U Rovinju se proteklih dana teško pronalazio slobodan stol (snimio Duško MARUŠIĆ ČIČI)
U prva tri mjeseca Istra je realizirala 175 tisuća dolazaka i 575 tisuća noćenja, što je najbolji rezultat u zimskim mjesecima u povijesti.
"U odnosu na prvi kvartal prošle godine to je osam posto više dolazaka i četiri posto više noćenja. To nam govori da Istra postaje vrlo zanimljiva destinacija za sportski turizam, bez obzira je li riječ o pripremama sportaša ili o velikim sportskim manifestacijama. Kumulativan je to učinak ulaganja proteklih godina u razvoj sportske infrastrukture i prilagođavanje sportašima, posebno u Umagu, Poreču, Rovinju i Medulinu, gdje su ove godine odsjele brojne sportske ekipe", ističe Denis Ivošević, direktor Turističke zajednice Istarske županije.
Za protekli produženi uskrsni vikend u Istri se očekivalo nešto više od 180 tisuća noćenja, a ostvareno ih je tek nešto manje, 177 tisuća, ali u odnosu na prošlogodišnji Uskrs to je oko osam posto lošije. Dio razloga leži u kalendaru, jer je lani Uskrs padao jedan tjedan kasnije, što je vrlo bitno, a i vremenske prilike bile su puno bolje nego ovog proljeća. U ovo doba godine tradicionalno se najbolje pune hotelski kapaciteti, luksuznije vile u unutrašnjosti i priobalju te samo najbolji kampovi, a od gostiju najbrojniji su bili Nijemci, Talijani, pa Austrijanci, domaći gosti i Slovenci.
- Zanimljivo je reći da su Talijani imali za 20 posto bolji rezultat, što znači da se polako bude, a svi ostali su imali mali minus. Dakle, jedino Talijani su bili u plusu. U vrijeme uskrsnih blagdana imali smo između 50 i 55 tisuća gostiju dnevno, a sada smo na 26 tisuća. Toliko ih je trenutno u Istri, navodi Ivošević.
Nakon kratke pauze od desetak dana, turističke djelatnike već zadnjeg travanjskog vikenda očekuje novi veći val gostiju. Naime, u utorak, 25. travnja, Talijani imaju nacionalni praznik oslobođenja, Festa di San Marco, a dva dana kasnije je Dan osvobodilne fronte u Sloveniji, na što se nadovezuju prvomajski praznici, što mnogi od naših susjeda tradicionalno iskoriste za "mostove" te tjedni i dvotjedni odmor.
Ivošević ističe i da je, nakon sportskog turizma na početku godine, svibanj mjesec vinskog turizma. Prvi je na redu Svijet malvazija, potom Vinistra od 5. do 7. svibnja, a onda od 11. do 14. svibnja, također u Poreču, prestižni Concours Mondial de Bruxelles (CMB). Prvi put u povijesti u Hrvatskoj gostuje jedna tako važna vinska manifestacija na kojoj se ocjenjuju ponajbolja vina iz Europe. Prijavljeno je 10.000 uzoraka iz 50 zemalja, a sudjelovat će oko 350 novinara, sommeliera, enologa, trgovaca i uvoznika iz svih krajeva svijeta. "Upravo nam je bila intencija da nam ti mnogobrojni kušači vina, opinion makeri i novinari, dođu i upoznaju Istru ne samo u vinskom smislu, nego i kao turističku destinaciju s posebnim fokusom na enogastronomiji", ističe Ivošević. Vinski mjesec, dodaje, ispratit ćemo obilježavanjem Svjetskog dana vina zadnje nedjelje u svibnju.
Predsezona se ne može, naravno, uspoređivati s lipnjem, srpnjem, kolovozom i rujnom, ali pokazuje interesantan trend, kaže Ivošević. Buking za ovu sezonu ide u dobrom pravcu, brojke su u ovom dijelu godine još uvijek male u odnosu na očekivanu realizaciju, ali ipak reprezentativne. I ove godine, čini se, presudit će last minute rezervacije. Italija je ove godine imala najbolji Uskrs, kao nikada u povijesti. To govori da se talijansko tržište jednim dijelom probudilo, ali s druge strane, oni su nam i konkurencija.
- Prošle tri godine na Mediteranu nitko nije bio tako dobro pripremljen kao što je bila Istra i Hrvatska, i jasno je da će naši konkurenti htjeti nadoknaditi te dvije-tri poluizgubljene godine. Puno je ulaznih parametara i stanje bukinga se prati iz tjedna u tjedan. Važno je reći da smo u pripremi ove sezone intenzivno i preko svih kanala promovirali da s 1. siječnja ulazimo u Schengen, u Eurozonu, što se itekako već osjeća, prvenstveno vikendima kod naših ugostitelja, vlasnika konoba, agroturizama, vinarija, uljara i ostalih. S terena se čuje da su osjetili taj skroz liberalan prolazak, bez granica, kaže Ivošević.
Na pitanje kako se planira namaknuti sve veći nedostatak ugostiteljskih i turističkih radnika, kaže da Hrvatska udruga u turizmu, odnosno njezin predsjednik Veljko Ostojić upravo pregovara s Vladom. "Napravljeni su određeni pomaci da se barem za strane radnike koji su bili lani ne ide u cjelokupnu provjeru koja jako dugo traje. Međutim, problem radne snage nije problem samo turizma i samo Hrvatske, već problem čitave Europe. Mi to sada rješavamo nekakvim vatrogasnim mjerama, ali je očigledno da će se trebati iznaći neko kratkoročno pa prema srednjoročnom rješenju", kaže direktor istarskog TZ-a.
U zadnje vrijeme puno se priča o potrebi suzbijanja brzog rasta privatnog smještaja, posebno takozvanog nekomercijalnog smještaja koji je tri puta brže rastao od komercijalnog. "Oko toga ima puno kontroverzi zato što se radi o pretežito inozemnim vlasnicima, a pokrenula se i akcija suzbijanja bespravne gradnje. Što se tiče privatnog smještaja, očekujemo novu strategiju razvoja turizma Hrvatske, jer se tu radi o odlukama i zakonima na nacionalnoj razini. Istra je imala svoje prijedloge kako pristupiti tom problemu, ali moramo pričekati što će doći s nacionalne razine", kaže Ivošević.
Ministar turizma svake godine potpisuje pravilnik o najmanjem i najvišem iznosu boravišne pristojbe, a unutar tog raspona svaka jedinica lokalne samouprave donosi svoju odluku. Tako su neki od 40 gradova i općina u Istri povisili pristojbu i paušal za privatne iznajmljivače, drugi pak nisu.