan. Međutim, realnost je takva da smo mi tužbe podnijeli u rujnu prošle godine, a do današnjeg dana nismo imali niti jednu raspravu. To je odredba Zakona o radu mrtvo slovo na papiru, kaže ona.

Pitamo je da komentira novi Zakon o radu.

- Novi Zakon o radu nastojao je postrožiti sklapanje ugovora o radu na određeno vrijeme. Postavio je ograničenja. Uveo je prava za članove sindikata koji se mogu ugovoriti, uredio je pitanje rada na izdvojenom mjestu, dakle, rad od kuće. Nismo imali prijave kršenja njegovih odredaba, zaključuje.

Petra VaciPetra Vaci

Kaže da radnici s kojima rade uglavnom su pokriveni kolektivnim ugovorom i ipak su zaštićeniji od radnika na koje se primjenjuje isključivo Zakon o radu ili Pravilnik o radu.

- Pitanje plaća je uvijek aktualno, posebice zbog povećanja životnih troškova i inflacije, međutim sve više pada u drugi plan. Primjerice, u djelatnosti turizma bilježimo trend porasta plaća, ali problem je što nema radnika. Već prije početka sezone radnici su premoreni jer zaista nema tko raditi. Zbog sezonskog poslovanja vrlo često se uvodi preraspodjela radnog vremena. To je takav "institut" koji propisuje da u tjednu možete raditi i do 60 sati, ako je to ugovoreno kolektivnim ugovorom. Uzmite u obzir koliko vama ostane vremena za privatni život ili odmor ako radite 60 sati tjedno. Vrlo često se događa da razdoblje dnevnog odmora od minimalnih 12 sati nije ispoštovano, upozorava Petra Vaci na aktualne probleme.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter