Riječ je uglavnom o pomoćnim konobarima, radnicima u kuhinji, sobaricama, spremačicama. Ove godine smo krenuli ranije sa zapošljavanjem pa smo na vrijeme osigurali kvalitetan kadar. U Rapcu nam nedostaje manje od sto radnika, najviše sobarica i kuhinjskih radnika. Usredotočeni smo na domaće tržište radne snage pa BiH, Srbiju, Crnu Goru i Makedoniju, rekao je Goran Vlačić iz Valamara
Sajam poslova u Labinu
U labinskoj Gradskoj knjižnici, prezentacijama dvadesetak poduzetnika i obrtnika počeo je dvodnevni sajam poslova. Na obližnjim info-punktovima i štandovima nudile su se sve ostale informacije zainteresiranima, a učenicima je omogućen i tzv. „speed date“, odnosno razgovor s poslodavcem.
- Labinština ima jako razvijen industrijski, turistički, obrtnički i općenito gospodarski sektor, ali najveće bogatstvo Labina i Labinštine jeste upravo vi danas ovdje prisutni, naša mladost!, rekao je među ostalim labinski gradonačelnik Valter Glavičić.
Istaknuo i važnost ovakvih inicijativa i svega što gradska uprava čini kao poveznicu između gospodarstva i obrazovnog sustava. Upravo je to put kojim zajednica pokušava utjecati na pozitivne trendove, ostanak mladih ljudi i kvalitetnu budućnost grada, rekao je.
Zainteresirani učenici, nezaposleni i oni koji žele promijeniti posao mogli su poslušati kratke prezentacije i pobliže se upoznati s radom i ponudom poslova lokalnih tvrtki kao što su Lloyds Digital, MCZ, Holcim, Carel, Bibetech, Danieli-Systec, Euronewpack, Novation Tech, 1. Maj, Vodovod Labin, Valamar, Maslinica itd.
- Tražimo zavarivače i skladištare, u obzir dolaze i iskusni i oni bez iskustva, kao i oni koji su se voljni dodatno educirati i prekvalificirati za ono što nam treba. Sada nam treba 4-5 zavarivača i dva skladištara, plaća je od 800 do 1.100 eura, rad je u dvije smjene, a tu je i mogućnost usavršavanja i napredovanja prema voditeljskoj poziciji, rekao nam je Kristian Krpan, direktor tvrtke MCZ koja u poslovnoj zoni Vinež proizvodi peći na pelete.
Matea Iljadica i Italo Živić iz Holcima za tvrtku traže mehaničara i radnika u proizvodnji, a Suzana Šumberac iz tvrtke Novatio tech dodaje kako i oni traže više radnika za rad u proizvodnji.
- Da bi radili punim kapacitetom potrebno nam je još dvadeset ljudi. Sada nas u tvornici na Vinežu ima 130, a kada smo počeli raditi 2020. godine bilo nas je 15 zaposlenih. Planiramo otvoriti još jedan pogon. Proizvodimo auto dijelove od karbonskih vlakana i sjedala za bicikle, rekla je Šumberac.
Pred vratima je nova turistička sezona pa je o potrebama u objektima Valamara stručni suradnik u odjelu ljudskih resursa Goran Vlačić uvodno rekao da im nedostaje nešto manje od 10 posto potrebnih radnika za rad u sezoni.
- Riječ je uglavnom o pomoćnim konobarima, radnicima u kuhinji, sobaricama, spremačicama. Ove godine smo krenuli ranije sa zapošljavanjem pa smo na vrijeme osigurali kvalitetan kadar. U Rapcu nam nedostaje manje od sto radnika, najviše sobarica i kuhinjskih radnika. Usredotočeni smo na domaće tržište radne snage, zatim Slavoniju pa BiH, Srbiju, Crnu Goru i Makedoniju. Ako tako ne osiguramo sav potreban kadar, zapošljavamo Filipince, Nepalce i druge, rekao je Vlačić.
Velika potražnja je i za medicinskim osobljem, liječnicima i sestrama
- U Općoj bolnici Pula nedostaje 126 sestara i devet liječnika specijalista, traže se i liječnici za rad na hitnom traktu. Istarskim domovima zdravlja treba još 23 liječnika, četiri ginekologa, četiri pedijatra, 15 medicinskih sestara, a Zavod za hitnu medicinu treba pet liječnika i pet medicinskih sestara. Tu je i pomoćno osoblje koje nedostaje Domovima za starije. Velika je i fluktuacija među medicinskim i pomoćnim osobljem. Stoga pripremamo paket mjera za pronalaženje i zadržavanje deficitarnog zdravstvenog kadra. Kronični je nedostatak liječnika, medicinskih sestara, njegovateljica i pomoćnog osoblja, rekla je Gordana Antić, pročelnica za zdravstvo i socijalnu skrb Istarske županije.
U dijelu predavanja, predstavilo se Udruženje obrtnika Labin, županijska pročelnica Antić predstavila je medicinsku struku i zdravstveni sustav, a zanimljivo predavanje održao je i Korado Korlević koji je govorio na temu "Kome pripada budućnost".
- Budućnost pripada onima koji su u prvom, a ne zadnjem redu, onima koji odluče zavrnuti rukave i stvoriti tu budućnost. Nisu to samo mladi jer je to onda nepravedno prema onima koji imaju više godina, a isto se osjećaju mladima. Mladost nije kronološka dob, mlad si onoliko koliko se ti osjećaš sposoban za učiti, riskirati i stvarati. Nema tu recepta. Budućnost je nešto što je jako promjenjivo i svaki dan moraš razmišljati o tome što je današnji dan donio, što se promijenilo i što se mijenja u tom svijetu. To je nekad bilo da je kancelar Bizmark odlučio pa je 40 godina bilo sve isto. Ovo danas je apsolutna stalna promjena i ti moraš biti taj koji vozi po tom svijetu, rekao je Korlević.
Za najaktivnije "tražitelje posla" Grad Labin je osigurao i nagrade, od kojih je prva plaćeni vozački ispit, laptop, bluetoth zvučnik, a nagrade će biti dodijeljene u holu labinske srednje škole „M. Blažina“ gdje će se zatim učenicima predstaviti fakulteti, sveučilišta i veleučilišta iz Pule i Rijeke. Prijavljeni fakulteti predstavit će se putem svojih info-punktova, štandova i prezentacijama. Svoje su sudjelovanje potvrdili Sveučilište u Puli, koji će predstaviti sve svoje studijske programe, Medicinski fakultet u Rijeci, Građevinski te Fakultet za fiziku, Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Učiteljski fakultet u Rijeci kao i Veleučilište u Rijeci, Istarsko veleučilište te Pučko otvoreno učilište Labin.